forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-29, 10:40:23

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. Życie bez ruchu nie jest życiem. Starajmy się ruszać w każdym wieku, dostosowując rodzaj i wielkość wysiłku do możliwości naszego organizmu.
658492 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Książka Kucharska
| | |-+  KK-700 625. Majonez
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: KK-700 625. Majonez  (Przeczytany 26429 razy)
zofijeczka
Go


Email
KK-700 625. Majonez
« : 2015-06-11, 20:35:19 »

Osobiście czasem go robię - jednak staram się robić z mniejszej ilości - bo aż tyle nie zdążam zjeść tak bym nie nabrała do niego podejrzeń.
Poniżej link do filmiku jak zrobić majonez z przepisu z książki.
Smak zdecydowanie inny od np Winiar. Kolor wychodzi mi odbiegający od białego - bardziej musztardowy Smile.

https://www.youtube.com/watch?v=H33A2A8ccsM
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: KK-700 625. Majonez
« Odpowiedz #1 : 2015-06-11, 20:54:34 »

I fajnie, kolejny przepis wyszedł... Wink
Zapisane
Diogenes z Synopy
Go


Email
Odp: KK-700 625. Majonez
« Odpowiedz #2 : 2015-06-11, 20:59:50 »

Ja robiłem z tego przepisu, 3 razy szybciej niż wyżej podanego , 

http://www.ziolaiprzyprawy.info/2011/03/19/przepisy/przepis-na-domowy-majonez/

zdziwiło mnie to , bo babcie przeważnie mówiły, że w odpowiednią stronę trzeba kręcić, nie przestawać i inne czary , temperatura składników

a tu bzyk , wrzuciłem i zblendowałem .

wychodził  , z oliwy  gorzkawy, z oleju lnianego też - dziwny .  Na szczęście majonezy przestały mi smakować Smile

Zapisane
zofijeczka
Go


Email
Odp: KK-700 625. Majonez
« Odpowiedz #3 : 2015-06-11, 21:16:05 »

Z oliwy z oliwek nie lubię robić majonezu właśnie gorzki wychodzi -wolę słonecznikowy.

Babcie mają rację, kręcenie w jedną stronę i temperatura ma znaczenie.
Robiąc majonez robimy eulsję, dlatego w danej temperaturze mozemy połączyć skladniki tylko w określonym zakresie proporcji. Można to w łatwy sposób zaobserwować przy łączeniu żółtka z tłuszczem na patelni.
Kierunek kręcenia ma znaczenie szczególnie gdy przyjrzymy się procesowi w większym powiekszeniu. Kręcàc w jedną stronę laczymy skladniki tworzac taki przekladaniec. Pasmo żółtka i pasmo tłuszczu. Można więcej się dowiedzieć w kategorii mechaniki płynów. Można podejrzeć takie pasma w makroskali np mieszając śmietankę białą, ze śmietanką zabarwioną kakaem. Utworzy się ladna biało-czarna spirala. Kręcąc dalej spowodujemy odchudzenie się ramion spirali. Kręcąc w pewnym momencie w stronę przeciwną pasy zgrubieją-czyli niejako się mieszanina "odmiesza".

Przy tworzeniu emulsji również szybkość mieszania ma znaczenie wszak dodajemy do układu energii do porozdzielania się obu mas i utworzenie -powiedzmy małych kuleczek. A to czy będą stabilne i jak długo zależy od temperatury, proporcji i innych jeszcze rzeczy - np.Ciśnienia.
Trzeba pamiętać,  ze nasze babcie kręciły majonez ręcznie -czyli całkiem wolno w porownaniu do blendera. Smile
Zapisane
Diogenes z Synopy
Go


Email
Odp: KK-700 625. Majonez
« Odpowiedz #4 : 2015-06-11, 21:29:26 »

o nie , to jakaś wyższa szkoła jazdy  Wink

dlatego zdziwiłem się, że wychodzi, także dziwię się, gdy moja połowica rzuca biszkoptem o stół i inne dziwne rzeczy, robione w niewiadomym dla mnie celu Smile

a śmietankę i śmietankę kakaową zauważyłem  , dziś w lodach z sosem zabajone  Smile               ....  w makroskali
Zapisane
zofijeczka
Go


Email
Odp: KK-700 625. Majonez
« Odpowiedz #5 : 2015-06-11, 21:30:30 »

 Laughing
Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.028 sekund z 18 zapytaniami.