forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 20:00:00

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
6. Pić należy tyle, na ile mamy ochotę i wtedy, kiedy mamy ochotę.
658468 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Dieta Optymalna
| | |-+  Żywienie alkoholika.
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 6 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Żywienie alkoholika.  (Przeczytany 107743 razy)
krzych_100
Go


Email
Żywienie alkoholika.
« : 2015-02-05, 14:29:57 »

Witam.

Długo mnie tutaj nie było, swego czasu zostałem zablokowany (pewnie z automatu po dłuższym braku logowania), ale udało się mnie przywrócić i jestem.
Mój problem to alkoholizm - po ponad trzech latach prób zerwania z piciem, obecnie ponad 15. miesięcy utrzymuję abstynencję.
Temat żywienia optymalnego i diety optymalnej znam z czasów Dziennika Zachodniego, potem z książek Jana Kwaśniewskiego, dalej było forum...
Na chwilę obecną wiem - co też i nie jest odkrywcze, że - pomijając całą teorię terapeutyczno-psychologiczną, przyczyna tkwi w funkcjonowaniu ludzkiego umysłu.
Jak to zostało napisane (bodajże w "Dieta optymalna, dieta idealna"), to, jak zachowuje się człowiek, jakie przeżywa emocje, uczucia, zależy od czynności mózgu, a ta od reakcji chemicznych w nim zachodzących.
A reakcje te zależą od substancji dostarczanych do organizmu. I tyle innych książek zostało na ten temat napisanych, ale nigdzie w tych książkach nie znalazłem informacji o odżywianiu.
Kiedy zacząłem zadawać nieśmiało pytania w tym temacie, zbywano mnie, uznając mnie ze pewnego rodzaju "dziwaka".
Nigdzie w "profesjonalnych" poradniach odwykowych, temat ten nie jest w ogóle poruszany.

Mam też i prośbę/pytanie: czy jest ktoś wśród użytkowników forum, kto ma ten sam problem i jak się żywi?
Czy mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami?

Od kilku miesięcy moim posiłkiem w pracy jest sernik, smażony ma patelni porcjowej, 6 żółtek, 150 g serka twarogowego (mój ulubiony), łyżka wiórków kokosowych i łyżka masła.
W dni wolne jest to jajecznica z boczkiem i kiełbasą, do tego piętka bułki z masłem.
Drugimi posiłkami jest najczęściej mięso (karczek) i np. kapusta czerwona z boczkiem, porcja smażonej wątróbki z cebulką, porcja smażonej kaszanki.
Pomimo ważenia i liczenia, mam problem z chęcią zjedzenia czegoś słodkiego.
Ten problem jest bardzo "natrętny" z reguły po np. serniku przychodzi tak silna ochota na zjedzenie czegoś słodkiego, że nie mogę się powstrzymać.
Mam przy sobie czekoladą, kawałek chałwy (batonik) - ale zawsze mi tego cukru brakuje.
Ostatnio zabieram do pracy posiłki dużo większe objętościowo niż poprzednio, ale bezskutecznie - zjadam je wszystkie i czuję głód.
Dopiero po zjedzeniu odpowiedniej ilości cukru, czuję nasycenie. Te ilości cukru, to np. czekolada (od jakiegoś czasu Wawel, 90% kakao).
Przypuszczam, że tak jeszcze działa alkoholizm (na terapiach nawet zalecają w chwili głodu alkoholowego, zjedzenie czegoś słodkiego).
Poza tym są dni, w których nie czuję głodu i pod koniec dnia czuję się fatalnie - ogólnie osłabiony i senny.

Dostrzegłem też i dobre strony zmiany odżywiania - jeśli tylko mogę tak to nazwać. Powoli ustępują objawy skrajnego wyczerpania fizycznego, do którego doprowadziłem się przez picie.
Powoli wraca energia do życia, równowaga emocjonalna jest odczuwalna (wcześniej emocje były bardzo skrajne, od depresji do euforii).

Dodam tylko, mam 195 cm wzrostu, ok. 94 kg wagi, pracuję umysłowo, praktycznie 8 godzin siedząc.


P.S Trochę mnie kosztowało odwagi napisanie o tym, bo po pierwsze długo przyznawałem się do bycia alkoholikiem sam przed sobą, a po drugie, to taki "społeczny" wstyd bycie alkoholikiem.
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #1 : 2015-02-05, 15:34:05 »

Brawo za odwagę. Cool
Ja jestem niepijący od 7 czy 8 lat, przesadzałem bardzo mocno z alkoholem przez długi czas, ale nie miałem odwagi nazwać siebie alkoholikiem.
A teraz już po ptokach. Laughing

Masz wyniszczony mocno organizm i mózg ciągle łaknący gorzały, to stopniowo będzie przygasać, ale teoretycznie już zawsze będziesz alkoholikiem.
Teoretycznie, bo ja nie czuję niczego negatywnego, alkohol dla mnie nie istnieje, ale też pijący mi nie przeszkadzają.
Unikam słodkości z alkoholem czy syropów na kaszel, ale jak zjem z nieświadomości, nie mam z tym problemu.
Ja odstawiałem alkohol kiedy byłem już kilka lat na LC, duże ilości mięsa, średnie tłuszczu i malutko węglowodanów.
Może dzięki temu było mi łatwiej?
Bo niepokojąco łatwiutko mi poszło (w porównaniu z opowieściami innych uzależnionych).
Jedyne co pamiętam, to silne powiększenie wątroby po paru tygodniach od przerwania picia.
Na szczęście organizm mi podsunął lekarstwo: smażona wątroba i twaróg, żarłem dosłownie tylko to przez parę tygodni i wszystko wróciło do normy.

Moim zdaniem bardzo dobrze, że jesteś na DO, niskowęglowodanówka ułatwia wiele spraw.
Być może Twój głód słodyczy jest spowodowany przez alkohol, ja takiego czegoś nie zaobserwowałem, ale wg mnie jesz za mało węglowodanów (warzywa, ziemniaki), niepotrzebnie jesz pieczywo oraz pewnie jeszcze się nie dostosowałeś do DO, masz wiele do naprawienia i to może potrwać...
Ale droga dobra. Very Happy
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #2 : 2015-02-05, 16:59:55 »

ale wg mnie jesz za mało węglowodanów (warzywa, ziemniaki), ać...
Ale droga dobra. Very Happy
A ze mnie się nabijałeś, cukier cukier Very Happy Laughing
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #3 : 2015-02-05, 17:25:36 »

ale wg mnie jesz za mało węglowodanów (warzywa, ziemniaki), ać...
Ale droga dobra. Very Happy
A ze mnie się nabijałeś, cukier cukier Very Happy Laughing
Fakt, ale tutaj chyba trochę za mało Ww kolega je... Very Happy
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #4 : 2015-02-05, 17:49:10 »

Pamiętaj
Twoja racja jest mojsza, znaczy moja Very Happy Wink
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #5 : 2015-02-05, 17:58:45 »

Pamiętaj
Twoja racja jest mojsza, znaczy moja Very Happy Wink
Pamiętam, trochę się Ciebie słucham, ale biorę poprawkę na nadmierny entuzjazm. Very Happy
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #6 : 2015-02-05, 18:03:43 »

Może po browarku entuzjazm dostałby nowe życie? Wink  Laughing Very Happy
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #7 : 2015-02-05, 18:18:40 »

Browar to dla cipek, wóda jest dla mężczyzn. Laughing
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #8 : 2015-02-05, 18:27:16 »

Mój przyjaciel będzie niepocieszony Very Happy Laughing
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55668


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #9 : 2015-02-05, 18:41:45 »

To Ty też masz mojego przyjaciela? Wink  Laughing
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #10 : 2015-02-05, 18:42:51 »

Mam przyjaciela, kt lubuje się w piwkach. Ja preferuję wodę Very Happy Oczywiście od czasu do czasu piwkiem nie pogardzę, jak mam smaka Very Happy
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #11 : 2015-02-05, 18:46:40 »

Ja wiele lat temu doszedłem do 32 "Pereł" od lunchu do północy i następnego dnia przerzuciłem się na wódeczkę. Laughing

Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55668


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #12 : 2015-02-05, 18:48:26 »

No i słusznie, po co rozcieńczać jak można mniej koncentratu wypić. Wink
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #13 : 2015-02-05, 19:05:59 »

Zapisane
grenis
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #14 : 2015-02-05, 19:33:28 »

Mam przyjaciela, kt lubuje się w piwkach. Ja preferuję wodę Very Happy Oczywiście od czasu do czasu piwkiem nie pogardzę, jak mam smaka Very Happy

Ja tez jak juz, to wole biala surowa niz napychac sie ciezkim browarem.
Ale jedno czy dwa na poczatek tez jest wskazene zeby sie pomalu rozkrecic i za szbko nie upodlic, np grajac w Brydza  Laughing

W koncu nie ma sie co dziwic, bo ponoc nic co ludzkie nie jest nam obce.
http://kopalniawiedzy.pl/alkohol-ADH4-enzym-trawienie-ewolucja,21860
Zapisane
krzych_100
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #15 : 2015-02-05, 21:32:26 »

Dziękuję za odzew, to dla mnie ważne.
W jednym z programów zdrowienia z alkoholizmu - programie HALT - pierwsze słowo oznacza Hungry (głodny, czyli mam nie być głodny, nie odczuwać głodu, jeść).
Tyle tylko, że tak naprawdę nie porusza się specjalnie tego tematu.
Np. w książce (Z. Najda) p.t. "Co się psuje od alkoholu", napisane jest, że do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych niezbędne są lipidy.
Przyjęto to z ciszą i nikt nie wytłumaczył, co to są lipidy...
Zapisane
Dawidor
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #16 : 2015-02-11, 19:28:55 »


Się nie dziwię, że cisza zapadła  Smile

A tak na serio to wiem z obserwacji jak i też ze swoich własnych doświadczeń, że głód powoduje większe łaknienie płynów z procentem. Nie wiem jaki jest tego mechanizm ale tak jest.

Mój brat ma duże problemy z piciem, ale oczywiście nie w jego opinii  Sad Ulubiony jego napój to piwo, jedzie do sklepu kupuje cztery skrzynki i wystarcza mu to na dwa tygodnie tak.

Napój ten traktuje jak inni herbata lub kawa. Moje roczne spożycie piwa to "aż" 4-5 piw  Embarassed

Faktem też jest, że alkohol nie pomaga i nie rozwiązuje problemów.

Potwierdzam, droga słuszna, tak trzymać  Mr. Green Pozdrawiam.
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #17 : 2015-02-11, 19:33:02 »

Przecież to nie pijak ma problem z Alkiem, tylko jego otoczenie. Wink
Krzychu, co tam? Very Happy
Zapisane
krzych_100
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #18 : 2015-02-11, 22:12:26 »

Otóż, też tak kiedyś myślałem...
Istotą alkoholizmu nie jest alkohol. Terapeuci/psychologowie zdefiniowali trzy czynniki prowadzące do uzależnienia: psychologiczny, społeczny i biologiczny.
Umysł alkoholika to umysł dziecka: zabierzesz dziecku lizaka, to się rozpłacze, a alkoholik pójdzie pić. Alkoholik nie zna alternatywnych zachowań ii nie potrafi pewnych rzeczy - uczy się tego na terapii (jak chce). Niestety, dla większości alkoholik to pijak, i słusznie, ale nie każdy alkoholik to pijak i nie każdy pijak to alkoholik.
Problem alkoholizmu to umysł alkoholika, a nie alkohol. Alkohol tylko chemicznie pogłębia destrukcyjne myślenie.
Przeczytałem "Dieta optymalna dieta idealna" - tam był napisane o czynności mózgu w zależności od procesów w nim zachodzących, co sprowadzało się do odżywiania. Poza tym książka "Co się psuje od alkoholu" - wiemy dokładnie jakie reakcje chemiczne zachodzą po spożyciu alkoholu, więc dlaczego nie napiszemy "oficjalnie", co się poprawia od właściwego odżywiania.
Terapeutyczny program HALT (od słów Hungry, Angry, Lonely Tired).
Pierwsze słowo to głodny - alkoholik nie może być głodny, tylko on nie wie, co i jak jeść.

Widzicie, ja teraz dopiero zauważam, że byłem po prostu niedożywiony.
Aby nie kombinować, mam ustalone śniadanie do pracy: dwa placki (1 jajko, 4 żółtka, 150g sera "Mój ulubiony", z 30g masła).
Do tego porcja mięsa, smażonej wątróbki z cebulką.
Jedno mnie martwi, ta chęć spożywania cukru...
Zapisane
krzych_100
Go


Email
Odp: Żywienie alkoholika.
« Odpowiedz #19 : 2015-02-11, 22:20:39 »

Przecież to nie pijak ma problem z Alkiem, tylko jego otoczenie. Wink
Krzychu, co tam? Very Happy
Gavroche, wielu ludzi ma tzw. "pijane myślenie", ale nie jest uzależniona od alkoholu - to wyróżnia alkoholika, że go spożywa, aby móc psychicznie to wytrzymywać.
Równie dobrze robienie czegoś kompulsywnie i natrętnie też nie jest zdrowe
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 6 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.034 sekund z 20 zapytaniami.