forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 19:21:20

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
10. Nie wolno głodzić się ani pościć.
658458 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Kilka pytań odnośnie stosowania ŻO
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 2 [3] Do dou Drukuj
Autor Wtek: Kilka pytań odnośnie stosowania ŻO  (Przeczytany 22180 razy)
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Kilka pytań odnośnie stosowania ŻO
« Odpowiedz #40 : 2013-03-25, 12:13:01 »

Wiadomo o co chodziło, ale jaja muszą być, żeby było zgodnie z linią forumową Wink
Laughing
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Kilka pytań odnośnie stosowania ŻO
« Odpowiedz #41 : 2013-03-25, 12:16:41 »

W Wielkim Tygodniu mogą być pisanki.  Very Happy
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: Kilka pytań odnośnie stosowania ŻO
« Odpowiedz #42 : 2013-03-25, 12:20:48 »

Dobry! To znowu ja. Po miesiącu udało mi się schudnąć 2kg, nie uważam tego za jakiś super wynik ale zawsze coś Smile

Ja wiem dlaczego tylko 2kg.... Za mało na tacę dałeś Wink  Laughing
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Kilka pytań odnośnie stosowania ŻO
« Odpowiedz #43 : 2013-03-25, 12:24:19 »

W Wielkim Tygodniu mogą być pisanki.  Very Happy
W zeszłym roku miałem jaja od kur rasy marans, bakłażanowe Very Happy
Trzeba się zarejestrować Sad
http://www.magwet.pl/index.php?mid=5&menu=2&smenu=6&article=14

Jaja barwy czerwonobrązowej, czekoladowej

Rasy: Wyhodowano już kilka ras znoszących jajka o ciemnoczerwonobrunatnej skorupce. Jeśli miałbym uszeregować te rasy, zaproponowałbym następującą gradację (od najciemniejszej do najjaśniejszej barwy skorupki): marans, empordanesa, penedesenca, barnaweldka, welsumerka. To uszeregowanie jest oczywiście umowne, gdyż welsumerki znoszą jajka znacznie ciemniejsze od rhode island red (karmazynów). Natomiast ta ostatnia rasa, chociaż znosi jajka jasnobrunatne, to są one zdecydowanie intensywniej zabarwione niż kremowe jajka zielononóżek.

Barwa: Znawcy uważają, iż najciemniejsze jajka znoszą kury rasy marans. Mam stadko tych kur, liczy ono 10 kur i 2 koguty. Kury pochodzą z różnych źródeł. Niemal każda kura znosi jajka w innej tonacji ubarwienia - od barwy owocu kasztana (ryc. 3) do barwy jasnego napoju kakaowego. Na stronach internetowych oglądałem jajka maranów koloru bakłażanów! Moim kurom jeszcze daleko do tej barwy, chociaż na drodze czteroletniego, odpowiedniego doboru kur z roku na rok barwa znoszonych jaj ciemnieje. Jak twierdził jeden z amerykańskich forumowiczów (ten od „bakłażanów”), barwę brunatną można zintensyfikować, podając kurom czosnek, który - jego zdaniem - ułatwia tworzenie porfiryny z krwi i odkładanie jej w skorupce jajka.

Według opinii francuskiego Ministerstwa Rolnictwa w jajach maranów nie stwierdza się obecności bakterii Salmonella. Przypuszcza się, że jest to skutek mniejszych porów w skorupce oraz grubszej błony podskorupkowej, mającej bardziej zwięzłą strukturę.


Podłoże genetyczne: Według F.B. Hutta, o brunatnej barwie jajka decyduje co najmniej 13 genów. Jednakże jeden z nich - pr - recesywny, leżący na chromosomie płci, jest inhibitorem barwy brunatnej. Pozostałe, bliżej jeszcze niezbadane, są genami modyfikującymi. A więc genotyp maranów w odniesieniu do barwy skorupki jaja można (w skrócie) zapisać: kogut - o+o+ pr pr, kura - o+o+ pr(-). Oznacza to, że ta rasa w swym genotypie nie ma dominującego, autosomalnego genu O, warunkującego niebieską barwę skorupki, lecz jego allel o+, natomiast ma recesywny gen pr, będący inhibitorem barwy brunatnej, oraz inne geny, tzw. modyfikatory brunatnego ubarwienia skorupki.

Zapisane
Strony: 1 2 [3] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.024 sekund z 19 zapytaniami.