forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-10-06, 10:19:00

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
10. Nie wolno głodzić się ani pościć.
668236 wiadomoci w 4061 wtkach; wysane przez 33 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: Eidolon
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Sport to zdrowie.
| | |-+  BIEGANIE
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 ... 89 90 91 92 93 [94] 95 96 97 98 99 ... 636 Do dou Drukuj
Autor Wtek: BIEGANIE  (Przeczytany 3742813 razy)
Daniel
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1860 : 2009-10-19, 16:08:05 »

Badam się profilaktycznie co roku u lekarza sportowego, aby otrzymać zaświadczenie zdolności do biegu. Nikt co prawda tego ode mnie nie wymaga, ale tak dla własnej pewności. Z samochodem jedzie się na przegląd, to i siebie też się powinno przeglądnąć. Oczywiście nic mi nie jest, ale dla spokojności rodziny mam zgodę na pół roku. Jest to specjalistyczna przychodnia sportowa i badają tam też dużo młodzieży uprawiających sport. Z rozmowy z lekarzem dowiedziałem się, że stan zdrowia młodych jest coraz gorszy. Spotyka się coraz częściej młodych z wadą serca. Nie dziwię się więc, że podczas maratonu takie ułomności doprowadzają nawet do zgonu. Jest to ekstremalny wysiłek i bez wcześniejszego przygotowania mało komu udaje się maraton ukończyć. Ale jak to młodzi, mierzą siły na zamiary, a i starym to się zdarza.
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1861 : 2009-10-19, 19:10:28 »

Gdyby biegli w dużej wilgotności i temperaturze powietrza np: powyżej 30oC, ale w 5oC - tylko chory lub trawożerny może się zagonić.

admin jaki jest mechanizm niewydolności krążenia przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza i zbyt wysokiej temperaturze podczas zbyt forsownego biegu?
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1862 : 2009-10-19, 19:14:51 »

Głównie chodzi o przegrzanie u drapieżników, a u trawożernych - serce zaczyna przepalać zawałowo WKT i wykorzystywać mostek jabłczanowo-asparaginowy. Jest tu gdzieś link do świetnego tekstu w PDF wyjaśniający fizjologiczne dostosowanie człowieka do odprowadzania ciepła (znacznie wydajniej niż reszta gatunków) w trakcie wysiłku fizycznego, więc nie będę się powtarzał. Jak znajdę, to podam.

A na temat paliw dla serca i chorób z tym związanych jest tu: http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=70
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1863 : 2009-10-19, 19:20:25 »

Przegrzanie. Jest tu gdzieś link do świetnego tekstu w PDF wyjaśniający ten mechanizm, więc nie będę się powtarzał. Jak znajdę, to podam.

Ale Ty biegasz niezależnie od wilgotności i temperatury...czy w Polsce nie ma takich warunków klimatycznych o których pisałeś? wiem że np w Chicago np. jest ten niekorzystny klimat związany z obecnością jeziora Michigan.
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1864 : 2009-10-19, 19:25:49 »

serce zaczyna przepalać zawałowo WKT.

A na temat paliw dla serca i chorób z tym związanych jest tu: http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=70

czyli kwasy tłuszczowe są odpowiednim zródłem paliwa ale nie jako źródło energii, energia z ATP....

Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1865 : 2009-10-19, 19:30:49 »

Serce, to jedyny mięsień, który się nie odkwasza glikolizą beztlenową. I to dużo wyjaśnia. Nie wyjaśnia? A to szkoda.  Wink
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1866 : 2009-10-19, 19:34:27 »

Serce, to jedyny mięsień, który się nie odkwasza glikolizą beztlenową. I to dużo wyjaśnia. Nie wyjaśnia? A to szkoda.  Wink

a skąd wiesz ze nie wyjasnia? Smile
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1867 : 2009-10-19, 19:38:19 »

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7158953,Tragiczny_maraton_w_Detroit__Trzy_ofiary.html?skad=rss
Jak na dłoni widać, że bieganie jest groźne dla życia! To "miażdżenie czerwonych krwinek prowadzące do anemii", "obrywanie narzadów", "zacieranie stwaów" - no sam sobie nie zdawałem sprawy, że propaguję ...
Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina! Wink

PS
pozdowienia dla wszystkich świadomie biegających dla zdrowia (godzina na betaoksydacji - w moim przypadku około 15km/h, z interwałem trzydniowym) 
Za prawdę trzeba mieć "pecha", gdy dobre szkodzi!
BIEGAJ  Very Happy

   Adminie!
Czytam Cię jednym tchem, bez znaków przestankowych. Świadomie radujący się pozdrawia Cię. Very Happy
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1868 : 2009-10-19, 19:40:37 »

admin a powiedz  czy na diecie optymalnej, gdy człowiek będzie mało się ruszał, deficyt b oxydacyjny, czy istnieje zagrożenia serca chorobą wieńcową?
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1869 : 2009-10-19, 19:57:29 »

Serce...

Zapomniałem dopisać: Zdrowe ...

czy istnieje zagrożenia serca chorobą wieńcową

"Przy niedostatku związków fosforowych dla mózgu i serca organizm wytwarza dla tych narządów tzw. ciała ketonowe, które są lepszym „paliwem” od kwasów tłuszczowych." - ale to bardzo duże uproszczenie, aby nie komplikować tematu, Czytelnikom książki z której pochodzi cytat.
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1870 : 2009-10-19, 20:02:37 »

Ja też
Czytam Cię

tu i tam i muszę przyznać, że jest dobrze...  Wink
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1871 : 2009-10-19, 20:09:16 »


tu i tam i muszę przyznać, że jest dobrze...  Wink

O! ........dyskretny Prowokatorze Wink

To luksus umieć czytać Wasze książki, .............na który mnie stać. YUUUPI :emotik pt. człowieczek:
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1872 : 2009-10-19, 20:15:28 »

Serce...

Zapomniałem dopisać: Zdrowe ...

czy istnieje zagrożenia serca chorobą wieńcową

"Przy niedostatku związków fosforowych dla mózgu i serca organizm wytwarza dla tych narządów tzw. ciała ketonowe, które są lepszym „paliwem” od kwasów tłuszczowych." - ale to bardzo duże uproszczenie, aby nie komplikować tematu, Czytelnikom książki z której pochodzi cytat.

to faktycznie, ciała ketonowe mi umknęły...Smile
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1873 : 2009-10-19, 20:21:05 »

...tylko, że je trzeba samodzielnie utlenić!  Cool
I tu się sprawy komplikują przy fizjologicznym lub chorobowym niedoborze tlenu!
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1874 : 2009-10-19, 20:34:41 »

przypomnienie: tylko na krążenie mózgowe nie ma wpływu stres wysiłkowy, bo większość energii (ATP) wytwarzanej przez mózg idzie na utrzymanie potencjału pompy sodowo-potasowej w obrębie CUN, a ATP wątrobowe dostępne mózgowi w określonych warunkach służy zupełnie czemuś innemu niż tylko "potencjałowej kontroli biegania". Tyle energii to mózg sam sobie wytworzy.

PS
ponoć z najnowszych doniesień:  już nawet 160g glukozy nie starcza mózgowi!  Wink  Laughing
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1875 : 2009-10-19, 20:34:54 »

...tylko, że je trzeba samodzielnie utlenić!  Cool
I tu się sprawy komplikują przy fizjologicznym lub chorobowym niedoborze tlenu!

admin, no rozwiń to prosze....Smile
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1876 : 2009-10-20, 10:58:29 »

A bardzo proszę:
spalanie 1g ciał ketonowych w bombie kalorymetrycznej daje następujące wartości:
ciepła w kcal - 7,43, ml CO2 - 1157,2, ml tlenu niezbędna do spalenia - 1542,9 RQ - 0,75, kcal/l O2 - 4,82, kcal/l CO2 - 6,42.
Ale organizm to nie jest bomba kalorymetryczna, więc podane wartości są czysto teoretyczne i aby je urealnić, również czysto teoretycznie powstało wiele równoważników kcalorycznych (Rubnera, Awartera, Gautinera, Sandstroma, MRC... i Kwaśniewskiego) Oststniego autora nie były publikowane.

Od strony biochemicznej wygląda zaś to tak:
z ciał ketonowych jedynie betahydroksymaślan po dehydrogenacji (<->) i acetooctan po "tiolowaniu" (wyłącznie tiolazą mięśniową (i) lub mózgową*) mogą się utlenić przez cykl kwasu cytrynowego, transport elektronów w łańcychu oddechowym i fosforylację oksydacyjną dając odpowiednio z mola: acetooctan - 23 moli ATP, beta-hydroksymaślan - 26 moli ATP.
Pozostaje jeszcze kwestia acetonu, który powstaje nieodwracalnie (<-) z acetooctanu po dekarboksylacji.
Energenycznie w organizmie nie ma możliwości jego utlenienia i musi być koniecznie wydalony jako produkt wybitnie szkodliwy albo (i) przez górne drogi oddechowe, albo (i) przez skórę, albo (i) najczęściej z moczem w postaci "krzyżyków" na papierku do pomiaru "ciał ketonowych". Przy dużym wzroście poziomu acetonu we krwi wątroba go rozkłada (nie znam dokładnie tego procesu, ale mogę go odszukać w razie potrzeby).
W zależności ile powstanie acetonu (w syndromie cukrzycowym pochodzi on z glukozy) - są różne energetyczne wartości "ciał ketonowych".

Przypuszczam, że tylko więcej pytań się rodzi?
Zapraszm w takim razie do studiowania biochemii.

* tiolaza mitochondrów hetapocytów  może jedynie kondensować  2 cząsteczki acetylo-CoA do acetoacetylo-CoA i dlatego wątroba nie ma możliwości utleniania ciał ketonowych.
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1877 : 2009-10-20, 19:01:46 »

A bardzo proszę:
spalanie 1g ciał ketonowych w bombie kalorymetrycznej daje następujące wartości:
ciepła w kcal - 7,43, ml CO2 - 1157,2, ml tlenu niezbędna do spalenia - 1542,9 RQ - 0,75, kcal/l O2 - 4,82, kcal/l CO2 - 6,42.
Ale organizm to nie jest bomba kalorymetryczna, więc podane wartości są czysto teoretyczne i aby je urealnić, również czysto teoretycznie powstało wiele równoważników kcalorycznych (Rubnera, Awartera, Gautinera, Sandstroma, MRC... i Kwaśniewskiego) Oststniego autora nie były publikowane.

Od strony biochemicznej wygląda zaś to tak:
z ciał ketonowych jedynie betahydroksymaślan po dehydrogenacji (<->) i acetooctan po "tiolowaniu" (wyłącznie tiolazą mięśniową (i) lub mózgową*) mogą się utlenić przez cykl kwasu cytrynowego, transport elektronów w łańcychu oddechowym i fosforylację oksydacyjną dając odpowiednio z mola: acetooctan - 23 moli ATP, beta-hydroksymaślan - 26 moli ATP.
Pozostaje jeszcze kwestia acetonu, który powstaje nieodwracalnie (<-) z acetooctanu po dekarboksylacji.
Energenycznie w organizmie nie ma możliwości jego utlenienia i musi być koniecznie wydalony jako produkt wybitnie szkodliwy albo (i) przez górne drogi oddechowe, albo (i) przez skórę, albo (i) najczęściej z moczem w postaci "krzyżyków" na papierku do pomiaru "ciał ketonowych". Przy dużym wzroście poziomu acetonu we krwi wątroba go rozkłada (nie znam dokładnie tego procesu, ale mogę go odszukać w razie potrzeby).
W zależności ile powstanie acetonu (w syndromie cukrzycowym pochodzi on z glukozy) - są różne energetyczne wartości "ciał ketonowych".

Przypuszczam, że tylko więcej pytań się rodzi?
Zapraszm w takim razie do studiowania biochemii.

* tiolaza mitochondrów hetapocytów  może jedynie kondensować  2 cząsteczki acetylo-CoA do acetoacetylo-CoA i dlatego wątroba nie ma możliwości utleniania ciał ketonowych.

thank you wery much Smile niby to wszystko pisze w harperku, ale Ty admin zawsze dołożysz jakieś zdanie ponad, które konkluduje treści harpera....Smile
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1878 : 2009-10-20, 19:10:30 »

Bo "Harperek" przeważnie pisze o faktach, ale czasem błędnie wnioskuje... No, ale jemu wolno, bo to prof...? Wink
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: BIEGANIE
« Odpowiedz #1879 : 2009-10-21, 07:44:43 »

Nadszedł okres bicia rekordów, bo pogoda idealna 5-7st.C i mżawka na dokładkę.
A do tego idealne warunki do zahartowania ...
Ale biegam dla zdrowia, a nie rekordów.
BIEGAJ  Very Happy
Zapisane
Strony: 1 ... 89 90 91 92 93 [94] 95 96 97 98 99 ... 636 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.065 sekund z 18 zapytaniami.