W Wielkim Tygodniu mogą być pisanki.
W zeszłym roku miałem jaja od kur rasy marans, bakłażanowe
Trzeba się zarejestrować
http://www.magwet.pl/index.php?mid=5&menu=2&smenu=6&article=14Jaja barwy czerwonobrązowej, czekoladowej
Rasy: Wyhodowano już kilka ras znoszących jajka o ciemnoczerwonobrunatnej skorupce. Jeśli miałbym uszeregować te rasy, zaproponowałbym następującą gradację (od najciemniejszej do najjaśniejszej barwy skorupki): marans, empordanesa, penedesenca, barnaweldka, welsumerka. To uszeregowanie jest oczywiście umowne, gdyż welsumerki znoszą jajka znacznie ciemniejsze od rhode island red (karmazynów). Natomiast ta ostatnia rasa, chociaż znosi jajka jasnobrunatne, to są one zdecydowanie intensywniej zabarwione niż kremowe jajka zielononóżek.
Barwa: Znawcy uważają, iż najciemniejsze jajka znoszą kury rasy marans. Mam stadko tych kur, liczy ono 10 kur i 2 koguty. Kury pochodzą z różnych źródeł. Niemal każda kura znosi jajka w innej tonacji ubarwienia - od barwy owocu kasztana (ryc. 3) do barwy jasnego napoju kakaowego. Na stronach internetowych oglądałem jajka maranów koloru bakłażanów! Moim kurom jeszcze daleko do tej barwy, chociaż na drodze czteroletniego, odpowiedniego doboru kur z roku na rok barwa znoszonych jaj ciemnieje. Jak twierdził jeden z amerykańskich forumowiczów (ten od „bakłażanów”), barwę brunatną można zintensyfikować, podając kurom czosnek, który - jego zdaniem - ułatwia tworzenie porfiryny z krwi i odkładanie jej w skorupce jajka.
Według opinii francuskiego Ministerstwa Rolnictwa w jajach maranów nie stwierdza się obecności bakterii Salmonella. Przypuszcza się, że jest to skutek mniejszych porów w skorupce oraz grubszej błony podskorupkowej, mającej bardziej zwięzłą strukturę.
Podłoże genetyczne: Według F.B. Hutta, o brunatnej barwie jajka decyduje co najmniej 13 genów. Jednakże jeden z nich - pr - recesywny, leżący na chromosomie płci, jest inhibitorem barwy brunatnej. Pozostałe, bliżej jeszcze niezbadane, są genami modyfikującymi. A więc genotyp maranów w odniesieniu do barwy skorupki jaja można (w skrócie) zapisać: kogut - o+o+ pr pr, kura - o+o+ pr(-). Oznacza to, że ta rasa w swym genotypie nie ma dominującego, autosomalnego genu O, warunkującego niebieską barwę skorupki, lecz jego allel o+, natomiast ma recesywny gen pr, będący inhibitorem barwy brunatnej, oraz inne geny, tzw. modyfikatory brunatnego ubarwienia skorupki.