forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-10-02, 10:27:45

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. Życie bez ruchu nie jest życiem. Starajmy się ruszać w każdym wieku, dostosowując rodzaj i wielkość wysiłku do możliwości naszego organizmu.
668105 wiadomoci w 4061 wtkach; wysane przez 33 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: Eidolon
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Najnowsza historia Polski
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 ... 662 663 664 665 666 [667] 668 669 670 671 672 ... 3978 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Najnowsza historia Polski  (Przeczytany 11941019 razy)
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13320 : 2013-07-20, 10:19:51 »

Tak, to jest tak samo...
Zapisane

Alan Bullock
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13321 : 2013-07-20, 10:48:16 »

a ja w ramach dyskusji o historii polecam trochę czytania:

http://www.glaukopis.pl/pdf/czytelnia/TheMassacreAtKoniuchy_MarkPaul.pdf

trochę niestety po angielsku, ale sporo po polsku, bo polskie źródła. Koniuchy to dobra ilustracja tego, jak się prawda z "prawdą czasu, prawdą ekranu" zderzała.
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13322 : 2013-07-20, 10:56:59 »

Nawet w Wikipedii jest o tym mordzie informacja... http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Koniuchach
Zapisane

Alan Bullock
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13323 : 2013-07-20, 12:31:42 »

Szkoda tylko, że nie napisano, że w mordzie na bezbronnej ludności brał udział Abba Kovner. Ale to do życiorysu nie pasuje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Abba_Kovner

I jeszcze o tym, dlaczego niewiele osób wie o takich historiach:

Przez dziesiątki lat zbrodnia w Koniuchach była tematem tabu. Upamiętniał ją tylko stary, spróchniały krzyż. Z pewnością wydarzenie to zostałoby zapomniane, gdyby nie list Kongresu Polonii Kanadyjskiej do prof. Leona Kieresa z IPN. Na jego podstawie łódzki oddział IPN przeprowadził śledztwo, natomiast po długim okresie oczekiwania, 22 maja 2004r minister Andrzej Przewoźnik oraz przedstawiciele Biura Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa dokonali uroczystego odsłonięcia Pomnika Ofiar w Koniuchach. W ceremonii uczestniczyli także: Ambasador RP w Wilnie, Konsul Generalny w Wilnie, Attache Wojskowy w Wilnie i władze rejonowe. Jednak w polskich mediach nie było żadnej wzmianki o tym wyjątkowym wydarzeniu. W owym czasie cały kraj żył sprawą Jedwabnego. Pokazanie relacji z uroczystości upamiętnienia ofiar żydowskiej zbrodni na Polakach nie wpisywało się w ówczesny klimat polityczny. Do dziś temat tej zbrodni, jak i innych, popełnionych przez Żydów na Polakach w Nalibokach, Niewoniańcach, Werenowie, Bojarach, jest tematem niebezpiecznym i bardzo niechętnie podejmowanym przez dziennikarzy, którzy boją się posądzenia o antysemityzm. Także IPN wykazał się zadziwiającą opieszałością w prowadzeniu śledztwa. W Izraelu, Rosji i USA wciąż żyją sprawcy tej zbrodnii. Są znani z imienia i nazwiska, jednak IPN nie podjął nawet próby ich przesłuchania. Wystosował tylko wniosek do Kanady, Białorusi i na Litwę o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej świadków (nie sprawców!), oraz odnalezienie dokumentacji archiwalnej związanej z ta sprawą. Z kolei w sprawie Jedwabnego śledztwo przeprowadzono w ciągu 18 miesięcy i już w 2002r. wydano dwutomową „białą księgę”, liczącą ponad 1500 stron, z podstawowymi dokumentami oraz analizą historyczną, socjologiczną i prawną. Nie wszystkie sprawy traktowane są więc w taki sam sposób.
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13324 : 2013-07-20, 12:57:13 »

Szkoda tylko, że nie napisano, że w mordzie na bezbronnej ludności brał udział Abba Kovner. Ale to do życiorysu nie pasuje:


Dobry jesteś z historii...Prawdziwej historii nie da się zmienić, prawda jest jedna, ale ta pisana powinna być niezakłamana, niezatajana i nie stronnicza - bez względu na "obowiązujące" w danym czasie preferencje polityczne...
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13325 : 2013-07-20, 13:08:53 »

Zdziwili mnie ci Żydzi... Rolling Eyes nie wiedziałam, że oni też mordowali Polaków... Rolling Eyes Historia w szkole była moją najsłabszą stroną...Mieliśmy taką nauczycielkę zołzę, że chyba nikt u nas historii nie lubił...zresztą po co komu takie zakłamane opowieści  typu: "bajki z mchu i paproci"... Confused
Zapisane

Alan Bullock
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13326 : 2013-07-20, 14:03:12 »

Cytuj
bez względu na "obowiązujące" w danym czasie preferencje polityczne...

Dokładnie, zgadzam się. Każdy ma swoje sympatie polityczne, swój światopoglad, ale jak się bierzemy za historię, to warto podchodzić do tego uczciwie.
Zapisane
Alan Bullock
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13327 : 2013-07-20, 14:12:46 »

Cytuj
Zdziwili mnie ci Żydzi... Rolling Eyes nie wiedziałam, że oni też mordowali Polaków... Rolling Eyes

Całkowicie zamilczana jest historia Judenratów i policji im podlegającej. Teraz sprawdziłem w Wiki: jest hasło - Jüdischer Ordnungsdienst, tak jakby nie było polskiej nazwy. Ale widać poprawność polityczna nie pozwala. Czytałem ostatnio opracowanie naukowe dotyczące historii takiej jednostki w getcie w Ostrowcu Św. Człowiek cały czas człowiek przekonuje się, jak mało wie o historii.

Żeby nie było, Żydzi mnie ani ziębią, ani parzą, tylko zawsze zastanawiałem się, skąd taka zmowa milczenia nad pewnymi tematami. Zresztą to, o czym tu piszemy, to tylko czubek góry lodowej. Podobnie ma się sprawa z innymi zagadnieniami z historii Polski, szczególnie tej w ostatnim wieku.
Zapisane
Alan Bullock
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13328 : 2013-07-20, 14:16:48 »

Cytuj
"bajki z mchu i paproci"

jako ciekawostkę podam inny przykład z zupełnie innej pozycji ideologicznej, żeby nie było, że mam jakieś manie Wink

http://kompromitacje.blogspot.com/2013/01/leszek-zebrowski-cytuje.html

i historia slynnego cytatu, rzekomo ze Stalina.

 "Gdy obstrukcjoniści staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej"

tak często powtarzana przez prawicę.
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13329 : 2013-07-20, 14:19:07 »

Tą z ostatniego i obecnego wieku odkłamią pewnie dopiero w następnym... Rolling Eyes jak już nie będzie kogo ukarać... Rolling Eyes
Zapisane

Alan Bullock
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13330 : 2013-07-20, 14:24:19 »

Cytuj
jak już nie będzie kogo ukarać... Rolling Eyes

 Smile
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13331 : 2013-07-20, 15:01:50 »

Jestem przekonana, że ogólnie świadomość ludzka obecnie wzrosła i już by tak na rozkaz bestialsko nie mordowali innych, tylko dlatego, że są "inni"... Rolling Eyes Ogólnie...oprócz wyjątków...
Zapisane

ziuta
Jr. Member
**
wiadomoci: 598


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13332 : 2013-07-20, 17:47:23 »

Jestem przekonana, że ogólnie świadomość ludzka obecnie wzrosła i już by tak na rozkaz bestialsko nie mordowali innych, tylko dlatego, że są "inni"... Rolling Eyes Ogólnie...oprócz wyjątków...

A Rwanda ?
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13333 : 2013-07-20, 17:57:42 »

...wyjątki są...
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13334 : 2013-07-20, 17:59:52 »

Jestem przekonana, że ogólnie świadomość ludzka obecnie wzrosła i już by tak na rozkaz bestialsko nie mordowali innych, tylko dlatego, że są "inni"... Rolling Eyes Ogólnie...oprócz wyjątków...

A była Jugosławia? Całkiem niedawno.  Sad
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13335 : 2013-07-20, 18:03:03 »

...wyjątki są...

I to niemałe, nie wszędzie świadomość wzrasta, ale mam na myśli to, że ogólnie (większość ludzi) jest mniej brutalna niż dawniej...bardziej humanitarna...cywilizowana - w tym pozytywnym znaczeniu. Chociaż zła jest nadal sporo, ale mordercy działają częściej w "białych rękawiczkach"...i białych fartuchach... Wink
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13336 : 2013-07-20, 18:06:34 »

Jestem przekonana, że ogólnie świadomość ludzka obecnie wzrosła i już by tak na rozkaz bestialsko nie mordowali innych, tylko dlatego, że są "inni"... Rolling Eyes Ogólnie...oprócz wyjątków...

A była Jugosławia? Całkiem niedawno.  Sad

Wiedziałam, że mnie zasypiecie różnymi przeciwnymi przykładami...chodzi mi o to, że głównie przez media (przede wszystkim internet) ludzie stali się bardziej świadomi i mniej skłonni do przemocy...jeśli się mylę, to słucham Was.. Rolling Eyes
Zapisane

Dasna
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13337 : 2013-07-20, 19:20:49 »

Jestem już w domu i przeczytałam z zainteresowaniem Wasze posty.
I dorzucę cegiełkę.  Wink

Wiadomo jestem często na Ukrainie i ten temat dotyka mnie najbardziej. Czytam , oglądam programy historyczne i czasami mnie krew zalewa. Lubię Ukraińców tak jak napisałam i nikomu bardziej jak mnie nie zależy na fajnych stosunkach z nimi. Ale.....

Jest we Lwowie - " Wysoki Zamek we Lwowie – murowany, gotycki zamek królewski we Lwowie, wzniesiony w II połowie XIV wieku przez króla Polski Kazimierza III Wielkiego. Zbudowany został w miejscu zamku drewnianego, wzniesionego po 1251 przez Daniela Halickiego. Warowny, położony na wzgórzu Wysokim Zamku, na północ od Starego Miasta; zniszczony w 1704 roku, rozebrany w roku 1772."

Co podają Ukraińcy- Висо́кий За́мок (пол. Wysoki Zamek) — замок, збудований під керівництвом Галицько-Волинського князя Лева на Замковій горі у Львові.За архівними документами і науковою літературою Високий та Низький замки у Львові виникли в часи Галицько-Волинської держави. З руських літописів і пізніших хронік XVI-XVII ст. (Альнпека, Ґруневеґа, Зиморовича) відомо, що на Замковій горі під керівництвом князя Лева Даниловича збудували укріплення. Вони були дерев'яно-земляними, як і переважна більшість руських градів. 1259 року на вимогу хана Бурундая, укріплення були розібрані, але в 1270 році відбудовані наново. (Львівський історик В.Зиморович вважав цей рік датою первісного будівництва фортифікацій на Замковій горі) У 1340 році, коли Львів вперше був захоплений Казимиром ІІІ, за словами хроніста Длуґоша, було спалено дерев'яний замок. Повторно швидкоруч відновлений замок був спалений литовцями у 1353 році.

I to prawda , ale już potem dalej jest enigmatycznie, żeby nie przyznać , że Wysoki Zamek został odbudowany przez króla Kazimierza, że był znowu zniszczony i znowu odbudowany przez Krzysztofa Grodzickiego. Informacje tak podane , żeby wymazać wkład Polski. Jest tu Polska w bardzo niekorzystnym świetle przedstawiona.

Dlatego jak chodzę po Lwowie widzę polskie napisy, polskie dawne sklepy i słyszę , że to po austriackie a polskie napisy to przez jakiś przypadek to burzy się we mnie krew. Tyle, że ja tu w dyskusje się nie wdaję. Confused


Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 71906


Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13338 : 2013-07-20, 19:24:19 »

A ogólnie Ukraińcy nie lubią Polaków?
Zapisane

Dasna
Go


Email
Odp: Najnowsza historia Polski
« Odpowiedz #13339 : 2013-07-20, 19:26:57 »

Tak na dwoje babka wróżyła.  Laughing
Zapisane
Strony: 1 ... 662 663 664 665 666 [667] 668 669 670 671 672 ... 3978 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.048 sekund z 20 zapytaniami.