forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-25, 16:17:17

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
3. Białka jako materiał do budowy i przebudowy ciała powinno mieć możliwie wysoką wartość biologiczną, powinno to być białko zwierzęce, a nie roślinne.
660325 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Żywienie optymalne - Jadłospis
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Żywienie optymalne - Jadłospis  (Przeczytany 57800 razy)
Artur G.
Go


Email
Żywienie optymalne - Jadłospis
« : 2013-11-24, 21:57:26 »

Witam,

nazywam się Artur, mam 20 lat, przy wzroście 191 ważę obecnie 91kg(przed żywieniem optymalnym 94kg) i od 146 dni(od 2 lipca 2013) odżywiam się optymalnie. Chciałbym przedstawić wam sposób w jaki się odżywiam i poprosić o ewentualne komentarze co do zmian w moim jadłospisie.

Głównym powodem dla którego zacząłem stosować żywienie optymalne był trądzik, głownie na czole. I pisze "był" gdyż dzięki tej diecie po 3 latach problemów ze skórą pozbyłem się ich na dobre. Pozostały drobne przebarwienia i blizny jednak myślę, że po pewnym czasie i one znikną. Przeczytałem książkę "Żywienie optymalne" Jana Kwaśniewskiego (wydanie 2006 rok) i razem z moim ojcem, który na żywieniu optymalnym jest już ponad 10 lat, stworzyliśmy jadłospis, którego się trzymam.
Nawyki żywieniowe zmieniłem z dnia na dzień. Przed dniem 2 lipca 2013, na śniadanie zjadałem istną bombę węglowodanową i jak teraz sobie pomyśle to samo śniadanie zawierało ponad 300g węglowodanów, głównie z płatków owsianych, miodu, rodzynek i wielu rodzajów owoców, gdy teraz spożywam ich w całym dniu 55g. Późniejsze posiłki w trakcie dnia były mniej obfite w węglowodany, ale zawierały sporo tłuszczy i dużo białka. Teraz wiem jak złe to było dla mojego organizmu i który sygnalizował mnie różnymi niespodziankami na czole.

Obecnie, stosując żywienie optymalne spożywam:
ŚNIADANIE (7:30 zaczynam robić, 8:30 jem)
Na śniadanie zawsze jem 60g białka z wiejskich, bielutkich jajeczek(nie czerwoniutkich ze sklepu) oraz 145-160g żółtek. Jednego dnia robię jajecznicę i smarze na 45g masła klarowanego i wtedy wiem dokładnie ile mam czego, natomiast następnego dnia gotuje 3,5 min w wodzie i wtedy zakładam, że 8 jajek ma 145g żółtka(parę razy liczyłem i było to w przedziale 142-150g). Ponadto jem 110-140g pomidora, 10g czosnku, 50(gotuje jajka)/70(jajecznica - 20g wrzucam do jajecznicy) cebuli, 50-60 startej cytryny, 20g chleba żytniego, 30(jajecznica)/40(gotuje) masła wiejskiego extra.

DRUGIE ŚNIADANIE (13:00 jem)
70g śmietany (36%, firma Klimeko), 15g orzechów laskowych, 15g orzechów ziemnych, 15g pestek słonecznika, 15g migdałów. Wymienione produkty, poza śmietaną, kupuję w lidlu.

OBIAD (15:30 zaczynam robić, 16:30 jem)
Na obiad prawie zawsze (oprócz dnia, w którym jem kaszankę) jem 90g ziemniaków, które mieszam z 30-35g skórek wieprzowych, które kroje na małe kwadraciki i odgrzewam to na 30g smalcu. Do tego brokuł 100g (prawie zawsze) lub buraki 100g. Główne danie to raz w tygodniu - Wątróbka z cebulką 140-160g (Książka Kucharska dr Jana Kwaśniewskiego przepis 224, wydana 2002 rok), Cynaderki wieprzowe w sosie 125-135g (przep. 217), Golonka 130-150g, Ryba (głównie łosoś) 140-150g, Kotlety Schabowe 130-140g, Karkówka 130-140g i Kaszanka 150g razem z wywarem, który mój ojciec przyrządza 200g, i wtedy nie jem ziemniaków.
Produkty powyższe staram się kupować na targu, jednak czasami w Lidlu zaopatrzę się w schab i łososia.

KOLACJA (19:30 jem)
Na kolację piję 70g Śmietany (36% firmy Klimeko) oraz ciasto orzechowe (przep. 548) i wagę dostosowuję tak, aby zachować proporcję B:T:W - 1: 3,3-3,6: 0,65, więc ciasta ukroję sobie w granicach 80-110g i jak mam za mało węglowodanów to razem ze śmietaną zjem 20-40g jagód i okazjonalnie avocado. 

Oprócz tego 30 min po śniadaniu i 30min po kolacji piję szklankę zielonej herbaty oraz w ciągu całego dnia staram się wypić 3l wody z podzlewowego filtra.

Przykładowy dzień i sposób liczenia:
ŚNIADANIE:
                          B              T           W
Pomidor   115g     0              0            3
Cebula       50g     0              0            2,5
Czosnek     10g     0              0            2,8
Cytryna      75g     0              0            2,4
Chleb żytni  20g    0               0           8,6
Masło 82%   40g   0              32,8         0
Żółtka        145g   23,3          46,3       0,4
Białko         60g     6,7            0           0,4

Suma                   30            79,1        20,1
Proporcje               1     :       2,64  :    0,67

DRUGIE ŚNIADANIE: (W tym jadłospisie nie ma jeszcze migdałów, zacząłem je jeść od dzisiaj i obecnie wszystkie owoce(?, nie wiem jak tam unia europejska wymyśliła z orzechami ziemnymi, bo jak w ziemi rosną to chyba warzywa) z drugiego śniadania jem po 15g )
                          B              T           W
Orzechy lask. 20g     2,4            12,3        2,1
Słonecznik     20g     4,5            9,8          2,5
Orzechy ziem. 20g    5               10           2,7
Śmietanka     70g     1,4            25,2         1,4

Suma                     43,3           136,4       28,8
Proporcje                 1:       :      3,15    :   0,67   

OBIAD (Nakładam wątróbkę i liczę proporcję z książki dla B:T, nakładam cebulkę i liczę proporcje z książki dla W, a tłuszcz z patelni liczę jako Smalec)
                          B              T           W
Skórki wieprz. 33g     7,6           6,7           0
Ziemniaki        90g      0              0            13,3
Smalec           50g      0             50           0
Buraki            50g      0              0            2,5
Wątróbka       147g    21,8         30,7        0
Cebula            40g       0             0           0,9

Suma                        72,2       223,8         45,5
Proporcje                    1      :     3,08    :     0,63

Kolacja
                          B              T           W
Śmietanka     70g    1,4            25,2          1,4
Ciasto orze.   86g    10,9           38,3          6,2
Jagody         20g      0               0               2

Suma                      85             287,3         55,1
Proporcje                1        :       3,38   :      0,65

Poszczególne ilości B:T:W w wielu produktach liczę posiłkując się książką "Wielkie tabele kalorii i wartości odżywczych" Prof. dr I. Elmadfa (wydanie 2009), z "Książki Kucharskiej" dr Kwaśniewskiego, a bodajże proporcje B:T:W skórek wieprzowych i orzechów ziemnych są z internetu.

Wyniki badań:
05-09-2012 (14 miesięcy przed rozpoczęciem żywienia optymalnego)

Cholesterol       129 mg/dl  zakres normy(zn): 120 - 200
Cholesterol HDL 49[-] mg/dl   zn: 55 - brak górnej granicy
Cholesterol LDL  70 mg/dl      zn: 50 - 130
Trójglicerydy      52 mg/dl      zn: 40 - 160

31-10-2013 (4 miesiące po rozpoczęciu żywienia optymalnego)

Cholesterol       390[+ ] mg/dl zn: 120 - 200
Cholesterol HDL 91 mg/dl       zn: 55 - brak górnej granicy
Cholesterol LDL 287[+ ] mg/dl zn: 50 - 130
Trójglicerydy     60 mg/dl        zn: 40 - 160

Zrobiłem również dnia 31-10-2013 próby wątrobowe, jednak nie mam porównania sprzed rozpoczęcia żywienia optymalnego.

Aspat  20 U/I  zn: 0 - 38
Alat     32 U/I  zn: 0 - 40
GGTP  12 U/I  zn: 11 - 50
Wskaźnik aterogenności 4.33  zn: 0.00 - 5.00

Nie przerażają mnie te wyniki, gdyż wiem jak zmanipulowane są informacje odnośnie cholesterolu i jego związki z miażdżycą z wielu artykułów wyciętych z gazet, które mój ojciec mi dał do przeczytania.
Zamówiłem książkę "Mity o cholesterolu", żeby jeszcze bardziej utwierdzić się w przekonaniu, że cholesterol to życie przy odpowiednio dobranych proporcjach B:T:W, a nie zapchane żyły i tętnice.
Odżywianie się optymalnie pomogło mi w pozbyciu się trądziku. Od początku jego stosowania nie zachorowałem na żadną chorobę typu grypa czy angina, nie miałem żadnego kataru, bólu głowy, czy brzucha. Przestałem być wiecznie senny, mam o wiele więcej energii i nie czuje się w ogóle głodny między posiłkami.

Myślę, że dość wyczerpująco rozpisałem się odnośnie mojego menu i dzięku temu łatwiej będzie Wam, szanownym forumowiczom, ocenić mój jadłospis, sposób liczenia, czy wprowadzilibyście jakieś zmiany do niego? Może przesadzam z ilością niektórych produktów, albo zjadam ich za mało? I ocena wyników badań, szczególnie prób wątrobowych.
I kilka szczegółowych pytań:
1. Czy nie przesadzam ze zbyt dużą ilością cebuli (podobno wątroba ma dużo roboty z przetworzeniem jej ?) i czy można ją jeść razem z czosnkiem w takich ilościach jakich ja jem, czy może jeść czosnek z obiadem, a cebule ze śniadaniem?
2. Kupuje 2kg skórek wieprzowych, obgotowuje, porcjuje, następnie mrożę w zamrażarce. Do obiadu uprzednio wyjmuje odpowiednią ilość i czekam jak rozmrozi się i kroje na małe kwadraciki. Czy pokrojone skórki lepiej zmieszać z ziemniakami i na patelni podgrzać, czy może od razu bez podgrzewania zjeść je? Zastanawiam się czy na patelni nie tracą tego kolagenu, który zawierają.
3. Liczyć białko z produktów w drugim śniadaniu? Dr Kwaśniewski pisze, że są to dobrej jakości białka w swojej książce, jednak są one pochodzenia roślinnego i czy 15g każdego z nich nie jest za dużo, gdyż zastanawiałem się czy nie zmniejszyć każdy do 10g.
4. Czy już całkowicie zrezygnować z pieczywa na śniadanie i zastąpić je czymś innym? Myślę o plackach z jajek i sera (przep. 14).
5. Proporcje B:T:W na początku stosowania żywienia optymalnego były równe 1: 3 : 1 i stopniowo zmniejszałem ilość węglowodanów, a zwiększałem ilość tłuszczy, więc teraz jest 1: 3,3-3,6: 0,65. Czy nadal powinienem zmniejszać ilość węglowodanów?

Z góry dziękuje za pomoc!
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70492


Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #1 : 2013-11-24, 22:21:43 »

Jestem pełna podziwu dla Twojej determinacji... Very Happy
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70492


Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #2 : 2013-11-25, 10:03:25 »

I to jest prawidłowy sposób na pozbycie się trądziku. A nie jak córy koleżanka (niecałe 17 lat) bierze już 2 miesiące  antybiotyki (aby trądzik wyleczyć). Schudła ona 8 kilo, chociaż i tak była szczupła. Nie czuje się dobrze. Confused
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #3 : 2013-11-25, 10:12:18 »

HDL dobry, trójglicerydy dobre, reszta nieważna.
Czyli wszystko w normie.
Chleb bezwzględnie odstawić, bowiem jest niedopuszczalny na DO, a na ŻO też szkodliwy nawet w niewielkich ilościach.
Zamiast można: http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=67
lub: http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=445
lub: żółtka sadzone na maśle - przepis gdzieś na Forum,
lub: KK-700 przepisy od 36 do 116,
lub: co tam kto lubi, zgodnie z proporcją dostosowaną indywidualnie do zapotrzebowania organicznego.
W przypadku podaży białka o wysokiej zawartości aminokwasów egzogennych, zmniejszyć ilość białka, a zwiększyć ilość węglowodanów wg zasady podanej tu:
http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=80 - od słów cyt.: "Generalną zasadą Żywienia Optymalnego..."  - do - "...proporcja między białkiem i węglowodanami jak 1 : 0,5 nie obowiązuje. Może być 1 : 1 lub nawet 1 : 1,5."
Bezwzględnie przestrzegać tego:
"2. Należy jeść wtedy, gdy się chce jeść i zjadać tyle, by nie czuć potrzeby dalszego jedzenia." i  dalej - aby sobie krzywdy nie zrobić.
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #4 : 2013-11-25, 10:32:15 »

Jeśli występuje niezrozumienie tekstu powyżej, to lepiej nic nie zmieniać, bo nie jest źle.
A nawet jest nieźle!  Cool

PS
zdrowiej jest wyprodukować sobie aminokwasy endogenne z węglowodanów lub tłuszczu, niż truć się utylizacją nadmiaru grupy aminowej, ponieważ nadmiar ten drastycznie przyspiesza starzenie organizmu, a w pewnych warunkach jest wysoce kancerogenny.
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70492


Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #5 : 2013-11-25, 10:52:56 »

Czyli lepiej zjadać ewentualnie trochę za mało (według potrzeb organizmu) białka niż za dużo?
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #6 : 2013-11-25, 15:49:21 »

Zawsze i na każdej diecie lepiej o kęs mniej, niż do torsji się doprowadzić z powodu przejedzenia lub przepicia.  Wink
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70492


Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #7 : 2013-11-25, 15:57:05 »

Nie o to mi chodzi, żeby jeść na siłę, tylko o to, że jeśli w dziennym bilansie B:T:W udział białka będzie trochę za mały to mniej szkodzi, niż gdyby tego białka zjadało się stosunkowo zbyt dużo. Organizm sobie ewentualny brak dorobi? Czy to nie tak?
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #8 : 2013-11-25, 16:01:35 »

A skąd masz wiedzieć na Żywieniu Optymalnym ile białka się zjada, skoro się nie liczy?  Shocked
Kto zdrowy zawraca sobie głowę takimi pierdołami?  Rolling Eyes
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70492


Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #9 : 2013-11-25, 16:03:54 »

Teoretyzuję... Rolling Eyes co by było gdyby... Rolling Eyes
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #10 : 2013-11-25, 16:11:29 »

No, no, najlepiej szpileczką w oku...  Shocked  Wink
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #11 : 2013-11-25, 16:37:34 »

Znaczy żeby nie było, że nie chcę się wiedzą podzielić, to podaję, że NPU (Net Protein Utylization) wyrażony jest wzorem N zatrzymany/N spożyty.
NPU można podzielić na trzy zasadnicze: NPUppm, NPUst i NPUop (opisu szukać w literaturze).
Bilans azotu zaś zwyczajowo wykonuje się metodą Kiejdahla porównawczo analizując ilość azotu zawartego w pokarmach, z ilością azotu wydalonego w moczu i kale oraz przez skórę. 
Bilans azotu może być dodatni u rosnących lub ćwiczących (ilość białka odłożonego w ustroju uzyskujemy mnożąc zatrzymany azot przez 6,25), ujemny u dziadziejących i zrównoważony u zdrowych.
Więcej nie piszę, bo idę na spacer...
W las naturalnie!  Very Happy
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #12 : 2013-11-25, 16:54:36 »

ujemny u dziadziejących

A i u głupoli typu "hanniuś", co to wyczytali na wuwuwu, że "zaleca formułę 30g"...  Laughing Laughing Laughing
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #13 : 2013-11-25, 16:56:19 »

Ciemno, że nic nie widać, pada, wieje, ale się nie poddaję spoglądając pod nogi!  Very Happy
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70492


Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #14 : 2013-11-25, 17:06:18 »

Lepiej nie pisz. Bo zaraz będzie bęccccccccc... Confused albo bachhhhhhhh... Confused
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70492


Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #15 : 2013-11-25, 18:05:52 »

I co? Żyjesz? Rolling Eyes
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #16 : 2013-11-25, 18:14:06 »

Tak, ale co to za życie...  Rolling Eyes Wink Mr. Green
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70492


Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #17 : 2013-11-25, 18:16:41 »

 Laughing Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej Very Happy (dowiedziałam się poufnie Cool) Wink
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #18 : 2013-11-25, 18:19:12 »

Znaczy, będzie jednak nasza?  Shocked  Wink
Zapisane
Artur G.
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne - Jadłospis
« Odpowiedz #19 : 2013-11-25, 20:56:39 »

reniu oraz administratorze dziękuje Wam za udzielenie się w tym temacie.

reniu te antybiotyki na trądzik to istna żyła złota dla producentów. Im gorzej się odżywia społeczeństwo tym więcej jest osób z tego typu problemami i ci właśnie producenci tylko na to liczą.
Za wystawianie recept dermatolodzy pod przykrywką "szkoleń" wyjeżdżają na ekskluzywne wczasy finansowane przez owych producentów tych "leków". Oni na tym zyskają, a my zwykli ludzie wyrządzamy sobie krzywdę na całe życie. Gdzieś czytałem, że IZOTRETYNOINA zawarta w Izoteku, bardzo popularnym preparacie na trądzik, upośledza syntezę enzymu TELOMERAZY, która z kolei może powodować przyspieszone starzenie się organizmu, większą podatność na nowotwory, nie mówiąc o olbrzymich skutkach ubocznych podczas mniej więcej 6-miesięcznego cyklu zażywania tego "leku".
Może Pan admin będzie coś wiedział o tym enzymie?

Od jutra zatem kończę przygodę z pieczywem(a miałem jutro jechać po świeże), a odpowiedni zamiennik poszukam jeszcze w przepisach na stronie.
Spożywając 55g węglowodanów w moczu występują śladowe ilości ciał ketonowych, zatem na razie pozostawię bez zmian ilość B:T:W jakie spożywam dziennie.
Tylko prosiłbym jeszcze o odpowiedz dotyczącą 3 pierwszych pytań, które zadałem na początku.
Biorę się za przeczytanie ABC Żywienia Optymalnego.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.061 sekund z 19 zapytaniami.