Dla zainteresowanych zamieszczam tekst, na podstawie którego się nagadałem w tych Ostrzycach:
Zasady Diety Optymalnej w pigułce.
Generalną zasadą Diety Optymalnej jest zachowanie właściwej proporcji między głównymi składnikami odżywczymi: białkiem (B), tłuszczem (T) i węglowodanami (W).
Jako ogólną zasadę można przyjąć proporcję BTW jak 1 : 2,5-3,5 : 0,5.
Oznacza to, że na 1 gram spożytego białka powinno przypadać w diecie 2,5 do 3,5 grama tłuszczu i 0,5 grama węglowodanów. Taka proporcja przy założeniu, że białka i tłuszcze są głównie pochodzenia zwierzęcego zapewnia prawidłową pracę organizmu w początkowym okresie u prawie każdej osoby rozpoczynającej stosowanie Diety Optymalnej. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny i inny jest jego organizm, dlatego w początkowym okresie po przejściu na Dietę Optymalną trzeba obserwować swój organizm i w razie potrzeby przychodzić mu z pomocą, korygując stosownie do potrzeb indywidualnych proporcję BTW tak, aby zagwarantować sobie uniknięcie pewnych niekorzystnych objawów wynikających z początkowego braku praktycznego doświadczenia w stosowaniu diety.
Produktami zalecanymi na Diecie Optymalnej jako źródło białka są:
wszystkie rodzaje serów, jaja, wywary i galarety mięsne, podroby, każde mięso, najlepiej tłuste wieprzowe, ryby i konserwy rybne, drób o mięsie czerwonym.
Produktami zalecanymi na Diecie Optymalnej jako źródło tłuszczu są:
masło, śmietanka, śmietana, smalec, słonina i inne naturalne tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, gdyż mają znacznie wyższą wartość biologiczną niż oleje roślinne. Dopuszczalne są: majonez, orzechy, słonecznik.
Należy unikać margaryn i innych sztucznie utwardzanych tłuszczy roślinnych, ze względu na dużą zawartość wiązania tłuszczowego typu trans i dodatku metalicznych katalizatorów.
Produkty mleczne poddane procesowi UHT, u osób podatnych mogą działać przeczyszczająco, co często mylnie interpretowane jest jako "nietolerancja laktozy", ponieważ zawarta w produktach mleczarskich laktoza pod wpływem tego procesu sterylizacji przekształca się w laktulozę - cukier niewchłanialny, działający rozluźniająco na stolec.
Produktami zalecanymi na Diecie Optymalnej jako źródło węglowodanów są:
ziemniaki, jarzyny i owoce - agrest, porzeczki, maliny, poziomki, jeżyny, truskawki w ilości nie przekraczającej 300g na dobę, ale ogólna ilość spożytych węglowodanów w tej postaci nie powinna przekraczać około 50g na dobę dla dorosłego człowieka. Dobrym źródłem węglowodanów jest również czekolada, która przeciętnie zawiera w 100g około 60g cukru.
Źródłem minerałów i witamin na Diecie Optymalnej są zalecane, zbilansowane posiłki oraz probiotyczna flora bakteryjna jelit, która jeśli jest prawidłowa, całkowicie eliminuje ewentualne niedobory w pożywieniu witamin, szczególnie z grupy B. Przed ewentualnym nadmiarem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie witaminy A, chroni stosowna obróbka kulinarna.
Kilka praktycznych rad dla rozpoczynających Dietę Optymalną:
- zjadaj tyle na ile masz ochotę, nie więcej.
- staraj się zjadać produkty zawierające białko najwyższej wartości biologicznej, czyli najbardziej zbliżone do składu i potrzeb twojego organizmu, w praktyce są to produkty o najwyższej zawartości cholesterolu w swoim składzie. Nie należy się obawiać cholesterolu dostarczanego z pokarmem, bo nie ma on żadnego związku z miażdżycą.
- zachowuj proporcje między głównymi składnikami odżywczymi: białkiem, tłuszczem i węglowodanami — 1:3-5:1 (jeśli spożywane białka są najwyższej jakości) i 1:3-5:0,5 (gdy białka są mniej wartościowe). Ilość zjadanego tłuszczu uzależniona jest głównie od twojej aktywności fizycznej.
- przyrządzaj potrawy proste, ale maksymalnie „strawione” przed ich zjedzeniem przy pomocy szeroko pojętej obróbki kulinarnej.
- pij tyle, na ile masz ochotę, ale nie więcej. Dozwolone są wszystkie płyny, oczywiście bez cukru. Nie daj się nabierać na mineralną w butelce PET, bo w kranie woda jest wielokrotnie tańsza.
- nie licz kalorii, wystarczy jeść tłusto, pamiętać o węglowodanach, a reszty dopilnuje twój organizm.
- musisz się ruszać. Większy wysiłek po 1 godzinie, 3-4 razy w tygodniu. Najprościej jest biegać lub jeździć na rowerze.
- nie wolno ci „łamać” diety. W podróży, na urlopie bez problemu znajdziesz optymalne produkty w sklepie spożywczym, czy na szwedzkim stole.
- nie głodź się, ani nie pość. Pamiętaj też, że nie wolno ci się przejadać!
Dla dorosłego mężczyzny o należnej masie ciała około 70kg średnio aktywnego fizycznie, przy zachowaniu prawidłowej proporcji BTW w zupełności wystarczy około 2000kcal, przy pełnym pokryciu potrzeb organizmu i możliwości zjadania potraw bez żadnych ograniczeń ilościowych.
Więcej dla zainteresowanych w książkach i na
www.dr-kwasniewski.pl Tomasz Kwaśniewski.