forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-29, 13:20:09

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
9. Nie należy robić większych odstępstw od diety ani łamać jej zasad okresowo.
658493 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Dieta Optymalna
| | |-+  Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 ... 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna  (Przeczytany 249435 razy)
lutonn
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #160 : 2006-09-17, 16:34:00 »

A czy nie lepiej popracowac fizycznie i tym samym poprawic sobie "wentylacje" Mr. Green Mr. Green a moze i nawet finanse ,a nie z proznosci moze nawet zaszkodzic Laughing Laughing
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #161 : 2006-09-17, 16:46:35 »

Nie przeczytawszy zadnych "madrosci " na temat calej tej "wentylacji" stwierdzam ,ze zapotrzebowanie na tlen zalezy od naszego wysilku fizycznego.Chyba zadnych prawd objawionych w tej chwili nie powiedzialam  Cool.
Nie moge zrozumiec dlaczego mialabym siedzac przy kompie wstrzymywac oddech na 3 min.A po ch...re mi to  Shocked.,zebym sie nabawila chronicznej wentylacji,jeszcze tego brakuje hehehe.wstrzymujcie sobie nawet na dodzine.Zycze sukcesow  Laughing.A nie lepiej kozystac poki mozna z normalnego zapotrzebowania org. na tlen?Bo lata mina i czeka nas bezkresny bezdech hehehe.Tylko prosze sie nie obrazac na mnie !!! Confused
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #162 : 2006-09-18, 14:51:58 »

Tu się nikt nie obraża, ale piszecie bzdury na temat na który nie macie zielonego pojęcia. A jeszcze jak ktoś mi pisze ze od razu jak zobaczyłem cośtam to przwstałam dalej czytać a teraz wali post na którejs z kolei stronie tego forum to cos tu nie gra.Jka to przestalas czytac a tu piszesz?Mozesz masz rodzwojenie jaźni?
To tak jak sobie czasem czytam CDAction(taka gazeta o grach komputerowych) i tam co miesiąc Ci sami ludzie piszą że gazeta jest benzadziejna i przestają ją czytać. Jak Cię nie interesuje to nie czytuj i się tu nie wpisuj. Nie wiem o co Ci chodzi . jak mnie nie obchodzi hodowla jedwabnika to nie wchodze na forum o jego hodowli i wpisuje się że to nudne i bezsensu i że po co to forum wogóle. Nie podoba się to nie czytaj. A że sam sobie zrobiłem krzywdę to fakt i moja głupota ale  to już się stało i się nie odstanie. Co mam się za to pochlastać i nie zasługuję na pomoc. A jakby ludzie nie eksperymentowali to by i diety kwaśniewskiego nie było i wogóle bysmy pewnie siedzili w jaskiniach. To tyle pozdrawiam. I mam nadzieję że jeśli ktoś coś napisze o oddechu to juz z medycznej wiedzy albo chociaż z własnego doświadczenia a nie z wiedzy objawionej.
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #163 : 2006-09-18, 14:54:39 »

A swoją drogą umiesz Elmo angielski ? Jak tak to coś Ci wyslę na emial , no chyba że boisz się że możesz się mylić i wolisz nie czytac i pozostać uparcie przy swoim? Pozdrawiam
Zapisane
lutonn
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #164 : 2006-09-18, 16:55:31 »

Skoro sobie zaszkodziles to co tak sie tym jeszcze fascynujesz .Chyba wam sie cos porobilo od tych diet!!!? Laughing Laughing
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #165 : 2006-09-18, 17:22:01 »

Boze swiety. Teraz postaram sie delikatnie.
Zaszkodzilem sobie glebokim oddcyahniem co jest stereotypem ze jest zdrowe. A pomaga mi metoda polegajaca na splycaniu oddechu i leczaca jednoczesnie wiele innych chorob ktora sie fascynuje bo jest prosta i genialna w swej prostocie a jednoczesnie naukowa. Jednoczesnie tym glebokim oddcyahniem posialem takie zniszczenie w swoim organizmie ze przy pomocy tej metody wylecze sie przez wiele miesiecy wiec szukam tez innych jak np dieta Kwasniewskiego ktore pmoga mi wyjsc z tego jak najszybciej. A poza tym to o co Ci czlowieku chodzi? Czego Ty tu szukasz? Widze ze diete tez negujesz wiec co Ty tu wogole robisz. Czy Ty jestes takim milosnikiem roznorakich forów i tam wchodzisz i im piszesz ze są porabani że się tym interesują. Proponuje też na radiestezje - napisz im ze chyba im się od tych żył wodnych w głowach pomiszało, bionertoterapie - napiszesz im ze chyba im ta energia na mózg padła, akupresura - napiszesz ze chyba sie w mózg ukłuli, na jogę - napiszesz zę chyba im sie pomieszało od tego wyginania. Stary masz milion możliwości . Możesz wchodzić na różnorakie fora i tam sie ze wszystkich wyśmiewać i brać ich za oszołomów. Będziesz miał zajęcie. A że nigdzie nic konstruktywnego nie napiszesz to już w sumie mniej ważne. Grunt że komuś pprzysrasz. Nie wiem ja przyznaje wprost że jest nerwoey i reaguje nadmiernie. Nadmiernie zjechałem Elmo i przepraszam ale człowieku po co Ty żeś to napisał> Co Ty chciałeś wnieść tym swoim postem. chciałeś nam przysrać czy co? no odpowiedz mi prosze bez kłótni po co Ty napisałeś "Chyba wam sie cos porobilo od tych diet!!!? "? Bo może ja jestem nadpobudliwy ale nijak nie rozumiem po co ktoś coś takiego pisze. A jakbyś chciał to znam jesszcze kilka ciekawych for na kórych możesz sie powysmiewac z ludzi i tym czym sie interesują i co starają się zgłebić. Dam i adresy jak będziesz chciał to się z nich ponabijasz i będziesz wniebowzięty?Ok?
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #166 : 2006-09-18, 17:31:37 »

Cytuj
Mozesz masz rodzwojenie jaźni?    
A wiesz cos na temat rozdwojenia jaźni ,ze napomniales o tym?No,jesli masz to dyskryminujesz ludzi chorych psychicznie.  Confused Rozsmieszyles mnie ta hodowla jedwabnika hehehehe.A tak w ogole to troche wyluzuj.
Cytuj
 Co mam się za to pochlastać
Nikt zapewne nie chce zebys sie pochlastal.
Troche poczucia humoru jeszcze nikomu nie zaszkodzilo  Smile.
Cytuj
po co to forum wogóle  
Nic cakiego w swoich postach nie pisalam  Cool.Nie wiem gdzie to wyczytales  Shocked
Wiesz co? czasem jest tez dobrze posmiac sie z samego siebie.Naprawde wyluzuj ,nabierz dystansu do wszystkiego ,bo wszystko bierzesz na bardzo powaznie.Tez sobie kiedys zaszkodzilam,kazdy pewnie sobie sam szkodzi w wiekszosci przypadkow,ale ty robisz z tego wielkie halo ,jakbys ty tylko chorowal.Tez kiedys taka bylam ,ale przystopowalam troche bo dreczylam wszystkich.Ok tyle .Pozdrawiam i sie nie denerwuj na mnie.A na forum poki co to widze ,ze moge pisac ,bo mnie jeszcze Toan nie zbanowal  Cool  Confused .No mysle ,ze nie jestem az taka zla  :)Pozdrawiam jeszcze raz.
Zapisane
Marek Mitruś
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #167 : 2006-09-18, 17:33:26 »

No cóż. Żeby się wypowiedzieć w jakiejś kwestii trzeba być bardzo oczytanym i obeznanym w niej. Nie wypowiadać się jedynie w obrębie jakiejś idei, którą sobie "przywłaszczyliśmy", jak to bywa powszechnie w nauce. Są uczeni i nauczeni. Są ludzie żyjący na dziedzińcu jak i interdyscyplinarni (lekarze). Do niedawna nie miałem pojęcia jak w naszym organizmie jest roprowadzany tlen. Wystarczyło tylko zobaczyć budowę płuc i wszystko stało się jasne. Tlen wdychany w powietrzu przedostaje się do płuc, które zbudowane są z milionów nici. Są oczywiście dwie główne (lewa i prawa) i potem już jak drzewo się to rozrasta. Tlen w końcu dostaje się poprzez już najcieńsze nici (włoski) do krwi. I jest to układ zamknięty. Z tego można też stwierdzić na czym polegają choroby płucne. Niedawno też dowiedziałem się jak może zbytnia koncentracja na oddechu spowodować kłopoty z zaśnięciem. Jest tlen i dwutlenek węgla. Tlen się wdycha po to żeby żyć. Dwutlenek węgla ma też wpływ na sen. Tlen się wdycha a dwutlenek węgla wydycha. Jeśli będziemy mieć dotleniony organizm będziemy mniej spali. Jeśli będzie niedotleniony będziemy ospali. Natomiast dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu, gdy się gromadzi np. w zamkniętym pomieszczeniu wywołuje uczucie senności. Po prostu z braku powietrza (tlenu). Można się w końcu udusić. Gdy ćwiczymy, nasz organizm pobieramy tlen z powietrza. Zwiększa się zapotrzebowanie na tlen. Organizm się dotlenia. Zaczyna ziewać. Objawem hiperwentylacji jest blednięcie, zawroty głowy. Za szybkie pobieranie tlenu z powietrza przy niedotlenieniu. ...
Natomiast poza tym dotlenić możemy się dzięki odżywianiu. Dzięki paliwu dostarczonemu organizmowi. Jest węgiel i wodór. Który lepszy? Ten, który daje więcej tlenu.
Napiszę więcej po przeczytaniu kilku artykułów dotyczących sprawy. Tyle narazie.
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #168 : 2006-09-18, 17:35:01 »

Nie jestes nie jestes. Czasem działam zbyt nerwowo no i mam tendencję do czepiania si e konkretnych słów i zdań. Na studiach u mnie każde słowo jest ważne , nawet czase mkażdy przecinek więc czasem za bardzo analizuje to co inni po prostu napisali nie chcąc tym nic większego przekazać. Pozdrawiam
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #169 : 2006-09-18, 17:49:19 »

Ludzie jedna prosba odchodzac od tematu. Nie piszcie tych wiadomosci  przez to forum bo sie niewygodnie odpowiada. Wysylajcie normalnie ze swoich maili na mail bartosek@op.pl . To sto razy wygodniejsze. Pozdrawiam
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #170 : 2006-09-18, 18:24:26 »

Albo jako post po prostu. Pozdrawiam
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #171 : 2006-09-18, 21:29:07 »

Krrotki fragment ze wspomnianej ksiazki. Kolezanka sprobowala przetlumaczyc. To kawałek rozdziału i bibliografia od niego.

Według profesora Buteyko ćwiczenia głębokiego oddechu były główna przyczyną hiperwentylacji wśród ludności w ZSSR (Buteyko, 1969). Rzeczywiście, do lat 80tych XX wieku, wysiłek fizyczny połączony z głębokim oddychaniem były zalecane i promowane przez centralne programy radiowe i telewizyjne, magazyny i artykuły prasowe. W wyniku takowej propagandy („oddychaj głębiej, aby wydalić z organizmu więcej ‘trucizny’ ”) szkoły, kolegia, uniwersytety, harcerstwo i obozy wojskowe, lecznice, sanatoria, szpitale, wiele państwowych fabryk, i inne instytucje stosowały własnowolnie głębokie oddychanie (hiperwentylacji) połączone z dynamicznymi ruchami kończyn podczas codziennej gimnastyki. Długotrwałe i częste wykonywanie tych ćwiczeń stopniowo przestawia środek oddechu do niższej normy aCO2, co prowadzi lata później do hiperwentylacji (Buteyko, 1969).


Jednakże, praktykowanie tych ćwiczeń w większym stopniu ustało po Dyrektywie Sowieckiego Ministra Zdrowia “ Praktyczne zalecenia do stosowania metody dobrowolnego regulowania głębokości oddechu w celu leczenia astmy oskrzelowej” (Dyrektywa N 591, 30 Kwietnia 1985, podpisana przez Ministra Zdrowia ZSSR S. Burenkova). Dlatego też, sowieckie władze medyczne oficjalnie uznały metodę względnej hiperwentylacji Buteyko (zredukowane oddychanie) jako bezpieczną i naturalną alternatywę narkotyków odnośnie astmy i bronchitu.
Jakiś czas temu, kiedy zacząłem badać medyczna literaturę na temat oddychania, odkryłem, że jest tylko jedno opracowanie naukowe, które sugerowało użyteczność hiperwentylacji (nadmierne oddychanie), przeciwko kilku setkom opracowań na temat zagrożeń hiperwentylacji. Co więcej, hiperwentylacja może być zalecana przez lekarzy tylko w konkretnych rzadkich warunkach (opisanych w rozdziale 1 i 6).

Niemniej jednak, wielu ludzi wciąż wierzy, że częstsze oddychanie jest zdrowe. Aby to sprawdzić zacząłem wypytywać ludzi z mego otoczenia (Co jest lepsze dla człowieka: Oddychać mniej czy więcej?). Po takiej prywatnej ankiecie zrozumiałem, że ponad 95% mych respondentów wierzyło, że nadmierne oddychanie, głębokie oddychanie i hiperwentylacja są korzystne i powinny być praktykowane. Jak dotąd, tych kilkoro ludzi, którzy powiedzieli mi, że hiperwentylacja i głębokie oddychanie nie SA dobrym pomysłem, studiowali fizjologię i/lub medycynę? Wynika z tych faktów to, że koncepcja użyteczności hiperwentylacji i nadmiernego oddychania jest wciąż wśród wielkich, nowoczesnych, powiązanych ze zdrowiem błędnych przekonań.
Fizjologiczne efekty tych przesądów są prawdopodobnie ograniczone, bowiem niewiele jest praktykujących ćwiczenia hiperwentylacyjne. Jednakże, jest wielu ludzi, którzy łączą głębokie oddychanie z ćwiczeniami fizycznymi, tańcem, śpiewem, graniem na instrumentach muzycznych, modlitwą i innymi. W dodatku, okresowe i zamierzone wdechy, obfity kaszel i inne działania z nadmiernym oddychaniem są wciąż uważane za normalne według wielu ludzi.
Jak to możliwe więc, że ci ludzie nie widzą, iż ostre, dobrowolne nadmierne oddychanie ma negatywny wpływ na ich zdrowie? Dlaczego nie widzą, na przykład, że ich mózgi doznają silnego uniesienia, podczas gdy to podekscytowanie (nerwowe) może być tak silne, że zdolności umysłowe, pamięć i umiejętności poznawcze są poważnie uszkodzone?
Odpowiedź możemy znaleźć w wynikach eksperymentu przeprowadzonego przez badaczy na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. W wypisie, który był częściowo cytowany powyżej, napisali:
„ Poznawcze wyjaśnienie związku między ostrą hiperwentylacją a atakami paniki przedstawia się nastepująco: stopień, do którego wrażenia powodowane hiperwentylacją są interpretowane w negatywny i katastroficzny sposób, jest uznawany za główny wyznacznik paniki. Niekliniczne podmioty dostały negatywną lub pozytywną interpretację doznań zmysłowych spowodowanych równoważną ilością intencjonalnej hiperwentylacji. Jak przewidywano, była znacząca różnica między pozytywną i negatywna interpretacją stanów na klasyfikowane jako pozytywny i negatywny wpływ.
Podmioty z pozytywną interpretacją stanów doświadczyły hiperwentylacji jako przyjemnej a podmioty z negatywna interpretacją stanów doznały hiperwentylacji jako nieprzyjemnej, mimo tego, że obie grupy doświadczyły podobnych wrażeń cielesnych nie było różnicy między ich uprzednimi oczekiwaniami dotyczącymi emocjonalnych konsekwencji hiperwentylacji. Kiedy podmioty otrzymały pozytywna interpretację, liczba ich wrażeń zmysłowych odpowiadały pozytywnemu wpływowi, podczas gdy dano negatywną interpretację, liczba doznań cielesnych odpowiadała negatywnemu wpływowi…” (Salkovskis & Clark, 1990)..

Z tego wynika, że kiedy osoba ma pozytywne oczekiwania jeśli chodzi o to ćwiczenie, które wykonuje z zamierzonym nadmiernym oddychaniem, jej mózg, z powodu stworzonego pobudzenia i niedotlenienia, ma skłonność do wybierania pozytywnych interpretacji i wyników końcowych, jednocześnie ignorując pewne racjonalne i krytyczne myśli. Na przykład, umyślnie hiperwetylujaca się osoba może mieć skłonność do wyolbrzymiania swych możliwości i osiągnięć nie przywiązując należytej uwagi do swych słabości i możliwości ulepszenia.
Głębokie oddychanie dla względnie zdrowych ludzi zwykle oznacza zwiększoną wentylację. Rzadkością jest u ludzi praktykowanie głębokiego oddychania i posiadanie niskiej wentylacji minutowej płuc. Nawet jeśli potrafią to zrobić, takie głębokie oddychanie spowodowałoby wzmożenie napięcia. Aby to sprawdzić, można przeprowadzić prosty eksperyment. Zrelaksuj się całkowicie. Możesz zauważyć, że taki relaks powoduje naturalne ciche wydychanie i ... prawie zupełnie wstrzymany oddech (!). Jako, że relaksacja zatrzymuje oddech, to normalne spodziewać się, że duże amplitudy głębokiego oddechu, wolne i szybkie, zwyczajnie skutkują w napięciu mięśniowym w mięśniach oddechowych. Ale każde wzmożone napięcie mięsni oznacza więcej stresu, podczas gdy stres może powodować hiperwentylację. Zatem, głębokie oddychanie powoduje nadmierne oddychanie, z powodu wytworzonego stresu.

Rozmyślne, głębokie i powolne oddychanie może dać kolejny efekt z powodu dużej różnicy ruchów klatki piersiowej i przepony. Rzeczywiście, taka amplituda może być wciąż obecna wiele godzin później po tym ćwiczeniu, ale przy zwyczajnej indywidualnej częstotliwości oddychania, wskazując na rozwój hiperwentylacji chronicznej. Taka osoba, z powodu możliwego podekscytowania na tle nerwowym i uszkodzonej umysłowości (oba spowodowane niskim stopniem aCO2), może nawet okresowo przypominać sobie po ćwiczeniu oddechowym, aby kontynuować głębokie oddychanie mimo możliwych ciasności w klatce piersiowej, zawrotów głowy oraz mdłości spowodowanych nadmierną wentylacją.
Dlatego każde głębokie oddychanie Abort większości ludzi powoduje bardziej stresujący stan i dalej hiperwentylację.


Jeśli chodzi o wyjątki, w mej opinii, tylko bardzo zdrowi ludzie (z przeciętnym CP powyżej 60 s) mogą praktykować głębokie oddychanie, np. pranayamę, podczas nauki hatha jogi. Tacy ludzie są dostatecznie zrelaksowani i doskonale panują nad swym oddechem. Przy okazji, stare manuskrypty hatha jogi jasno wyrażają, że pranayama może być rozpoczęta przez uczących się jogi tylko wtedy, gdy ich ciała zostały oczyszczone a ich umiejętność wstrzymywania oddechu musi wynosić ponad 1 minutę. Prawdziwi mistrzowie hatha jogi zwykle oddychają 4-6 razy na minutę, lecz z większą niż przeciętna objętością oddechową (prawdopodobnie około 700-900ml). Dlatego oddychają głębiej. Jednakże, ich wentylacja minutowa płuc była bardzo niska (3-4 l/min) pozwalając na wyjątkowo długi czas wstrzymywania oddechu (do 5 lub więcej minut) i doskonałą tolerancję dwutlenku węgla podczas słynnych pochówków.

****
Materiały źródłówe do rodziału 9
Bernard T, Hatha yoga: Relacja z własnych doświadczeń, Columbia University Press, NY, 1944.
Berne E, Poza grami i skryptami, Grove Press, NY, 1976.
Berne E, W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich., wyd. 5 - 11.2005, Wydawnictwo Naukowe PWN
Bucher TL, Chappell MA, Wymiana oddechowa i wentylacja podczas nocnego drętwienia u kolibrów, Physiol Zool 1997 Sty-Lut; 70(1): str.45-52.
Castellini MA, Milsom WK, Berger RJ, Costa DP, Wzory oddychania i tempa bicia serca w stanie przytomności i snu młodych słoni morkich, American Journal of Physiology 1994, 266, R863-R869.
Desikachar TKV, Serce jogi: rozwijanie osobistej praktyki, Inner Traditions Intl, 1999.
Goswami SS, Hatha yoga: Zaawansowana metoda fizycznej nauki i koncentracji.
Funderburk J, Nauka bada jogę, przegląd danych fizjologicznych,
Glenview, IL, Himalajski Międzynarodowy Instytut Badań Jogi i Filozofii USA, 1977.
Hewitt J, Wszytsko o jodze, NY: Schocken Books, 1977.
Mel'nychuk DO, Mykhailovskyi VO, Mel'nychuk SD, Mechanizm metabolicznej adaptacji [Ukraiński artykuł], Ukr
Biokhim Zh 2000 Lip-Sier; 72(4-5): str.70-80.
Milsom B, Bezdech- z wyboru, Biologist 2000; 47, str. 239-242
164
Milsom W. K. (1992) Kontrola oddechu i hibernujące się ssaki.. Fizjologiczne przystosowanie się u kręgowców. Biologia płuc w zdrowiu i chorobie, 56, 119 - 148.
Morris, P, Wytyczne hibernacji dla żółwi, The Bridge,Wrzesień 1994.
Paramahansa Yogananda, Autobiografia jogina, Ravi, 2005
Ransome, Roger, Historia naturalna hibernujacych nietoperzy, Christopher Helm, London, 1990.
Sivananda S, Yoga. Wiedza i Życie.
Storey KB & Storey JM, Wspołczynnik depresji metabolicznej i biochemicznej adaptacji, anaerobiozy, hibernacji i estywacji, Q Rev Biol 1990 Czerwiec; 65(2): str. 145-174.
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #172 : 2006-09-18, 21:35:03 »

Być może jutro coś więcej. Pozdrawiam
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #173 : 2006-09-18, 22:39:34 »

To jest malutki fragment książki która dokładnie opisuje wpływ oddychania na niemal wszystkie funkcje organizmu. To dla tych którzy nie wierzą , że oddychanie ma znaczenie. Większośc ludzi wychodzi założenia że skoro oddcyahmy całe zycie to robimy to poprawnie i nie ma co przy tym kombinować i si ę tym interesować. Ale nic bardziej błędnego. Pozdrawiam
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #174 : 2006-09-25, 12:21:49 »

Tak jak obiecalem jeszcze trochę materiałów o znaczeniu oddychania na zdrowie człowieka.



"CO2 jest środkiem uspokajającym (lub uśmierzającym) wszystkich komórek nerwowych. Normalne stężenie CO2 stwarza warunki dla prawidłowej pracy systemu nerwowego. Fizjologiczna nauka zgromadziła dowody na niekorzystny efekt niskich poziomów CO2 w komórkach nerwowych.
Rzeczywiście, ponad 50 lat temu, jedno z wiodących pism, ‘Przegląd Fizjologiczny’ (Physiological Reviews), opublikowało obszerne sprawozdanie z badań, ‘Fizjologiczne efekty hiperwentylacji’. W tym artykule Amerykanin, dr Brown z Departamentu Fizjologii Uniwersytetu Centrum Medycznego w Kansas, zanalizował prawie 300 profesjonalnych badań. Stwierdził, że: “Badania naukowe przedsięwzięte w celu ustalenia skutków działania hiperwentylacji na nerwy i mięśnie były spójne w odkryciu wzmożonej drażliwości” (Brown, 1953). Mięśnie i komórki nerwowe staje się podrażnione lub niespotykanie wrażliwe na wszelkie bodźce.
Wśród licznych artykułów opublikowanych później był „Korowe napięcie CO2 i stabilność neuronowa” Dziennika Fizjologicznego (the Journal of Physiology). Przedstawiał on silny wpływ uspokajający CO2 na nadmiernie pobudzone obszary mózgu odpowiedzialne za świadome myślenie (Krnjevic et. al, 1965).
W 1988 roku fizjolog z Uniwersytetu Duke (Durham, Wielka Brytania) zasugerował podsumowanie, „Mózg, poprzez regulowane oddychanie, kontroluje własne pobudzenie” (Balestrino & Somjen, 1988).

Czy współcześni fizjolodzy mają inne opinie? Według niedawnych badań fińskich naukowców z Laboratorium Neurologii Uniwersytetu w Joensuu hiperwentylacja “prowadzi do spontanicznego i asynchronicznego przepalania neuronów korowych” (Huttunen et. al, 1999). Badanie zostało opublikowane w “Eksperymentalnym Badaniu Mózgu”. Stąd też, zamiast normalnej percepcji, którą cechuje obiektywne myślenie i analiza rzeczywistości, mózg zaczyna tworzyć własne „spontaniczne i asynchroniczne” pomysły, projekty, wyjaśnienia i interpretacje prawdziwych zdarzeń. Co więcej, pobudzony mózg może stworzyć problem, który w rzeczywistości nie istnieje.

b) CO2 gra jedną z kluczowych ról w prawidłowym natlenieniu komórek z powodu efektu Bohra. Opis tego fizjologicznego prawa można znaleźć w podstawowych książkach z dziedziny fizjologii, bowiem zostało ono potwierdzone tuzinami profesjonalnych badań.

Czym jest efekt Bohra? Jak wiemy, hemoglobina transportuje tlen przez krew. Skąd więc te czerwone komórki wiedzą w które miejsca dostarczyć więcej tlenu a gdzie mniej? Albo dlaczego uwalniają więcej tlenu tam, gdzie jest to potrzebne? Hemoglobina wyczuwa większe stężenie CO2 i uwalnia tlen w takich miejscach. Skutek tego zależy w dużej mierze w całkowitej wartościowości CO2 we krwi i płucach.

Jeśli stężenie CO2 jest niskie, komórki O2 są przyczepione do czerwonych krwinek. Stąd też, niedobór CO2 prowadzi do niedotlenienia albo niskiego natlenienia komórek ciała (wstrzymany efekt Bohra). Im więcej oddychamy podczas odpoczynku, tym mniejsze jest natlenienie naszych komórek w najważniejszych organach takich jak mózg, serce, wątroba, nerki, etc.
Normalna zawartość hemoglobiny nasyconej O2 we krwi wynosi 98%. Podczas hiperwentylacji ta liczba jest odrobinę wyższa, ale bez CO2, ten tlen jest ściśle związany z czerwonymi krwinkami i nie może dostać się do tkanek.
Efekt Bohra jest niezbędny do naszego przetrwania. Dlaczego? W każdym momencie naszego życia, niektóre organy i tkanki pracują ciężej i produkują więcej CO2. Te dodatkowe stężenia CO2 są wyczuwane przez hemoglobinę i powodują, że wydziela ona więcej O2 w miejscach, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Jest to sprytny mechanizm autoregulacji służacy do wydajnego transportu tlenu.
Na przykład, bez efektu Bohra nie mógłbyś chodzić ani biegać nawet przez 3-5 minut. Dlaczego? W normalnych warunkach, z powodu efektu Bohra, więcej O2 uwalnia się w tych mięśniach które produkują więcej CO2. Stąd też te mięsnie mogą ciągle działać z tym samym, wysokim współczynnikiem.

c) CO2 jest rozszerzaczem naczyń krwionośnych (tętnic i tętniczek). Tętnice i tętniczki mają swoje własne małe mięśnie, które mogą się zaciskać i rozszerzać w zależności od stężenia CO2. Jednocześnie, zgodnie z badaniami fizjologicznymi, stany tych naczyń krwionośnych są głównym czynnikiem determinującym całkowitą rezystancję przepływu krwi w ciele. Normalne parametry CO2 stanowią opór dla przepływu krwi w małym krwioobiegu.
Stąd też, oddychanie bierze bezpośredni udział w regulacji tempa bicia serca. Gdy poziom CO2 jest niski, całkowity opór rośnie i najważniejsze organy (jak mózg, serce, nerki, wątroba, żołądek, śledziona, okrężnica, etc.) dostają mniej krwi z powodu ucisku naczyń krwionośnych. Jak ukazały badania fizjologiczne, przepływ krwi do tych organów jest proporcjonalny do stężenia CO2 we krwi.
A co z przepływem krwi w mózgu? Zgodnie z ‘Podręcznikiem fizjologii’ (Santiago & Edelman, 1986), przepływ krwi przez mózg zmniejsza się o 2% przy każdy mm Hg spadku ciśnienia CO2. Kiedy ludzie mają 20 mm Hg CO2 w ich krwi (połowa oficjalnej normy), mają około 40% mniej zapasu krwi dla mózgu w porównaniu z normalnymi warunkami. Tylko mięśnie szkieletowe mogą dostać więcej krwi podczas hiperwentylacji.

d) CO2 rozluźnia wszystkie mięsnie gładkie. Jest to obserwacja z eksperymentalna dr Hudlicka z Departamentu Fizjologii (Uniwersytet Szkoły Medycznej w Birmingham, Wielka Brytania) z książki „Przepływ krwi przez mięśnie” (Hudlicka, 1973).
Z drugiej strony, brak CO2 sprawia, że mięśnie stają się napięte i drażliwe. Jak zacytowano wyżej: “Badania naukowe przedsięwzięte w celu ustalenia skutków działania hiperwentylacji na nerwy i mięśnie były spójne w odkryciu wzmożonej drażliwości” (Brown, 1953).

Bądź spostrzegawczym. Kiedy doznasz małego krwawiącego nacięcia lub rany, rozważnie hiperwentyluj się, aby zobaczyć czy to powstrzyma krwawienie. Powinno zadziałać. Jako alternatywę, wykonaj wygodne wstrzymanie oddechu, oddychaj mniej by zgromadzić CO2. Co się stanie z twym oddechem? (Powinien się wzmożyć.)
Teraz już wiesz co robić po zabiegach dentystycznych, uszkodzeniu mózgu i innych wypadkach z krwawieniem. To naturalne, że człowiek i inne zwierzęta oddychają ciężej w takich warunkach. Stąd też, hiperwentylacja może uratować życie w przypadku poważnych krwawień.

Wraz z nieprzeciętnym stanem ekscytacji układu nerwowego, ten efekt mięśniowy może powodować stany napięcia i drażliwości. Drobna prowokacja może stworzyć wiele problemów hiperwentylującej się osobie (i wszystkich wokół niej!) bowiem mięśnie SA drażliwe a komórki mózgowe nadmiernie podekscytowane.

e) CO2 jest naturalnym rozciągaczem oskrzeli i małych kanalików powietrznych w płucach. Normalne stężenie CO2 sprawia, że te kanaliki są szeroko otwarte. Kiedy poziom CO2 w płucach jest niski powoduje to ciasność klatki piersiowej, uczucie bezdechu, duszenia i zawroty głowy. Te skutki są szczególnie ważne dla astmatyków.

f) Rozpuszczony we krwi CO2 w stanie lotnym należy do drugiej największej grupy jonów ujemnych w osoczu krwi. Stąd też oddychanie bezpośrednio wpływa na pH krwi. W swym obrocie, pH krwi jest dokładnie obserwowane w bardzo wąskim przedziale (od około 7.3 do 7.5), aby zapewnić normalną biochemie ciała. Zatem oddychanie wpływa na stężenie innych jonów we krwi.

g) CO2 bierze udział w rekcjach chemicznych obejmujących różne witaminy, minerały, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe i inne substancje.
Oprócz tych efektów, to prawdopodobne, że metabolizm protein, tłuszczów tłuszczy i węglowodanów, wydajność układu odpornościowego, praca hormonów, poziom cukru we krwi i wiele innych substancji chemicznych ma związek z oddychaniem. Z ogólnej obserwacji fizjologicznej wynika, że od wieków wiadomo, iż układ oddechowy jest ściśle związany z innymi fizjologicznymi systemami systemami organami ciała.

W rzeczy samej, wszystkie żyjące komórki, tkanki i organy pochłaniają O2 i wytwarzają CO2. Oddychają – ten proces nazywa się „oddychaniem wewnętrznym”. Zewnętrzne oddychanie to zwyczajny proces oddychania przez płuca. Można logicznie założyć, że nasz sposób oddychania powinien wpływać na wewnętrzne oddychanie czy wymianie gazu w komórkach. Szczegółowe mechanizmy tych interakcji są wciąż nieznane i tu bierzemy pod uwagę tylko te najbardziej ogólne obrazy i mechanizmy. Co więcej, niedobór CO2 jest tylko najbardziej oczywistym i prostym efektem hiperwentylacji. Jest jeszcze wiele innych zakłóconych systemów procesów w ludzkim ciele. Ten model, jednakże, jest jednym z początkowych kroków na drodze do zrozumienia procesu ludzkiego oddychania i jego zasad."

Artour Rakhimov - Normal Breathing - The key to the vital health
Znaczenie gimnastyki oddechowej polega na tym, że zmieniając zwyczajowy sposób oddychania gromadzimy w organizmie dwutlenek węgla (CO2), który jest niezbędny dla wszystkich reakcji wymiany komórkowej. Chodzi o to, że tlen jest dla nas nieodzowny do procesów utleniania i dlatego należy oddychać czystym, świeżym powietrzem. Wszystkie pozostałe reakcje chemiczne zachodzące w organizmie są uzależnione od koncentracji CO2. Często po 3 - 5 godzinach spaceru po lesie, gdzie powietrze jest wyjątkowo nasycone tlenem (szczególnie gdy się oddycha szczególnie głęboko) wracamy do domu „rozbici", zmęczeni z „ciężką głową", a często również z bólem głowy. Wszystko to dzieje się dlatego, że w organizmie zmniejszyła się koncentracja CO2.
Inaczej mówiąc, jeśli oddychamy powoli i jeszcze dodatkowo zatrzymujemy oddech to we krwi poprawia się wymiana gazowa i gromadzi się niezbędny dla procesów wymiany komórkowej dwutlenek węgla. Właśnie na tym polega sekret zdrowia i długich lat życia.

Tombak

Wstrzymaj oddech
Jak to przyjemnie spacerując po lesie pełną piersią zaczerpnąć powietrzaÉ A jak niezdrowo! - twierdzi rosyjski uczony prof. Konstanty Butejko. Początkowo uwżano go za ekscenryka, dziś jego badania dotyczące skutków niekontrolowanej hiperwentylacji i metody przywrócenia równowagi gazowej w organizmie znalazły zwolenników i kontynuatorów wśród lekarzy m.in. z Australii i Szwecji
O rganizm do życia potrzebuje tlenu. Ale dzięki oddychaniu pełną piersią wcale nie spożytkowuje go w większych ilościach. Wręcz przeciwnie - im więcej tlenu tym trudniej jest on przyswajany przez komórki. Dochodzi do zaburzenia równowagi gazowej, czego konsekwencją jest wiele groźnych chorób. Regulującc oddech, ćwicząc zatrzymania oddechów, wciągając powietrze przez nos doprowadzamy do optymalnego przyswajania tlenu zgodnie z tym jak człowieka ukształtowała ewolucja. To w największym skrócie teoria prof. Butejki. Choć na pierwszy rzut oka brzmi zaskakująco, wspierają ją konkretne argumenty.
Nie ma życia bez tlenu - co do tego zgadzają się wszyscy. Ale już niewiele osób zdaje sobie sprawę, że równie niezbędny do życia jest dwutlenek węgla. To właśnie on ułatwia przenikanie tlenu z płuc do krwi. Zjawisko znane jest fizjologom i nazywane przez nich efektem Bohra. Aby ten proces zachodził prawidłowo w ludzkim organizmie stężenie dwutlenku węgla musi wynosić 6 proc. Przy zbyt intensywnym oddychaniu stężenie gromadzonego w pęcherzykach płucnych dwutlenku węgla maleje. A więc paradoksalnie - im do płuc dostarczamy więcej tlenu, tym mniej tlenu przenika do krwi.
Najbardziej udokumentowany jest korzystny wpływ zmiany sposobu oddychania zgodnie z zaleceniami profesora Konstantego Butejki, w leczeniu astmy.
Zaobserwowano, że wtedy zdecydowanie rzadsze są ataki, polepsza się wydolność oddechowa. Tą metodą zainteresowali się lekarze z Australii, gdzie występuje największy na świecie odsetek osób chorych na astmę. Jest ona wykorzystywana jako terapia wspomagająca już w kilku azstralijskich ośrodkach medycznych. Potwierdzono efekty terapeutyczne w leczeniu także innych chorób układu oddechowego, bardzo dobre efekty przynosi u nadciśnieniowców, zmniejsza dolegliwości wieńcowe, gdyż szybko polepsza wydolność naczyń. KaK

Artykuł z jakiejś krakowskiej gazety.

To tyle na razie pozdrawiam.








Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #175 : 2006-09-25, 12:34:23 »

A ja powolutku używając jednocześnie diety Kwaśniewskiego , Metody Buteyko i opartego na nim cudownego wynalazku rosyjskich naukowców dpchodzę do zdrowia i zmniejszam dawki leków i czuję się coraz lepiej. A tu link do urządzonka. Opiera się włąsnie na odkryciach
Butejko. Tylko że na stronie tłumaczenia są wprost smieszne chwilami. Polecam przeczytać w innym języku a najlepiej w kazdym jaki znacie bo w kazdym pisza troche co innego. Aparat mozna tez kupic w Polsce i to taniej. Podobno rewelacja. W kazdym razie mi pomaga. Pozdrawiam

http://www.cosmicussalus.lt/?pl=1112710836

Za jakiś czas więcej tekstów o znaczeniu co2 w organizmie. Pozdrawiam
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #176 : 2006-09-26, 18:18:44 »

Rzeczywiście, na ten temat bardzo malo w Internecie. Węsząc, trafiłam może na ciebie, Marcin Smile, tu: http://www.atopowe-zapalenie.pl/forum/viewtopic.php?t=2943&sid=b9584509943760be60ff9341a0650000 na innym forum i to chyba było najwieksze źródło informacji po polsku.

Ja sama, jak pamiętam, zawsze oddychałam płytko i często łapię się na tym, że nie oddycham. Kiedys, pod wpływem nawoływań do zdrowego głębokiego oddychania, próbowałam nauczyc się ładnie oddychać, ale za każdym razem oddech mi sie rozregulowywał, czułam sie podminowana, więc skończyłam z tym. Postanowiłam życ sobie z takim byle jakim, ale za to dajacym spokój i wyciszenie oddechem Smile

W ogóle nie lubię rozmyslać o oddychaniu, bo zaraz wpadam w jakiś chaos i gubię się. Czuję sie wtedy zmeczona, ziewam itd.

Pamiętam, jak kiedyś grzmieli z mediów i podręczników zdrowego żywienia, zebym nie jadła masła ani jajek. Tez posłuchałam swojego organizmu i nie dalam się.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #177 : 2006-09-26, 19:33:02 »

Marcin,

http://www.akcjodynamika.alte.pl/teksty/teksty.php?tekst_id=003 - znasz te stronę?

Spytaj o F.Kokota tam:

Oddział PAN w Katowicach
Siedziba: 40-019 Katowice, ul. Krasińskiego 8
tel. (0-32) 256-18-90; 256-19-38
On tam był członkiem oddziału na Al. Korfantego 8/162

Tylko spiesz się bo PAN jest właśnie rozwiazywany.

Tu był rektorem:
Śląska Akademia Medyczna
ul. Warszawska 14
40-006 Katowice
tel.: (48) 32 208 36 00

Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #178 : 2006-09-26, 21:16:02 »

Marcin, jak tylko uda mi sie otworzyć uszkodzony komp, masz u mnie "Modlitwe żaby jak w banku". Przypominaj sie czasem na prv
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #179 : 2006-09-27, 00:00:27 »

Witam!

Tylko pamietaj ze chodzi mi o pierwsza czesc a nie druga. Druga juz mam.

Tak na atopowym to oczywiscie ja. jak poszukasz to znajdziesz mnie jeszcze na killku innych.
Acjodynamike znam i pislame ztym kolesiem. On sie nie zna na leczeniu tego a fragmenty to porzedruk z amerykanskich ksiazke ktore czytalem plus z Kokota. On jest jedynie siwadomy ze glebokie ioddychanie moze szkodzic.

Z Kokotem sie skotatktowalem telefoiczie ale on tez wie tyle co przedrukowal z amerykanskich ksiazek. A lecze to barbituranami i pochodnymi Buteyko to google troche znajduje. Mam ksiazke malachowa w ktorej jest opisna ametoda Buteyko. Sa jakies szkolenia we Wroclawiu i w Ladku Zdroj ale nie wiem na ile autoryzowane a na ile ci ludzie sie znaja tak jak ja bob poczytali w necie. Jest tez podobno w samej Warszawi uczennica smaego Buteyko. Niejaka Natasza ale za cholere do niej kontaktu. ja juz sporo wyszukalem. Uwierz mi. ale dzieki za probe pomocy:))

Pozdrawiamh
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.039 sekund z 17 zapytaniami.