forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, GoŠ. Zaloguj siŕ, lub zarejestruj proszŕ.
2019-11-22, 18:45:14

Zaloguj siŕ podaj▒c nazwŕ u┐ytkownika, has│o i d│ugoŠ sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. ┼╗ycie bez ruchu nie jest ┼╝yciem. Starajmy si─Ö rusza─ç w ka┼╝dym wieku, dostosowuj─ůc rodzaj i wielko┼Ť─ç wysi┼éku do mo┼╝liwo┼Ťci naszego organizmu.
567528 wiadomoÂci w 4026 w▒tkach; wys│ane przez 43 u┐ytkownikˇw
Najnowszy u┐ytkownik: jujo7
* Strona g│ˇwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siŕ Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Dzia┼éy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  ciekawostki
« poprzedni nastŕpny »
Strony: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 1105 Do do│u Drukuj
Autor W▒tek: ciekawostki  (Przeczytany 1643571 razy)
maf
GoŠ

Email
Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #120 : 2008-11-25, 21:53:15 »

2. Maf, w powy┼╝szym zestawie w─Öglowodan├│w brakuje jakiej┼Ť pozycji, kt├│ra da┼éaby og├│┼éem 233.01 (?)  Rolling Eyes

Nie ma glukozy, dextrozy,fruktozy malaktozy. W tych tabelach ktore mam nie ma rozbicia na wszyskie W.
Pozdr
maf
Krystyna*Opty*
GoŠ

Email
« Odpowiedz #121 : 2008-11-25, 22:06:03 »

2. Maf, w powy┼╝szym zestawie w─Öglowodan├│w brakuje jakiej┼Ť pozycji, kt├│ra da┼éaby og├│┼éem 233.01 (?)┬á Rolling Eyes

Nie ma glukozy, dextrozy,fruktozy malaktozy. W tych tabelach ktore mam nie ma rozbicia na wszyskie W.
Pozdr
maf

OK.
W ka┼╝dym razie jedyniesz┼éuszni "eksperci" "lecz─ů" cukrzyc─Ö diet─ů wysokocukrow─ů ...┬á Confused┬á

Czyżby wg metody "klina klinem"...?  Twisted Evil
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #122 : 2008-11-26, 00:36:39 »

Czytaliscie,"Tajemnicza formule Boga",P.Plichta
to przeczytajcie male co nieco o autorze tej ksiazki.Wlosy na glowie sie jeza,a najciekawszy  jest jego zyciorys  Shocked

Przepraszam,ze po niemiecku. Razz

kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #123 : 2008-11-26, 00:44:00 »

toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #124 : 2008-11-26, 07:49:42 »

maf
GoŠ

Email
« Odpowiedz #125 : 2008-11-26, 08:07:41 »

Niedobor:
130.15 mg Wap┼ä      Zapotrzebowanie pokryte w 86.9 %
13.95 mg Magnez      Zapotrzebowanie pokryte w 96.6 %
704.7 mcg retinol      Zapotrzebowanie pokryte w 21.7 %    Shocked
2.881 mcg wit. D      Zapotrzebowanie pokryte w 42.3 %     Shocked
4.223 mcg Foliany      Zapotrzebowanie pokryte w 98.9 %
 B12         Zapotrzebowanie pokryte w 97.7 %
Pozdr
maf

Dzi─Öki, Maf!  Smile

1. Jak wida─ç - eksperci jednak nie potrafili u┼éo┼╝y─ç nawet przykladowego menu z pe┼énym pokryciem zapotrzebowania na wszystkie sk┼éadniki pod┼╝ywcze dla cukrzyka, ale "zatroszczyli si─Ö" swego czasu o takowe u optymalnych...  Evil or Very Mad
- Znaczy w swoim oku belki nie widz─ů... i nawet nie ma im kto tego wytkn─ů─ç...  czy┼╝by nikt tego nie widzia┼é swoim inteligentnym wzrokiem?  Evil or Very Mad
2. Maf, w powy┼╝szym zestawie w─Öglowodan├│w brakuje jakiej┼Ť pozycji, kt├│ra da┼éaby og├│┼éem 233.01 (?)  Rolling Eyes
3. Nawet na naszym forum temat jest - p├│ki co - przemilczany...  Dlaczego? Nie macie ┼╝adnych wniosk├│w?  Shocked
Z tymi niedoborami to nie jest tak zle. Niedobor  samego retinolu to nic strasznego. Rownowazony jest przez potezna dawke beta karotenu ktorego nie wypisalem. Poniewaz jeszcze nie ma norm spozycia na beta karoten, wiec nie mozna go wskazywac ani w niedoborach ani w nadwyzkach. Chociaz cos mi sie obilo o uszy ze mimo, ze nadmiar beta karotenu jest wydalany to nadmiar szkodzi.
Ogolnie z zapotrzebowanioem na skl. min. i wit. to jest poprawa. Mam przykladowy jadlospis dla cukrzykow sprzed 4 czy 5 lat. Tam sa dopiero niedobory.
Nie jestem lekarzem, wiec nie wiem czy lekarz w przychodni moze zalecic Diete Optymalna opracowana przez lek. med. Jana Kwasniewskiego bez zadnych konsekwencji sluzbowych. Pewnie musi stosowac metody uznawane przez oficjalna medycyne.
To, ze prawidlowo stosowana Dieta Optymalna opracowana przez lek. med. Jana Kwasniewskiego pomaga w cukrzycy wielu optymalnych slyszala, wielu mialo okazje sie przekonac na wlasne oczy, m. inn. ja obserwujac poprawe u tesciowe.
Pozdr
maf
ps. Zeby nie bylo pytan o zdrowie tesciowej, to od razu napisze, ze czuje sie zle, od czasu jak przestala stoswac.
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #126 : 2008-11-26, 08:12:33 »

A czym si─Ö te "niedobory" objawiaj─ů?. Jaki┼Ť "fachowy idoita" - (cyt. za Plicht─ů) poda┼é przybli┼╝on─ů cyfr─Ö, a reszta niefachowych biedak├│w ju┼╝ si─Ö martwi, czy ma "niedobora", czy "nadmiara", cho─ç przewa┼╝nie ma w sam raz.
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #127 : 2008-11-26, 08:24:59 »

W ka┼╝dym razie jedyniesz┼éuszni "eksperci" "lecz─ů" cukrzyc─Ö diet─ů wysokocukrow─ů ...┬á Confused┬á

Nie rozumiem, po co ten agresywny ton. Zupełnie jakby się "usenet" czytało!
Eksperci lecz─ů cukrzyc─Ö w taki spos├│b i tak─ů metod─ů, jak─ů widz─ů dysponuj─ů, a ka┼╝dy chory na cukrzyc─Ö w Polsce o lek. med. Janie Kwa┼Ťniewskim s┼éysza┼é. Nie s┼éysza┼é?, a to trudno - niech si─Ö leczy gdzie chce i jak chce.
maf
GoŠ

Email
« Odpowiedz #128 : 2008-11-26, 08:59:50 »

A czym si─Ö te "niedobory" objawiaj─ů?. Jaki┼Ť "fachowy idoita" - (cyt. za Plicht─ů) poda┼é przybli┼╝on─ů cyfr─Ö, a reszta niefachowych biedak├│w ju┼╝ si─Ö martwi, czy ma "niedobora", czy "nadmiara", cho─ç przewa┼╝nie ma w sam raz.
Czym sie objawiaja? Pisza, ze moga sie objawiac np:
Potas
Niedobory
Objawy: Pobudzenie, os┼éabienie, wymioty, md┼éo┼Ťci, zaburzenia zachowania, nieregularne bicie serca. Potas jest zdecydowanie mniej eliminowany z potem ni┼╝ podczas przed┼éu┼╝aj─ůcych si─Ö wymiot├│w, biegunki, stosowania lek├│w odwadniaj─ůcych.
Wapn:
Niedobory Objawy: Op├│┼║nienie wzrostu, deformacja, ┼éamliwo┼Ť─ç i zniekszta┼écenie ko┼Ťci u dzieci, problemy z uz─Öbieniem, osteoporoza u doros┼éych
Magnez:
Niedobory
Objawy: Os┼éabienie si┼éy mi─Ö┼Ťni, dr┼╝enie mi─Ö┼Ťni, os┼éabienie ko┼äczyn, wymioty, nudno┼Ťci, napadowe bicie serca.
Zelazo:
Niedobory
Objawy: Niedobory ┼╝elaza w organizmie u dzieci cz─Östo wsp├│┼éistniej─ů z ADHD (zesp├│┼é zaburze┼ä zachowania u dzieci), objawy wyczerpania, niemo┼╝no┼Ť─ç koncentracji. Cz─Östo te objawy pojawiaj─ů si─Ö wcze┼Ťniej ni┼╝ wykrywanie obni┼╝onego poziomu ┼╝elaza we krwi. Spowodowane jest to tym, i┼╝ m├│zg dziecka znacznie wcze┼Ťniej reaguje na zmiany poziomu ┼╝elaza ni┼╝ s─ů to w stanie wykry─ç standardowe testy. Doro┼Ťli, u kt├│rych wyst─Öpuj─ů niedobory ┼╝elaza cz─Östo staj─ů si─Ö apatyczni i objawy te poprzedzaj─ů rozw├│j anemii.W przypadku niedoboru ┼╝elaza hemoglobina nie jest w stanie zwi─ůza─ç odpowiedniej ilo┼Ťci tlenu, tak aby zapewni─ç jego sta┼éy dow├│z do tkanek. Anemia objawia si─Ö: os┼éabieniem, b├│lami g┼éowy, apati─ů i blado┼Ťci─ů sk├│ry.
Cynk:
Niedobory
Objawy: Zahamowanie wzrostu, utrata apetytu, zaburzenia gojenia ran.
Retinol
Awitaminoza:Wysychanie rog├│wki i spoj├│wek oka /kseroftalmia/, kurza ┼Ťlepota, choroby sk├│ry, ┼éuszczyca, rogowiec d┼éoni, st├│p, tr─ůdzik pospolity, ┼éysienie plackowate, zmniejszone wydzielanie kwasu solnego ┼╝o┼é─ůdka, sk┼éonno┼Ť─ç do biegunek.
Wit D
Awitaminoza: Krzywica, krucho┼Ť─ç ko┼Ťci i rozmi─Ökczenie, niedorozw├│j z─Öb├│w i szkliwa, chroniczny reumatyzm stawowy, t─Ö┼╝yczka, biegunki, dolegliwo┼Ťci dr├│g ┼╝├│┼éciowych, pr├│chnica z─Öb├│w.
Wit E
Awitaminoza: Uszkodzenie krwinek czerwonych, poronienia, zwyrodnienie mi─Ö┼Ťni, zahamowanie rozwoju organ├│w p┼éciowych, choroby serca i kr─ů┼╝enia, uk┼éadu nerwowego, za─çma,lumbago
Tiamina
Awitaminoza: Obrz─Öki ko┼äczyn, kurcze mi─Ö┼Ťni ┼éydek, zapalenie wielonerwowe, choroba beri-beri, zaburzenia sercowo-naczyniowe i pokarmowe, obstrukcja, nerwob├│le, lumbago, ischias, atonia jelit, uszkodzenie mi─ů┼╝szu w─ůtroby, ┼Ťwi─ůd, p├│┼épasiec, bezsenno┼Ť─ç, b├│l g┼éowy, poty, mrowienie st├│p i d┼éoni, brak apetytu, nudno┼Ťci, brak kwasu solnego lub niedob├│r. Awitaminoza u alkoholik├│w. Uszkodzenia g├│rnej cz─Ö┼Ťci pnia m├│zgu (encefalopatia).
Ryboflamina
Awitaminoza: Op├│┼║nienie w rozwoju umys┼éowym, wzrostu, zajady, zmiany w obr─Öbie narz─ůd├│w p┼éciowych, zapalenie sk├│ry wok├│┼é odbytu (przy alkoholizmie), zmiany w obr─Öbie rog├│wki, ┼Ťwiat┼éowstr─Öt, za─çma, ┼éojotok, pelagra.
Niacyna
Awitaminoza: Nieprzyjemny oddech, niekorzystne zmiany osobowo┼Ťci, pelagra, zapalenie sk├│ry, wra┼╝liwo┼Ť─ç sk├│ry na s┼éo┼äce, nerwowo┼Ť─ç, zm─Öczenie, boja┼║┼ä, zaburzenia pami─Öci, zdenerwowanie, wymioty, utrata apetytu, biegunka, zapalenie jamy ustnej, tr─ůdzik r├│┼╝owaty
Wit B6
Awitaminoza: Zmiany w szpiku kostnym, niedokrwisto┼Ť─ç niedobarwliwa i drgawki, zmiany sk├│rne wok├│┼é ust przypominaj─ůce niedob├│r witamin B2 i PP, zapalenie j─Özyka, ┼éojotok w fa┼édach nosowo-wargowych.
Foliany
Awitaminoza: Niedokrwisto┼Ť─ç meloblastyczna pochodzenia pokarmowego, anemia z┼éo┼Ťliwa, zaburzenia jelitowe, zmniejszona ilo┼Ť─ç p┼éytek krwi.
B12
Awitaminoza: Anemia z┼éo┼Ťliwa, pieczenie j─Özyka, zmiany w szpiku kostnym, zmiany neurologiczne, zapalenie wielonerwowe, uszkodzenie mi─ů┼╝szu w─ůtroby, niedokrwisto┼Ť─ç, leukopenia.
C
Awitaminoza: Szkorbut (gnilec), niedokrwisto┼Ť─ç, stany zapalne dzi─ůse┼é, ┼Ťluz├│wek, sk├│ry, przewodu pokarmowego, uk┼éadu nerwowego, zaburzenia hormonalne, alergia,

Troszke tych straszydel jest. Nie pisalem o nadmiarach Laughing
Pozdr
maf
Krystyna*Opty*
GoŠ

Email
« Odpowiedz #129 : 2008-11-26, 10:02:36 »

Nie rozumiem, po co ten agresywny ton. Zupełnie jakby się "usenet" czytało!
Eksperci lecz─ů cukrzyc─Ö w taki spos├│b i tak─ů metod─ů, jak─ů widz─ů dysponuj─ů, a ka┼╝dy chory na cukrzyc─Ö w Polsce o lek. med. Janie Kwa┼Ťniewskim s┼éysza┼é. Nie s┼éysza┼é?, a to trudno - niech si─Ö leczy gdzie chce i jak chce.

Question┬á Agresywny ton┬á Question

Jedynies┼éuszny "ekspert" lecz─ůcy cukrzyc─Ö diet─ů wysokocukrow─ů - to zwyczajny FAKT uznawany przez og├│┼é spo┼éeczny za oczywist─ů, naukowo uzasadnion─ů prawid┼éowo┼Ť─ç.┬á Confused
A końcowy wniosek - klina klinem - nasuwa się sam (przynajmniej mi...) i nic na to nie poradzę...  Cool  Wink
Owszem, jest z┼éo┼Ťliwy, ale podobno tu jest "wolno┼Ť─ç s┼éowa"┬á Confused┬á a i emotka te┼╝ jest do dyspozycji - mo┼╝e j─ů powiniene┼Ť skasowa─ç?┬á Twisted Evil

P.S.
Na wszelki wypadek dodam, ┼╝e nie jestem autorem okre┼Ťle┼ä typu "fachowy idiota" ... Cool
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #130 : 2008-11-26, 10:37:26 »

Pisza, ze moga sie objawia...

I bardzo dobrze pisz─ů. Licz─ů na hipochondryczno┼Ť─ç naiwnych, co jak im si─Ö "pojawi" np: "Objawy: Zahamowanie wzrostu, utrata apetytu, zaburzenia gojenia ran." - w starszym wieku, to polec─ů do apteki kupi─ç sobie jaki┼Ť "zestaw w jednym" na wszelki wypadek. Ale to lepsze zarabianie pieni─Ödzy ni┼╝ "wojny ┼Ťwiatowe".┬á Wink
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #131 : 2008-12-05, 15:39:25 »

lubicie  otaczajacy nas swiat ??

http://www.nikonsmallworld.com/popvote.php
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #132 : 2008-12-06, 21:25:43 »

adam319
GoŠ

Email
« Odpowiedz #133 : 2008-12-07, 17:32:43 »

Nie znam Niemieckiego, prawda, że pracowałem dla Niemców, ale w angielskiej strefie językowej.

Podany link zawiera opis jak spowodowa─ç padaj─ůce p┼éatki ┼Ťniegu na w┼éasnej stronie w internecie.
Zastosowanie wymaga znajomo┼Ťci zasad tworzenia stron www na poziomie kodu html i java.

W czym mog─Ö pom├│c?
Smile
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #134 : 2008-12-07, 17:36:09 »

Nie znam Niemieckiego, prawda, że pracowałem dla Niemców, ale w angielskiej strefie językowej.

Podany link zawiera opis jak spowodowa─ç padaj─ůce p┼éatki ┼Ťniegu na w┼éasnej stronie w internecie.
Zastosowanie wymaga znajomo┼Ťci zasad tworzenia stron www na poziomie kodu html i java.

W czym mog─Ö pom├│c?
Smile
wlasnie chcialam zrobic padajacy snieg,bo tak mi go brakuje,ale jestem albo i nie jestem.....tepa Confused Razz
Edyta
GoŠ

Email
« Odpowiedz #135 : 2008-12-07, 18:09:10 »

wlasnie chcialam zrobic padajacy snieg,bo tak mi go brakuje,ale jestem albo i nie jestem.....tepa Confused Razz

Natomiast mnie ┼Ťniegu absolutnie nie brakuje,jestem za takimi zmianami klimatycznymi -jest ciep┼éo ,nie trzeba ubierac zimowych but├│w,zimowych p┼éaszczy ,czapek i rekawiczek i to jest superowe-nie lubie zimna  Cool
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #136 : 2008-12-07, 18:13:28 »

W czym mog─Ö pom├│c?
Smile
no nie,to juz odpada Confused Razz
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #137 : 2008-12-09, 13:23:49 »

Amerykanscy naukowcy  robiac te badania,niestety pod uwage nie brali sposobu odzywiania  w obu testowanych grupach Confused

""M├│zgi dzieci bogatych i biednych r├│┼╝ni─ů si─Ö

Zesp├│┼é naukowc├│w z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkry┼é r├│┼╝nice w funkcjonowaniu m├│zgu dzieci pochodz─ůcych z rodzin o wysokim i niskim statusie materialnym. Badania Amerykan├│w dotyczy┼éy aktywno┼Ťci kory przedczo┼éowej m├│zgu, odpowiadaj─ůcej mi─Ödzy innymi za planowanie czy rozwi─ůzywanie problem├│w.Trzyosobowy zesp├│┼é naukowc├│w wybra┼é 26 dzieci w wieku 9 i 10 lat. Po┼éowa badanych pochodzi┼éa z rodzin o wysokich, a po┼éowa z rodzin o niskich dochodach. Przydzielone im zadanie by┼éo bardzo proste. Nale┼╝a┼éo si─Ö przygl─ůda─ç seriom wy┼Ťwietlanych tr├│jk─ůt├│w i nacisn─ů─ç guzik, gdy pojawia┼éa si─Ö lekko obr├│cona wersja tej figury. Psycholodzy skupili si─Ö na bardzo wczesnej reakcji m├│zgu. Badania wykaza┼éy, ┼╝e maluchy z ubogich rodzin reagowa┼éy na niespodziewany widok wolniej ni┼╝ ich r├│wie┼Ťnicy pochodz─ůcy z bogatych rodzin.

Przyczynami tego zjawiska s─ů stres i niedob├│r stymuluj─ůcych rozw├│j bod┼║c├│w: niewiele lektur, rzadkie wizyty w muzeum, a nawet brak zabawek. Zdaniem naukowc├│w, te bod┼║ce niekorzystnie oddzia┼éuj─ů na m├│zg dzieci do wieku 4 lat. Maluchy z biednych ┼Ťrodowisk s┼éysz─ů o 30 mln s┼é├│w mniej ni┼╝ r├│wie┼Ťnicy z tzw. klasy ┼Ťredniej.

Wnioski Amerykan├│w pokrywaj─ů si─Ö z wcze┼Ťniejszymi spostrze┼╝eniami. Dzieci wzrastaj─ůce w ubogim w zasoby ┼Ťrodowisku maj─ů bowiem problem z regulacj─ů zachowa┼ä kontrolowanych w┼éa┼Ťnie przez kor─Ö przedczo┼éow─ů.""

Hana
GoŠ

Email
« Odpowiedz #138 : 2008-12-17, 19:04:20 »

Dzisiejsze radio podalo, ze ..spoleczenstwo jest z roku na rok coraz bardziej chore .
Jak przyslowiowe "grzyby po deszczu" mnoza sie choroby,: cukrzyca, choroby ukaladu pokarmowego, choroby serca, a wszelkiego rodzaju raki narzadow to juz plaga.

Wine za taki stan rzeczy ponosi samo spoleczenstwo, poniewaz nieodpowiednio sie odzywia.
Za duzo spozywa pokarmow tlustych, miesnych i slodkich, ----natomiast za  malo ryzu, makaronow, owocow i jarzyn.

Czyli na swiatecznym stole nie powinno zabraknac ryzu, makaronu i owocow--a jeszcze niedawno swiateczny stol zastawiany byl sztuka miesa opiekana, sztuka miesa przekladana, sztuka miesa z biszamelem, sztuka miesa boeuf a la mode, sztuka miesa po huzarsku itp itd..... i nikt nie pytal o owoce.
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #139 : 2008-12-18, 22:46:04 »

Polska kuchnia - ciężka i obfita - prowokowała wręcz do obżarstwa.

>>>Jedz─ů tak du┼╝o mi─Ösa, ┼╝e jeden Polak zje za pi─Öciu W┼éoch├│w - dziwi┼é si─Ö w 1565 roku nuncjusz papieski Ruggieri. W ┼Üwi─Öta Bo┼╝ego Narodzenia czy Wielkiejnocy, gdy do pe┼énych p├│┼émisk├│w zasiadano po d┼éugim i skrupulatnie przestrzeganym po┼Ťcie, mistrzowie ob┼╝arstwa bili prawdziwe rekordy.

Testament przed biesiad─ů

Rej z Nag┼éowic, kt├│ry by┼é typowym staropolskim ┼╝ar┼éokiem, zjada┼é rano na czczo pud┼éo ┼Ťliwek, garniec miodu, mn├│stwo og├│rk├│w surowych i cztery magierki grochu. O posi┼ékach w┼éa┼Ťciwych lepiej nie pisa─ç... Dobre mi─Öso musia┼éo by─ç przero┼Ťni─Öte sad┼éem (st─ůd przys┼éowie "t┼éuste k─ůski").

Po gargantuicznych ucztach zdarzało się nieraz, że uczestnicy zaczynali "słabować z przejedzenia" i kończyli żywot człowieka poczciwego.

Szesnastowieczny szlachcic zjada┼é ┼Ťrednio ok. 5500 kcal dziennie, a wi─Öc tyle, ile powinien je┼Ť─ç np. g├│rnik. Obfite jedzenie powodowa┼éo, ┼╝e nasi przodkowie zapadali na dn─Ö moczanow─ů (artretyzm), mia┼╝d┼╝yc─Ö i choroby serca. Umierali na biegunk─Ö, "robaki" lub "niezdeterminowane choroby" (zatrucia jadem kie┼ébasianym, w┼éo┼Ťnic─ů lub w─ůglikiem).

"Na ucztach i biesiadach du┼╝o pij─ů, w czym przewy┼╝szaj─ů samych Niemc├│w" - gorszy┼é si─Ö monsignore Ruggieri. Trudno jednak pi─Ötnowa─ç polskie zami┼éowania do miodu, wina i piwa, skoro kuchnia polska by┼éa tak ostra (pieprzu, szafranu i pio┼éunu nie ┼╝a┼éowano), i┼╝ cudzoziemskie gard┼éa bucha┼éy ogniem niczym smok wawelski. Pikantne i t┼éuste potrawy wymaga┼éy odpowiedniego napitku (uwa┼╝ano, ┼╝e "bigos bez w├│dki to choroba jawna").

Dla Włocha sałata

Jarzyny nie cieszy┼éy si─Ö wielk─ů estym─ů. Wyj─ůtek czyniono dla kapusty przyrz─ůdzanej z kasz─ů, mi─Ösem, rybami i grochem. Od czasu do czasu podawano na st├│┼é b├│b, marchew i pieczon─ů rzep─Ö. Pietruszk─Ö, buraki, brukiew i og├│rki (┼Ťwie┼╝e lub kwaszone) traktowano tylko jako dodatek do da┼ä mi─Ösnych.

"Zielenina rodem z W┼éoch" zosta┼éa powszechnie uznana za niegodn─ů polskiego ┼╝o┼é─ůdka. Bardzo popularna by┼éa w dawnej Polsce anegdota o m┼éodym szlachcicu, kt├│ry wyjechawszy latem do W┼éoch po nauki, wr├│ci┼é jeszcze przed zim─ů, gdy┼╝ obawia┼é si─Ö, ┼╝e karmiony letni─ů por─ů "traw─ů" b─Ödzie w ch┼éody ┼╝u┼é siano. W domu czeka┼é ju┼╝ na niego obficie zastawiony st├│┼é, wszak "dobra na W┼éocha ┼╝aba, a do niej sa┼éata, Polakom sztuka mi─Ösa zawsze b─Ödzie grata".

Kiełbasa na podwieczorek

M┼éode pokolenie nie uczestniczy┼éo wprawdzie w tych bitwach na no┼╝e i widelce, ale od┼╝ywia┼éo si─Ö nie mniej obficie (je┼Ťli pozwala┼éa na to zawarto┼Ť─ç sakiewki rodzicieli). Troskliwy ojciec Jan Parys Drohojowski, podpisa┼é w 1638 r. z burmistrzem be┼é┼╝yckim Janem Nemoreckim umow─Ö o sto┼éowanie dw├│ch syn├│w, w kt├│rej szczeg├│┼éowo wyliczy┼é, co jego latoro┼Ťle maj─ů jada─ç. Zwyk┼éy obiad mia┼é si─Ö sk┼éada─ç z czterech potraw - dw├│ch mi─Ösnych (kap┼éon, ciel─Öcina, "sztuka mi─Ösa ros┼éa i nie chuda") i dw├│ch jarzynowych (np. marchew gotowana na mi─Ösie albo kapusta na s┼éoninie). Sera i piwa mieli dostawa─ç m┼éodzi Drohojowscy w dowolnej ilo┼Ťci. Na podwieczorek pieczono kie┼ébas─Ö lub warzono bigos, a przed p├│j┼Ťciem do ┼é├│┼╝ka m┼éodzie┼äcy objadali si─Ö niezdrowo trzema daniami: mi─Ösnym, jarzynowym (gotowanym te┼╝ z mi─Ösem) i kasz─ů na mi─Ösie.

Cho─ç ju┼╝ ksi─ůdz Kitowicz (XVIII w.) stawia┼é panom za przyk┼éad prawid┼éowego od┼╝ywiania diet─Ö s┼éu┼╝by, kt├│ra ca┼éymi dniami biega g┼éodna, a mimo to jest zdrowsza, tak naprawd─Ö odchudzanie sta┼éo si─Ö modne dopiero po I wojnie ┼Ťwiatowej.>>>
Strony: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 1105 Do gˇry Drukuj 
« poprzedni nastŕpny »
Skocz do:  

Dzia│a na MySQL Dzia│a na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia│aj▒ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze┐one.
Prawid│owy XHTML 1.0! Prawid│owy CSS!
Strona wygenerowana w 0.038 sekund z 17 zapytaniami.