forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-11-23, 04:57:26

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
3. Białka jako materiał do budowy i przebudowy ciała powinno mieć możliwie wysoką wartość biologiczną, powinno to być białko zwierzęce, a nie roślinne.
669713 wiadomoci w 4061 wtkach; wysane przez 34 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: root
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Dieta Optymalna
| | |-+  Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna  (Przeczytany 270218 razy)
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #180 : 2006-09-27, 00:18:10 »

Scielo mi kawalek postu mialo byc barbituranami i pochodnymi Morfiny wiec zadna filozofia bo po prostu lekami obnizajacymi oddychanie ale mozno uzalezniajacymi i toksycznymi.A potem mialo byc ze jak sie w google wpisze Butejko a nie buteyko jak w oryginale to wtedy troche znajduje. Nie wiem jakim cudem zginal srodek tekstu:))
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #181 : 2006-10-05, 14:36:19 »

Obiecałem wiecej informacji więc wklejam. Pozdrawiam



Syndrom hiperwentylacji (HWS) jest dość często występujący w izbie przyjęć, gdzie większość lekarzy rozpoznaje go od razu. Jednakże, ten syndrom przeciwstawił się precyzyjnej definicji i wyjaśnieniu zasadniczyczej patofizjologii ostatnich 100 lat.

Syndrom hiperwentylacji
Według klasycznej definicji, syndrom hiperwentylacji jest stanem, w którym wentylacja minutowa płuc przekracza potrzeby metabolizmu, skutkując hemodynamicznymi i chemicznymi zmianami, które powodują symptomy dysforii mogące być powielone u tych pacjentów poprzez wywołanie spadku w tętniczym CO2 przez dobrowolną hiperwentylację. Ostatnio jednak, ten wzorzec został zakwestionowany obserwacją, że wielu pacjentów z syndromem hiperwentylacji nie ma niskich tętniczych poziomów CO2 podczas ataków. W niektórych przypadkach, pacjenci z tym syndromem ukazali zmienioną fizjologię oddechu, która objawia się jako powolniejszy powrót do wyjściowego stanu CO2 po dobrowolnej hiperwentylacji do określonego poziomu CO2. Obecne myślenie sugeruje, iż ten syndrom mógłby zostać trafniej zdefiniowany jako behawiorystyczny bezdech lub psychogeniczna duszność z hiperwentylacją bardziej jako skutek niż jako przyczynę tego stanu. Uznano także, że niektórzy pacjenci mogą być fizjologicznie narażeni na ryzyko rozwoju tej psychogenicznej duszności.
Symptomy hiperwentylacji i zaburzenia lękowe znacznie się pokrywają, chociaż te 2 stany są różne. W przybliżeniu u 50% pacjentów ze stanami lękowymi i 60% z arachnofobią  występuje hiperwentylacja jako część ich symptomologii, gdzie tylko 25% pacjentów z syndromem hiperwentylacji ma stany lękowe.
Patofizjologia: Syndrom hiperwentylacji pojawia się w ostrych i chronicznych formach. Ostry syndrom hiperwentylacji pojawia się tylko w 1% przypadków, ale znacznie łatwiej go zdiagnozować. Chroniczny syndrom hiperwentylacji może pojawiać się z niezliczonym mnóstwem oddechowych, sercowych, neurologicznych oraz gastrojelitowych symptomów bez żadnego klinicznie widocznego nadmiernego oddychania u pacjentów.
Hipokapnia może być utrzymana bez żadnej zmiany w całkowitym minutowym poziomie jeżeli pacjent okazuje częste westchnienia na zmianę z normalnymi oddechami.
Z powodu subtelności hiperwentylacji wielu pacjentów z chronicznym jej syndromem zostało przyjętych i poddało się szczegółowym i drogim badaniom w celu odkrycia organicznych przyczyn ich dolegliwości.
Zasadniczy mechanizm przez który u niektórych pacjentów rozwija się hiperwentylacja jest nieznany, ale istnieje obfitość teorii na ten temat. Istnieje ludność, u której stresory prowokują przesadną oddechową reakcję. Wiele takich stresorów zostało zidentyfikowanych, włączając problemy emocjonalne, mleczan sodu, kofeina, izoproterenol, cholecystokinina oraz CO2..
Wdrożenie mleczanu powoduje symptomy paniki u 80% pacjentów ze stanami lękowymi, ale tylko w 10% grupie kontrolnej. W przybliżeniu u jednej połowy przyjmujących mleczan rozwinęła się ostra hiperwentylacja jako część reakcji panicznej. Poziomy mleczanu są wyższe i pozostają podniesione dłużej u pacjentów z zaburzeniami lękowymi niż w grupie kontrolnej, sugerując że nienormalny metabolizm mleczanu ma swój udział w patogenezie chociaż dokładna anomalia nie została scharakteryzowana. Czy te sama anomalia funkcjonuje w syndromie hiperwentylacji- tego nie wiemy.
Częściowe wyjaśnienie dla syndromu hiperwentylacji leży w mechanizmie oddychania. Zwykły zakres objętości oddechowej to 35-45% pojemności życiowej płuc podczas spoczynku. Hiperinflacja płuc wychodząca poza ten poziom napotyka opór poprzez sprężyste odepchnięcie od klatki piersiowej, i objętość wdechowa poza tymi poziomami jest postrzegana jako wysiłek lub duszność.
Pacjenci z syndromem hiperwentylacji maja skłonność do oddychania używając górnych rejonów klatki piersiowej aniżeli używając przepony, co powoduje chronicznie przepełnione płuca. Kiedy stres wywołuje potrzebę wzięcia głębokiego oddechu, to głębokie oddychanie jest brane za duszności. Uczucie duszności powoduje nerwowość, która wpływa na chęć jeszcze głębszego oddechu i oto powstaje błędne koło.
Przeważająca teoria mówi, że pacjenci z zaburzeniami lękowymi mają niższy próg do walki lub reakcji na ucieczkę. Wśród pacjentów, którzy są podatni nawet małe stresy mogą wywołać ten syndrom, który potem ma skłonność do pokazania się z głownie psychiatrycznymi dolegliwościami, takimi jak strach przed śmiercią, nadciągającego fatum czy klaustrofobii. Kontrastowo, wierzy się, że pacjenci z syndromem hiperwentylacji maja skłonności do skupiania się na dolegliwościach somatycznych związanych z fizjologicznymi zmianami spowodowanymi hiperwentylacją. Bodziec rozpoczynający i nienormalna reakcja na stres mogą być identyczne w obu grupach, ale są wyrażane inaczej.
Częstość występowania:
•   W Stanach Zjednoczonych:
•   10% pacjentów ogólnej wewnętrznej praktyki lekarskiej jest zarejestrowanych jako mających wcześniej zdiagnozowany syndrom hiperwentylacji, chociaż równoważne dane nie są dostępne w aktach izby przyjęć (ED). Ogół do 6% ogólnej populacji może mieć ten stan w różnym stopniu.

Śmiertelność/zachorowalność:
Śmierć jest niezwykle rzadko przypisywana do syndromu. Lewostronna zmiana w krzywej dysocjacji HbO2 i wasospazmu związanych z niskim CO2 może powodować niedokrwienie serca u pacjentów chorobą wieńcową i syndromem hiperwentylacji.
Niektórzy pacjenci są odłączeni psychicznie przez swoje symptomy i wielu z nich ma złe diagnozy. Jednym ważnym zagrożeniem dla pacjentów syndromem hiperwentylacji jest to, że cierpią na powikłania z powodu niepotrzebnych badań ( np. angiografia) lub leczeń (np. zakrzepica). Wstrzymywanie takiej terapii może być wyjątkowo trudne u pacjentów z mocnymi bólami klatki piersiowej, dusznościami i/lub przypuszczalnym elektrokardiograficznymi zmianami (EKG).
Jedno z badań notuje grupę 45 pacjentów z bólami klatki piersiowej, którzy mieli normalne tętnice wieńcowe na angiografii. Ci pacjenci ostatecznie zostali zdiagnozowani jako mający syndrom hiperwentylacji. Po 3,5-letnim przeciętnym następczym okresie, 67% tych pacjentów odwiedziło izbę przyjęć z powodu bólu klatki piersiowej i 40% tych pacjentów dostało przyzwolenie na wykluczenie zawału serca.
Czysty syndrom hiperwentylacji nie tylko powoduje silny i prawdziwy dyskomfort pacjentom, ale także tłumaczy znaczny medyczny wkład w wykluczaniu poważnych patologii. Fakt, że pacjenci z syndromem hiperwentylacji wykazują coraz bardziej chore skłonności do ezoterycznych badań, co jest nieuchronnie bezowocne; przewlekłość tego stanu często skłania różnych lekarzy do powtarzania tych zbędnych badań wielokrotnie.
Płeć: Istnieje przewaga kobiet w przypadkach syndromu hiperwentylacji, stosunek zachorowalności kobiet do mężczyzn może wynosić 7 :1.
Wiek: Szczytowy wiek częstotliwości występowania syndromu to 15- 55 lat, ale zostały zarejestrowany przypadki we wszystkich grupach wiekowych oprócz niemowlęctwa.
 
Przebieg choroby:
Pacjenci z ostrym syndromem hiperwentylacji mogą mieć objawy podniecenia i niepokoju.
Powszechnie przebieg dotyczy nagłego początku bólu w klatce piersiowej, duszności lub objawów neurologicznych (np. słabość, zawroty głowy, parestezja, stany bliskie omdleniu) następujące po stresującym zdarzeniu.
Pacjenci z chronicznym syndromem hiperwentylacji miewają podobne objawy powtarzających się bólów w klatce piersiowej, duszności lub neurologicznych deficytów, lecz zwykle mieli wiele podobnych objawów w przeszłości.
Ostra hiperwentylacja
Pacjenci zwykle są podnieceni, maja zadyszkę, bóle w klatce piersiowej, duszności, sapanie, zawroty głowy, palpitacje, skurcze tężcowe (skurcz mięśni podudzia i stóp), parestezje, ogólna słabość i omdlenia.
Pacjent często skarży się na uczucie duszenia. Można tu zidentyfikować emocjonalnie stresujące nagłe wydarzenie.  
Objawy sercowe
Ból w klatce piersiowej powiązany z syndromem hiperwentylacji zwykle ma nietypowe cechy, ale okazyjnie może bardzo przypominać typową dusznicę. Trwa zwykle godziny niż minuty. Poprzez ćwiczenia raczej ulży niż zostanie sprowokowany. Zwykle jest niezmieniony przez nitroglicerynę.
Diagnozowanie syndromu hiperwentylacji powinno być brane pod uwagę u młodych pacjentów bez czynników zagrażających sercu, których dotknął ból w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli powiązany jest z parestezjami i skurczami mięśni podudzia i stóp. Jednakże, ta diagnoza powinna być postawiona ostrożnie, ponieważ wiele innych potencjalnie śmiertelnych stanów może powodować u młodych pacjentów ból w klatce piersiowej(np. zator płucny).
Zmiany w zapisie EKG są często spotykane u pacjentów z syndromem hiperwentylacji. Anormalności mogą obejmować przedłużający się odstęp QT, obniżenie i uniesienie ST, odwrócenie załamka T.
U pacjentów z subkrytycznym zwężeniem tętnić wieńcowych, skurcz naczynia wywołany przez hipokarbię mogą być wystarczające, aby spowodować uszkodzenie serca.
Częstotliwość występowania syndromu hiperwentylacji jest wysoka wśród pacjentów z wypadaniem płatka zastawki dwudzielnej, a ból klatki piersiowej powiązany z powyższym może być spowodowany hiperwentylacją.

Dusznica Prinzmetala (skurcz naczyń wieńcowych) jest wywołany przez syndrom hiperwentylacji, ale ból klatki piersiowej z tym syndromem zwykle byłby spodziewany w odpowiedzi na blokady kanału azotanowego lub wapniowego.

Symptomy w ośrodkowym układzie nerwowym.
Objawy w ośrodkowym układzie nerwowym pojawiają się, ponieważ hipokapnia powoduje spowolniony przepływ mózgowy krwi (CBF). CBF maleje o 2% dla każdego zmniejszenia się mm Hg w CO2.
Symptomy zawrotów głowy, słabości, dezorientacji i poruszenia są powszechne.
Pacjenci mogą donieść o utracie uczucia własnej realności i mogą doświadczyć halucynacji.
Rzadko, omdlenia lub atak apopleksji mogą być spowodowane hiperwentylacją.
Parestezje pojawiają się częściej w górnych kończynach zwykle są obustronne.
Jednostronne parestezje są lewostronne w przybliżeniu u 80% przypadków.
Drętwienie okołoustne jest bardzo powszechne.

Objawy gastrojelitowe (wzdęcia, odbijanie się, gazy, napięcia w nadbrzuszu) mogą być spowodowane łykawicą.
Suche jama ustna pojawia się przez oddychanie ustami i nerwowość.
Zmiany metaboliczne
Ostre zmiany metaboliczne wynikają z wymiany wewnątrzkomórkowej i zwiększone białkowe wiązanie różnych elektrolitów podczas alkalozy oddechowej.
Ostra wtórna hipokalcemia może wynikać ze skurczy mięśni podudzia i stóp, drgań mięśni, pozytywnych objawów Chwostka i Trousseau i przedłużający się odstęp QT.
Hipokalemia może być mniej wyraźna niż hipokalcemia, ale może powodować uogólnioną słabość.
Ostra wtórna hipofosfatemia jest powszechna i może przyczyniać się do parestezji i uogólnionej słabości.

Chroniczna hiperwentylacja
Zdiagnozowanie chronicznej hiperwentylacji jest znacznie trudniejsze niż ostrej hiperwentylacji, ponieważ ta jej odmiana jest zwykle klinicznie niewidoczna.
Pacjenci z chronicznym syndromem hiperwentylacji mieli często szczegółowe badania medyczne, a także dostali kilka błędnych diagnoz.
Dwie trzecie pacjentów z chronicznym syndromem hiperwentylacji ma trwale niski poziom CO2 z wyrównawczą wydzieliną nerkową HCO3, skutkując w bliskim normalnego poziomie pH. Ci pacjenci mają bardziej widoczne symptomy ośrodkowego układu nerwowego niż pacjenci ze stałym prawidłowym CO2 podczas ataków. Ci pacjenci zwykle pojawiają się u lekarza z powodu duszności i bólu w klatce piersiowej.
Alkaloza oddechowa może się utrzymywać z okazjonalnymi głębokimi westchnieniami oddechowymi, które często można zaobserwować u pacjentów z chronicznym syndromem hiperwentylacji.
Kiedy mamy do czynienia z dodatkowym stresem powodującym hiperwentylację, fizjologiczne zapasy kwasowo-zasadowe są w mniejszej ilości, i ci pacjenci są objawowi z większą łatwością niż pacjenci bez syndromu.
Wielu z tych pacjentów cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, doświadczają trudności seksualnych oraz małżeńskich i mają słaba odporność na stres.

Pacjenci z chronicznym syndromem hiperwentylacji mogą mieć symptomy, które praktycznie imitują poważne zaburzenia organiczne, ale zwykle mają atypowe cechy tych chorób.

Fizyczność:
Ostra hiperwentylacja
Widoczna jest obecność tachypnei i zadyszki.
Mimo tego, że tkliwość klatki piersiowej jest często spotykana u pacjentów z syndromem hiperwentylacji, to odkrycie nie jest pomocne, ponieważ tkliwość klatki piersiowej występuje również przy zapaleniu płuc, odmie opłucnowej, zatorowości tętnicy płucnej, syndromie tętnicy wieńcowej i szerokiej gamie innych poważnych i łagodnych chorób płucno-brzusznych.
Skurcz na dłoniach i stopach pojawia się, kiedy ostra hipokarpia powoduje zmniejszony poziom zjonizowanego wapnia i fosforanu, skutkując w mimowolnym skurczu mięśni stóp lub (częściej spotykany) rąk.
Objaw Chwosta i Trousseau są obecne z powodu hipokalcemii.
Świszczący oddech może być słyszany z powodu skurczu oskrzeli spowodowanego hipokarbią.
Drżenie, bladość, częstoskurcz, rozszerzenie źrenicy i inne przejawy niepokoju mogą się pojawić.
Mogą zostać zauważone dowody utraty poczucia własnej realności i halucynacje.

Chroniczny syndrom hiperwentylacji
Hiperwentylacja ta jest zwykle niełatwo zauważalna.
Częste oddechy westchnieniowe, 2-3 na minutę, częste ziewanie.
Tkliwość klatki piersiowej, drętwienie, mrowienie.
Znamiennie, wielokrotne skargi bez wielu potwierdzających fizycznych dowodów choroby.

Przyczyny:
Przyczyna syndromu hiperwentylacji jest nieznana, ale niektóre osoby nim dotknięte wykazują się anormalną oddechową reakcją na stres, sód, mleczan i inne chemiczne i emocjonalne inicjatory, przez to powodując nadwyżkę wentylacji minutowej płuc i hipokarbię. U większości pacjentów, mechanizmy oddychania są zaburzone w charakterystyczny sposób. Kiedy dochodzi do stresujących sytuacji, ci pacjenci wolą polegać na oddychaniu piersiowym niż przeponowym, co skutkuje poszerzoną klatką piersiową i wysokim pozostałym poziomem objętości płuc. Z powodu tego wysokiego zalegającego poziomu są oni niezdolni do zaczerpnięcia następnego oddechu z normalna objętością oddechową i w konsekwencji maja duszności. Prioprioceptory w płucach i klatce piersiowej informują mózg „alarmem duszenia”, który inicjuje uwolnienie pobudzających neuroprzekaźników odpowiedzialnych za wiele symptomów takich jak palpitacje, drżenie, nerwowość i obfite pocenie się.
Częstotliwość występowania syndromu hiperwentylacji w pokrewieństwie pierwszego stopnia jest wyższa niż u ogólnej populacji, ale nie zidentyfikowano żadnych jasnych czynników genetycznych.
Badania laboratoryjne
Z chwilą pierwszego ataku syndromu hiperwentylacji diagnoza zależy od rozpoznania konstelacji znaków i symptomów wykluczenia poważnych etiologii, które mogą powodować obecne symptomy. Choroba wieńcowa i zatorowość tętnicy płucnej są to dwa najbardziej poważne jednostki, które muszą być wykluczone poprzez ścisłe testy diagnostyczne, ale ta ocena może być wykonana tylko raz. Przy późniejszych atakach, diagnoza jest wykonywana klinicznie, bez powtarzania szczegółowych badań medycznych.

Pacjenci z historią syndromu hiperwentylacji, którzy przeszli właściwe badania medyczne wcześniej mogą nie potrzebować kolejnych badań laboratoryjnych dotyczących nawrotów. Rozpoznanie typowej konstelacji duszności, stan poruszenia, zawroty głowy, atypowe bóle klatki piersiowej, tachypnea i zadyszka, parestezje, skurcze rąk i nóg u młodego, czy zdrowego pacjenta z właściwym wcześniejszym badaniem jest wystarczające by postawić diagnozę.

Pusloksymetria może zidentyfikować sporadycznego pacjenta z zatorowością tętnicy płucnej lub innymi pierwotnymi płucnymi chorobami, który jest ciężko hipoksemiczny, że nawet z hiperwentylacją nasycenie nie może być utrzymane. Normalna pulsoksymetria nie jest pomocna, ponieważ ciężki defekt w wymianie gazowej łatwością może być zamaskowany hiperwentylacją. Część pacjentów z chroniczną zatorowością tętnicy płucnej będzie mieć skompensowaną hiperwentylację, która może imitować pierwotną chroniczną hiperwentylację.
•   ABG(arterial blood gas-badanie poziomu tlenu i CO2 we krwi arteryjnej)
ABG jest zalecana, jeśli istnieją wątpliwości do zasadniczego stanu oddechowego pacjenta, może to być pomocne przy podejrzeniu kwasicy wzbudzonej przez syndrom hiperwentylacji, albo kiedy jest brana pod uwagę zmiana kierunku przepływu krwi lub osłabiona płucna wymiana gazów.
Badanie ABG potwierdza kompensowaną alkalozę oddechową u większości przypadków. Poziom pH w tych przypadkach jest bliski normy przy niskim CO2 i niskim HCO3.

Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #182 : 2006-10-05, 14:39:07 »

Inne badania:
EKG: Zmiany w wykresie są częste i mogą zawierać następujące:
Przedłużający się odstęp QT
Uniesienie i obniżenie odcinka ST
Inwersja fali T
Częstoskurcz zatokowy

Opieka przedszpitalna:
Jako, że zaburzenia oddychania i ból w klatce piersiowej mają wiele potencjalnych przyczyn, ta diagnoza nie powinna nigdy być postawiona w tym polu. Nawet, gdy pacjent ma uprzednio postawioną diagnozę o syndromie hiperwentylacji, rozważne jest przenoszenie pacjentów z tymi objawami do bardziej kompletnych badań w tym polu.
Oddychanie w papierową torbę nie jest polecane w tym polu. Takie wdychanie nie powinno być inicjowane na ostrym dyżurze dopóki poważne etiologie nie zostaną wykluczone. Śmierć pojawiła się u pacjentów z ostrym zawałem serca, odmą płucną, lub zatorowością tętnicy płucnej źle zdiagnozowanych jako syndrom hiperwentylacji i leczonych oddychaniem w papierową torbę.
Opieka w izbie przyjęć.
Leczenie syndromu hiperwentylacji w izbie przyjęć jest często nieefektowne. Metoda oddychania do papierowej torebki nie jest już polecana z powodu znaczącego niedotlenienia narządów i tkanek i także zgłoszonych przypadków śmierci.
U pacjentów, którzy się hiperwentylują z powodów organicznych (np. obrzęk płuc, kwasica metaboliczna), wzrastające stężenie CO2 i malejące O2 mogą być zgubne.
W dodatku, oddychanie w papierowa torebkę jest często nieskuteczne w odwracaniu symptomów syndromu hiperwentylacji, ponieważ pacjenci mają trudności w stosowaniu tej techniki i ponieważ CO2 samo w sobie może być chemicznym inicjatorem niepokoju u tych pacjentów.
Kiedy już stan zagrożenia życia został wyeliminowany, zwyczajne wsparcie i wyjaśnienie w prostym, laickim języku w jaki sposób hiperwentylacja tworzy symptomy- jest to zwykle wystarczające, aby zakończyć ten przypadek.
Prowokowanie objawów przez 3-5 minutową hiperwentylację u ochotniczego pacjenta często przekonuje pacjenta o diagnozie, ale w sposób czasochłonny i może nie przynieść efektów.
Większość pacjentów z syndromem hiperwentylacji ma skłonności do oddychania górnym obszarem płuc i mają hiperinflację płuc poprzez cykl oddechowy. Z powodu wysokiego poziomu zaległości w płucach pacjent jest niezdolny do zaczerpnięcia oddechu na pełne płuca i doświadcza duszności. 
Fizyczne naciskanie górnych partii płuc i spowodowanie u pacjenta maksymalnego wydechu zmniejsza hiperwentylację w płucach.
Instruowanie pacjenta do brzusznego oddechu, używając przepony bardziej niż klatki piersiowej, często prowadzi to do polepszenia w subiektywnych dusznościach i ostatecznie poprawia wiele z objawów. Oddychanie przeponowe spowalnia tempo oddechu, daje pacjentowi możliwość wykonania manewrów rozpraszających w razie pojawienia się ataków, a także daje mu poczucie samokontroli podczas wydarzenia. Ta technika okazała się bardzo skuteczna u dużej liczby pacjentów z syndromem hiperwentylacji.
Pacjent powinien być instruowany w technice oddychania przeponowego i skierowany do specjalisty (np. fizjoterapeuty, psychologa, psychiatry, lekarza rodzinnego, internisty lub terapeuty oddechowego), który może wzmocnić tą metodę.
Użycie benzodiazepin w celu uwolnienia od stresu i usunięcia inicjatora hiperwentylacji jest efektywne, ale pacjenci mogą wymagać przedłużonego leczenia.
Mimo tego, że ostre chemiczne uspokojenie polekowe może być efektywne i humanitarne w wybranych poważnych przypadkach, przedłużające się użycie tych leków nie powinno być zaczęte w izbie przyjęć.
Terapia redukcji stresu, beta-blokery, trójcykliczne antydepresanty i zmiana sposobu oddychania udowodniły swą efektywność w zmniejszaniu natężenie i częstość hiperwentylacji. Jeżeli diagnoza syndromu hiperwentylacji została postawiona, pacjent powinien zostać skierowany do odpowiedniego terapeuty, aby wdrożyć te techniki na dłuższy okres czasu.
Konsultacje: Nadmierne konsultacje nie są wymagane. Pacjent może być skierowany do lekarza pierwszego kontaktu lub do terapeuty, który pomoże kontrolować chorobę.
Benzodiazepiny są skuteczne w redukowaniu stresu mogącego wywołać syndrom hiperwentylacji i mają nastawić reakcję ośrodkowego układu nerwowego na różne „panikogeny”
Beta-blokery i trójcykliczne antydepresanty zmniejszają częstotliwość i surowość epizodów hiperwentylacji.
Kategoria leków: Benzodiazepiny. Te środki są pomocne przy leczeniu hiperwentylacji wynikającej z lęków i ataków paniki. Poprzez związanie konkretnych obszarów receptorów, te środki wzmacniają efekty kwasu gamma-amino masłowego (GABA) i ułatwiają hamującą neurotransmisję GABA i inne hamujące czynniki przenoszące.
Nazwa leku   Alprazolam (Xanax) – Wskazany przy leczeniu niepokoju i zajmowaniu się atakami paniki.
Dawka dla dorosłego   0.25-0.5 mg doustnie początkowo 3 razy dziennie; 0.5-4 mg/d przeciętna dawka
Dawka dla dzieci   Nie ustalono
Przeciwwskazania   Udokumentowana hiperwrażliwość, ciężka hypowentylacja; jaskra z zamkniętym kątem, wcześniej zaistniałe niedociśnienie
Interakcje    Karbamazepina i disulfiram pogłębiają efekty, cymetydyna, lit, środki antykoncepcyjne i środki wpływające uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy (w tym alkohol) wzmacniają toksyczność.
Ciąża   D – Zarożenie dla ciąży.
Środki ostrożności   Objawy po odstawieniu leku, w tym napady padaczkowe, mogą pojawić się po nagłym zaprzestaniu stosowania leku.
Nazwa leku   Lorazepam (Ativan) – Uspokajający środek nasenny w klasie benzodiazepin, który ma krótki początek działania i stosunkowo długi półokres trwania. Poprzez wzmożone działanie GABA, główny hamujący neuroprzekaźnik, może zaniżać wszystkie poziomy ośrodkowego układu nerwowego, włączając formację limbiczną i siatkową.
Dawka dla dorosłego   1-10 mg/d doustnie 2-3 razy dziennie
Przeciwwskazania   Udokumentowana hiperwrażliwość; wcześniej zaistniała depresja, niedociśnienie, jaskra z zamkniętym kątem
Interakcje   Alkohol, fenotiazyny, barbiturany oraz inhibitory monoaminooksydazy zwiększają toksyczność ośrodkowego układy nerwowego.
Ciąża   D – Zarożenie dla ciąży.
Środki ostrożności   Ostrożnie przy osłabieniu nerek czy wątroby, miastenii ciężkiej rzekomoporaźnej, zaburzenia pracy mózgu, choroba Parkinsona.

Kategoria leków: Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny- Te środki są pomocne przy leczeniu hiperwentylacji wynikającej z lęków.

Nazwa leku   Paroksetyna (Paxil) – Alternatywny dla deoksykortykosteronu; potencjalny selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Ma słaby wpływ na wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy.
Dawka dla dorosłego   40 mg/d doustnie dziennie
Dawka dla dzieci   Nie ustalono
Przeciwwskazania   Udokumentowana hiperwrażliwość, inhibitory monoaminooksydazy stosowane w ciągu ostatnich 14 dni.
Interakcje   Fenobarbitral i fenotoina zmniejsza efekty działania; alkohol, cymedytycna, sertralina, fenotiazyny oraz warfaryn zwiększają toksyczność.
Ciąża   B – Zwykle bezpieczny, lecz korzyści muszą przewyższać ryzyko.
Środki ostrożności   Ostrożnie przy padaczce, manii, chorobie nerek i serca
Kategoria leków: Trójcykliczne antydepresanty—Te leki są stosowane ze względu na ich antydepresyjne i anksjolityczne działanie. Efekty są spowodowane przez centralne i obwodowe działanie antyalergiczne i przez zmiany w wychwycie zwrotnym serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym.
Nazwa leku   Doksepina (Sinequan) – Zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez hamowanie ich wychwytu zwrotnego presynaptyczną błoną neuronalną. Te efekty związane są ze spadkiem objawów lękowych.
Dawka dla dorosłego   30-150 mg/d doustnie całą dawkę przed snem lub podzieloną  2-3 razy dziennie; dawką miarkowaną do działania
Dawka dla dzieci   < 12 years: Nie zalecana
> 12 years: 25-50 mg/d doustnie całą dawkę przed snem lub podzieloną  2-3 razy dziennie; zwiększać stopniowo do 100 mg/d
Przeciwwskazania   Udokumentowana hiperwrażliwość; zatrzymanie moczu; ciężkie stadium zdrowienia następująca po zawale mięśnia sercowego, jaskra.
Interakcje   Powoduje spadek przeciwnadciśnieniowego działania klondyniny, wzmaga działanie leków sympatykomimetycznych i benzodiazepin.
Ciąża   C – Bezpieczeństwo używania leku nie zostało zbadane.
Środki ostrożności   Przerwać terapię w razie widocznej neutropeniil; pierwszorzedny dla wprowadzania dużych dawek trójcyklicznych antydepresantów i nastepnie odpowiednich dawek, monitorować EKG;nadzorowac pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową;u starszych pacjentów i pacjentów z chorobą serca lub przebytą chorobą serca trójcykliczne antydepresanty mogą spowodować sercowe anomalie; TCA mogą zwiększyć ryzyko terapii elektrowstrząsowej.


Dalsza opieka szpitalna:
Opieka szpitalna nie jest wskazywana, ale wielu pacjentów z chronicznym syndromem hiperwentylacji dostają takową, ponieważ ich symptomologii przypomina wiele poważnych problemów natury organicznej i ponieważ nie ma dostępnych żadnych prostych sposobów potwierdzenia diagnozy w izbie przyjęć.
Dalsza opieka pozaszpitalna:
Facjenci powinni zostac skierowani na konsultacje u psychiatry, psychologa lub lekarza rodzinnego z doświadczeniem i zainteresowaniem radzeniem sobie z syndromem hiperwentylacji. Niektórzy fizjoterapeuci i terapeuci oddechowi maja duże doświadczenie we wdrażaniu u pacjentów prawidłowych sposobów oddychania i (jeśli to możliwe) pacjent powinien się z nimi skonsultować.
Poza- i szpitalne leki:
Niektóre leki, włączając benzodiazepiny, trójcykliczne antydepresanty i beta-blokery, są skuteczne zmniejszaniu częstotliwości i ostrości hiperwentylacji. Te leki wymagają długiego używania i są najlepiej stosowane przez konsultanta na podstawie trwającej opieki pozaszpitalnej niż poprzez sporadyczne stosowanie recept wydanych po wizycie w izbie przyjęć.
Komplikacje:
Komplikacje są powiązane głownie z zabiegów inwazyjnych i badań (np. angiografia) lub z objawami spowodowanymi niebezpośrednio przez hiperwentylację (np. rany odniesione podczas upadku w skutek omdlenia spowodowanego hiperwentylacją.
Rokowanie:
Pacjenci z syndromem hiperwentylacji doświadczają wielokrotnych pogorszeń stanu w ciagu swego życia.
Dzieci z ostrą hiperwentylacją często doświadczają tego do okresu dorosłości.
Wielu pacjentów ma powiązane zaburzenia (np. arachnofobią), które mogą zdominować obraz kliniczny.
Zajmowanie się tymi zasadniczymi zaburzeniami wpływa na przebieg hiperwentylacji.
Pacjenci leczeni technikami zmiany oddechu, terapią redukcji stresu i różnymi lekami (beta-blokerami, beznodiazepinami, lekami trójcyklicznymi) doświadczają znaczącego zmniejszenia częstości i surowości pogorszeń.
Edukowanie pacjenta:
Pacjentom powinna zostać wyjaśniona zasadnicza patofizjologia w prostym, laickim języku i powinni oni zostać zapoznani z technikami wydychania powietrza z górnych rejonów klatki piersiowej z następującym po nich oddychaniem przeponowym.
Medyczne i sądowe zagrożenia:
Hiperwentylacja może być symptomem wielu zasadniczych patologii, włączając zatorowość tętnicy płucnej, astmę i inne zaburzenia oddechowe. Diagnoza syndromu hiperwentylacji nie powinna być robiona u pacjentów z wcześniejszą historią
Zapisane
Daniel_dn
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #183 : 2006-10-12, 13:08:27 »

Śledzę ten wątek od dłuższego czasu i muszę przyznać się, że zmieniłem ( a raczej staram się zmienić) swój sposób oddychania, Np. gdy biegam staram się oddychać przez nos.
Zastanawiam się nad tym, że każdy ma taki zawór bezpieczeństwa poziomu CO2 w organizmie. Cała sztuka polega na tym, aby ten zawór tak wyregulować, aby tego CO2 było najwięcej. Co się jednak stanie, gdy przesadzimy?

Daniel
Zapisane
aratorn
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #184 : 2006-10-13, 22:31:01 »


Zastanawiam się nad tym, że każdy ma taki zawór bezpieczeństwa poziomu CO2 w organizmie. Cała sztuka polega na tym, aby ten zawór tak wyregulować, aby tego CO2 było najwięcej. Co się jednak stanie, gdy przesadzimy?

Daniel



"Stan nagromadzenia we krwi nadmiernych ilości substancji o charakterze kwaśnym lub niedobór substancji o charakterze zasadowym, powodujący zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej krwi i przesunięcie jej w kierunku kwaśnym, nazywa się acidozą (kwasicą). W rzeczywistości pH krwi jest jednak zawsze wyższe od 7. Zaburzenia w kierunku wzrostu pH to alkaloza (zasadowica). Wspomniane zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej powodują przemieszczanie się elektrolitów, a zwłaszcza potasu, który łatwo przechodzi przez błony komórkowe między przestrzeniami wodnymi. Po obniżeniu pH krwi dochodzi do zubożenia komórek w potas i wzrostu jego stężenia w płynie pozakomórkowym (hiperkaliemia), a przy zasadowicy mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym (hipokaliemia). Zmiany odczynu, zwłaszcza przestrzeni śródkomórkowej, wywierają wpływ na aktywność enzymów, zmieniając szybkość i kierunek różnych torów metabolicznych. W kwasicy dochodzi m.in. do wzmożonej glukoneogenezy i katabolizmu białek, zmniejszenia zużycia glukozy przez tkankę mózgową i zmniejszenia kurczliwości mięśnia sercowego, a także do zwiększonego wydalania z moczem m.in. sodu, wapnia i magnezu, zużywanych do zobojętniania wydalanych kwasów. Natomiast w zasadowicy następuje m.in. zwolnienie obrotów cyklu kwasu cytrynowego, zahamowanie glukoneogenezy i aktywacja glikolizy beztlenowej.

W praktyce częściej mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu niż z alkalozą. Objawami przewlekłego zakwaszenia organizmu, przy braku innych zaburzeń stanu zdrowia, są: stałe zmęczenie (nieustępujące po odpoczynku), bóle głowy, utrata apetytu, zła cera, starczy wygląd, apatia, skłonność do neurastenii oraz zaburzenia w przemianie materii i gorsze wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia. Długotrwała kwasica sprzyja też powstawaniu schorzeń skóry, nadciśnieniu, cukrzycy i kamicy nerkowej."

cyt z:  http://kn.am.gdynia.pl/nkzc/kz/kz_kwas.html

Pozdr, Tomek
Zapisane
Monika
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #185 : 2006-10-18, 13:48:33 »

Nigdy nie interesowałam sie hiperwentylacja... aż do tej niedzieli.

4 lata temu zwiazałam sie z Holendrem. Mieszkałam w NL i wmawiałam sobie,ze nie tesknie za rodzina i za domem. Zaczęłam chorować i okazało sie,że jestem alergikiem. Rok temu mama miała zawał i przeprowadziłam sie do Polski. Chłopaka również ściagnęłam tutaj. Chodziłam zdenerwowana, reagowałam emocjonalnie, było mi często zimno,miałam skurcze w łydce zaczęłam sie zamykać w sobie, od 3 tygodni nie mogłam jeść, schudłam 5 kg... Gotowałam cały czas dania beztłuszczowe (ze wzgledu na mojego chłopaka -ma zespół Gilberta). W piątek rozstaliśmy sie i tak jak obiecałam ... odwiozłam go w niedzielę do Holandii. 12h w aucie to sporo czasu na rozmowy, kłótnie i wyjaśnianie różnych sytuacji. Byłam zdenerwowana, zmęczona ... prowadziłam auto gdy nagle zaczęłam szybko i głęboko oddychać, lewą rekę przechodziły jakieś dreszcze i nie mogłam nią ruszyć. Nie mialam zbytnio kontroli nad swoim ciałem, nie było żadnego parkingu i sporo aut mijało mnie na autostradzie. Przestraszyłam sie ... pomyślałam,ze musze sie uspokoić i że samo przejdzie. Przeszło i nie miałam wypadku  Smile
Miałam nadzieję, że teraz znajde spokój i odpocznę. Niestety jestem zmęczona. Nie wiem od czego zacząć i nie wiem czy to, co mnie spotkało ma coś wspólnego z hiperwentylacją. Powinnam zgłosić sie do doktora czy nadal starać się rozwiązywać swoje problemy?
P.S. Zjadłam dzisiaj jajecznice z kiełbasą i z duuuuuuuuzą ilościa cebuli... i nie odbija mi sie  Very Happy
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #186 : 2006-10-19, 02:03:07 »

Ja też mam syndrome Gilberta. A to na nim nie mozna na Kwasie i tłuszczu?

Kazdy ma taki zawr maksymalny co2 ale go tak łatwo nie przkkroczysz a juz napewno nie przez sport.  poza tym kwasica jest o wiele mniej nibezpieczna niz lkaloza.

Miłaś njaprawdopodobniej atak hiperwentylacji. Możesz iść do lekarza to i powiedzą zę to była nerwica. Oni jak czegoś nie ruzmieją to mowią, nerwiowe, psychosomtycne lub genetyzne. Inaczej nie potrafią. nikt Ci w Polsce o hiperwentylacji nic madrego nie powie,

Jakbys chciała więcej materaiłów o hiperwetylacji to zgóś się na email bartosek@op.pl. Tyko normalnie a nie przez forum. 

Polecam też aparat oddechowy - imitator trenignu. Moge zalatwic za 290 zl

http://www.cosmicussalus.lt/?pl=1113469264   - plecm preczytac w innych jezykach.

Tylko to łumczenie kiepskie. Ale kupilo juz kilka moich znajomyh osób i są zadowolnei . Swetny dodtaek do Kwasa. Pozdrawiam


Zapisane
Monika
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #187 : 2006-10-19, 12:02:00 »

Dziękuję za odpowiedź i jeśli moja "nerwica" mi nie przejdzie to zgłosze się po więcej materiałów.  Very Happy

Co do syndromu Gilberta ... należy jeść systematycznie (o stałych porach). Po daniach tłustych i po czekoladzie podnosi sie poziom bilirubiny... żółta cera i oczy... ciemny mocz rano.
Mój były chłopak miał czasami bilirubine na poziomie 8,8. W Polsce czesto zabierałam go na badania ASPAT i ALAT oraz poziomu bilirubiny. Poziom bilirubiny obniżał sie po zdrowym jedzeniu, kiwi (wit C) i po Essentiale Forte. Po wprowadzeniu zmian żywieniowych spadła mu bilirubina na 5,5. Lekarz podejrzewał u niego również bilirubinemię.

Nie lubił przestrzegać diety ... jadł chipsy, frytki, gyrosy itd.

Powodzenia Smile
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #188 : 2006-10-20, 05:11:35 »

Książki mogę Ci wysłać za daamo. Tylko aparat kosztuje. Życzę żebyśsię wyleczyła i bez niego

Wiesz ja dopóki się nie nabawiłem swoimi eksperymentami alalkalozy oddechowej to żyłam z ty Gilbertem jak nigdy nic. Ten Gilbert to chybazupelnie niegrozny jest. Walilem z nim wode, jadle swinstwa, upijalem sie do niepryztomnosci, obzerałem hamburgerami i bylem zdrowy jak ryba. Dopiero to oddychanie mnie zruinowało. Jak nie masz jakieś straszne hiperwetylacji albo nerwicy to sam kwas Ci pomoże pewnie. Ale książki mogę Ci wysłać, o Ci szkodzi.

P.S
Ja nigdy nie jam o równych porach to jakiś niezgodne z naturą. Jem jak jestem głodny.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #189 : 2006-10-21, 10:33:27 »

Monika,
tylko organizm "napakowany" weglowodanami podnosi bilirubinę po tłuszczach.
Tak na marginesie "wątroba lubi ziemniaki". Jak organizm jest zdrowszy, to po frytkach, plackach ziemniaczanych nic mu nie jest.
Ci bardziej chorzy tolerują suche ziemniaki, rosół z ziemniakiem.
Często wątroba "lubi" też żołtka. Np. rosół z żółtkiem. To pewna forma postu. 60 kcal. Wątroba lubi mieć mało do roboty. Jajko, bywa, że nie jest tolerowane dla osoby przwdawkowującej węglowodany. Chociaż u osoby z problemem wątroby - to rzadkość.
Może dobrze tolerować wtedy rybę.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #190 : 2006-10-21, 22:22:42 »

MarcinB,
Wiem, ze to dla Ciebie już oczywiste...
Tu też pisze, że ilość wytworzonego w organizmie dwutlenku wegla zależy odwrotnie proporcjonalnie do udziału tłuszczu w diecie.
Na diecie beztłuszczowej, bogatoweglowodanowej wytwarza się go znacznie więcej.
http://arkadiakrotoszyn.webpark.pl/data/oddychanie.htm
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #191 : 2006-10-24, 10:08:18 »

Wiem , wiem, dzieki.

A powiedzcie mi co sadzicie o takim wspomaganiu na nerwice?

http://www.alveo-akuna.info/sklad.php

Pozdrawiam
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #192 : 2006-10-24, 10:18:14 »

Marcin ,to zalezy jak do tego podejdziesz.Jak uwierzysz ,ze alveo ci pomoze na nerwice ,to juz po pierwszym kieliszku bedziesz sie czul uspokojony i wtedy obwiescisz wszystkim ,ze alveo leczy nerwice.A jak podejdziesz ze sceptycyzmem ,to ci nie pomoze.Tak jest ze wszystkim,wylaczajac ZO -tak mysle.Tu chyba wiara nie jest az tak potrzebna.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #193 : 2006-10-25, 11:29:53 »

Wiem,że zdecydowaną (prawie wszystkie) ilość chorób można zlikwidować dietą.
Nie każdy chce zmieniać dietę. Proponuję DO w wersji z rotacją mlecznych. Podnoszę, że post JEST dietą tłustą.
Po napisaniu Swojej książki i powyższej wiedzy zdaję sobie sprawę, że :
tędy (dietą) też droga. Niestety sutuacja jest bardziej złożona bo...belki we własnych oczach nam trudno zobaczyć.
Dlatego w psychologii/religii/obrzeżach medycyny widzę komplementarność do diety optymalnej.
Właśnie pracuję nad tym by łatwiej było ogladać własne belki w oku i się do nich ustawiać.
Wszyscy, którzy jesteśmy tu na ziemi mamy sprawy do załatwienia...
Ja też mam u siebie conieco do wysprzątania.
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #194 : 2006-10-30, 18:27:22 »

Lekarka
Dzięki za link.Przeczytałem pojedyńczy artykuł i trochę mi się rozjaśniło ale poczytalem tez inne i juz jestem troche zagubiony.
Jak to jest z ta wodą. Ja napewno mam alkalozę oddechową to znaczy że mam pić mniej? A poza tym jak to jest z tymi zaburzeniami jonów bo ja już się gubię. Czy ja mogę mieć jednocześnie alkalozę oddechową i kwasicę metaboliczną czy jak alkaloza to i oddechowa i metaboliczna czy moze wlasnie odwrotnie i to idzie odwrotnie proporcjonalnie.  Ja już sie powoli gubię w biohemii.Zeby ogarnac to wszystko co u Buteyko i Kwasniewskiego to powinienem chyba profesorem biohemii byc. Z tym syndromem hiperwentylacji to jest jakas katorga bo jak sie to probuje regulowac oddychaniem to to ph skacze jak zyd po polu.Jak obnizam oddychanie to musze uwazac zeby nie obnizyc za bardzo bo sie zakwasze i wtedy znow dla wyrownania dostaje ataku hiperwentylacji i sie alkalizuje. Z resztą sam juz nie wiem  w kazdym razie u mnie to sie idealnie zgadza z tym co pisze zarowno ten koles z linka jak i Buteyko ze ja mam rodzaj nerwicy wegetatywnej i w nocy oddycham za gleboko przez co sie hiperwentyluje. Diete tez nie jest tak latwo ulozyc zeby nie popelniac bledow.Moj ojcicec jest wiele lat na DO i dobrze sie czuje a oststanio zrobil sobie badania krwi i trojglicerydy wyszly mu dobre ale cholesterol zly. Wprawdzie nie jakies wartosci straszne ale nie w normie. A on trzyma sie diety. Mozliwe ze wlasnie nawet za bardzo zakwaszal. On jadl bardzo tlusto a chyba troche za malo surowek i produktow alkalizujacych co moze podobno po wielu latach takiego pseudo DO prowadzic do zaburzen cholesterolu. Ja juz sie w tym gubie. Trudno jest byc na tym DO liczac wszystko, Tak to ojciec ukladal mi diete ale skoro nawet on popelnial bledy po tylu latach to jak ja mam sobie sma skomponowac?

A ta hiperwentylacja mnie wciaz meczy. Teraz zyje mi sie w miare ale musze sie jednoczesnie szprycowac psychotropami.
Proszę pomoz mi lekarka ulozyc diete dla mnie jeszcze raz.
Ważę w tej chwili 75 kg. Studiuję wiec wysilek umyslowy i cwiczę trochę fizycznie więc takze fizyczny.
To biorąc pod uwagę jak mam dziennie zachowac proporcje tluszczu bialka i weglowodanow. I jakie produkty najlepoiej jesc. Ja wywalilem wszystkie smiecie typu fast foody , chipsy, pieczywo itp oraz wszystkie mleczne na razie.
Rano jem prawie codziennie jajecznice na boczku ze szczyiorkiem i do tego pomidory ( po tych pomidorach chyba mam refluks)
A na obiad jakies miesko na smalcu typu karkowe i do tego ziemniaki zesmazone na smalcu albo polane tlustym sosem. I jakas surowka na majonezie albo oliwie z oliwek i te dwa posilki mi stykna zupelnie. Nawet pelny jestem troche.
Przez pewien okrez chyba sie trohe ketozowalem bo po wywaleniu calego pieczywa ,slodyczy itp mailem mala ilosc W i czulem taki niesmak w buzi i mialem metaliczny oddech.Teraz jem troche wiecej W i tego nie ma ale boje sie bede na takiej korytkowej diecie ze i W duzo i T duzo czyli najgorsze co moze  byc:( Sam juz nie wiem. Czy na DO naprawde trzeba tak trzymac sie matematycznie tych proporcji. Czy nie wystraczy ze wywalilem smieciowe zarcie, cukierki i slodycze?
I co z czekoladą? Jem gorzką i jakby trochepoprawia i humor ale za to czuję się po niej obklejony i jakby gorzej trawię a oddychanie się poglębia. Z resztą Buteyko pisal ze wszelkie czekolada, kawa, kakao poglebiaja oddychanie.
Pomozcie mi prosze skomponowac dietę tak zebym wreszcie zachowal te rownowage jonow. To co Buteyko opisuje jako syndrom hiperwentylacji od strony oddechowej Kwasniewski wydaje mi sie nazywa neurastenią od strony metabolicznej. Widze bardzo duze podobienstwa symptomow.Będę bardzo wdzieczny za pomoc w ulozeniu diety. I naiszcie mi prosze nie tylko ilosci WTB ale tez przykladowe posilki zeby to spelnic.Ja moge rygorystycznie trzymac diety lae musze wiedziec jakiej dokladnie. Pozdrawiam
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #195 : 2006-10-31, 07:26:44 »

Ja też nie lubię liczyć. Też częściej najpierw jadłam, a potem liczyłam ile zjadłam. I wychodziło, że jestem w DO.
Jeżeli masz wzrostu o.k.175, waga 75. To jadaj dla jej utrzymania W- 6-90g/dobę, T-122-260g/dobę. Niższe wartości w odchudzaniu i obniżaniu LDL.
Wysokie LDL to jak otyłość. Też gromadzenie. Ja jestem za tym by mieć na DO wartości zdrowej młodzieży HDL:LDL 1:1.
Trzy dni temu na śniadanie zjadłam metkę tatarską wołową. Dwa dni temu miałam jajecznicę na smalcu. Wczoraj przez cały dzień: pasztetową i ziemniaki z sosem (nieco pasztetowej dojadłam na kolację). Dziś czuję się przejedzona i mam zupkę jarzynową już ugotowaną. Zjem ją może na śniadanie o 14tej... Jak omijasz śmieci, to nie ma ich skąd brać. Ostatnio jadłam rosół z ...kaszą gryczaną. W- możesz zjeść całą dobową dawkę W z ziemniaków. Ja cieszę, się jak nie ciągnie ani mnie ani moich pacjentów do czekolady. 1xtydzień jest o.k. Mleczne proponuję co tydzień (też dostarczają W).I innych potrzebnych rzeczy. Wody pij ile chcesz.
Jadaj bez zbóż. Jadaj co Ci smakuje. Ja czasami zalecam więcej warzyw. Smalec/boczek-o.k. Jadaj jaja/żółtka, smalec, boczek, karczek, inne wieprzowiny, wołowinę, cielęcinę, królik, baraninę, ziemniaki, warzywa, jak Ci przyjdzie ochota zjedz ser/śmietanę. Placki ziemniaczane(np.5 jaj+5 ziemniaków), lacza, bigosy, kapusty z boczkiem, pieczarki na maśle(?), sałatkę z marchewki z oliwą z oliwek, pomidor z majonezem, zupy, boczek smażony, frytki, stek wołowy, kapusta z grzybami, rosół, może też być kurczak/indyk pieczony, czekolada - to przykłady "dań", które jadamy. Smaż na smalcu.
Najważniejsze by W. nie było Bóg wie ile.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #196 : 2006-10-31, 07:42:16 »

Czasami jadam też owoce. Mało i rzadko. Niektórzy słodzą herbatę/kawę (ja nie).
Zapisane
Hana
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #197 : 2006-10-31, 08:21:59 »







Trzy dni temu na śniadanie zjadłam metkę tatarską wołową. Dwa dni temu miałam jajecznicę na smalcu. Wczoraj przez cały dzień: pasztetową i ziemniaki z sosem (nieco pasztetowej dojadłam na kolację). Dziś czuję się przejedzona i mam zupkę jarzynową już ugotowaną.
Nie dostajesz po wedlinach (metka, pasztetowa) wysypki?. Ja w niedziele na sniadanie zjadlam dwie male parowki wieprzowe i do 3 godzin mialam na twarzy czerwone plamki, w poniedzialek rano bylo juz ok.
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #198 : 2006-10-31, 11:54:23 »

Dzieki ale ja mam 192 cm wzrostu wiec muszetroche nabrac masy miesniowej, trohe nawet mam i jestesm silniejszy niez wiekszosc facetow o 20 kg ciezszych ale tlusczu nie mam wogole. Kiedys przed alkaloza jak duzo cwiczylem kulturystye wzylem 110 kg i to z mala iloscia tluszczu. Mze wiec jakies modyfikacje.
Pozniej jeszcze co napisze o suplementacji jodyna bo znalazlem pewne ciekaweteksty. Pozdrawiam
Zapisane
MarcinB
Go


Email
Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
« Odpowiedz #199 : 2006-10-31, 15:14:26 »

Jak wiec widac bardzo schudlem. W sumie teraz nie wygadam zle jeszcze bo mam budowe staowow i koscca  drobna wiec wygladam teraz jak wysoki Bruce Lee:)))ale jeszcze troche i zaczne byc anorektyczny.
Dolegaja mi tez wahania temperatury. Raz mi zimn raz mi goraco. Zwlaszcxa ran zimno. Zmiejszona tleranjca na zimno jest napewno spowodwana tym ze ja wogole nie mam teraz tluszczu. Zrobil mi sie kaloryfer nawet:) Ale znalazlem cos ciekawego o tym na forum Buteyko. Tylko ze po angielsku. Nie wiem czy Wy wszyscy zrzumija al Ty lekarka napewno. Pozdrawiam i wkleje kilka postow stamtad.

Dear Zusa,

are the medications you take natural or chemical?
I'm very much interested in it, because it looks like I have low
thyroid function, too.
Does low thyroid function have any influence on breathing?

Rena

Dear Rena,

Low thyroid affects most every part of your body. Thyroid controls metabolism through
the synthesis of t3 and t4 and thyroxine which is a necessary ingredient for every part of
your body. A very simple and much more accurate test than western medicine offers is to
rub a two inch square of lugol's iodine on your forearm or belly and the square should be
visible for a minimum of 18 hours. If it's less than that, you are iodine deficient and lack
of iodine is they cause of most all thyroid imbalances. You can supplement with a natural
product called Iodoral. Depending on how defiicent you are, your dosage will be
determined but start with one a day for a week and then work up. Using the liquid iodine
square test, you can then monitor your thyroid function as it will remain longer as your
body recovers from its' iodine deficiency. You can also supplement with sea kelp. I
encourage everyone in the group to do the iodine skin test with ludol's as I was actually
borderline on the western test but had a significant amount of health problems, was losing
weight rapidly, not metabolizing, cold extremities, anxiety, etc., all of which were
remedied within two weeks of combining iodine supplementation with Iodoral and Buteyko
breathing exercises. I have gained 10 lbs in 3 months without changing my diet and am
nearing my correct weight. Hope this helps.

Best wishes,

Anthony
p.s. there is plenty on the net just google or yahoo iodine deficiency and low thyroid
function, or the product iodoral, or lugol's iodine liquid

Ray Peat has written a number of articles about the high level of influence that thyroid function has on CO2 production and processing. In addition, proper supply of iodine is essential for proper thyroid function. The iodide amount in regular table salt will only prevent the occurence of obvious goiters. The table salt itself is a problem due to desciators in it and the fact that it is a stripped salt with only sodium Chloride in it which is a problem of great significance barely understood by endocrinologists let alone other less endocrine specializing physicians. The alternative health field ignores it basically. Present breads use bromide instead of the older preparation which was iodide. As a consequence, the bromide replaces iodide on the uptake in cells which transport and make iodide available for use in the body. Then the iodide is made unavailable and eventually extruded leading to even lower amounts available.

One of those who has been an advocate of looking into the iodide's importance and has published a decent book about it along with a number of papers by several people he sites is Dr. David Brownstein www.drbrownstein. com Most non asian people have such low amounts of iodine in their blood in comparison to Asian people who have somewhere around 10 times the amount that non Asian people have. There is a specific test to take which will determine the level of circulating iodine in your blood which requires a 24 hour urine collection. Not that expensive and worth taking a look at for everyone. The solution to deal with it is quite simple, add various iodide baring foods to your diet and cut down on breads or even purchase a relatively inexpensive suppliment called iodide and take half to one hard cap a day and cut down on breads and table salt. Food is better if you can keep up with it.

Blessings all, Bud

Dear People:
My consultant was willing to share the following clinical data and information with the group. Again, as in my last post, if you want more, you will have to join his list serve which is free and very active. Where he speaks of saliva tests, he is talking about those done through www.dianostechs. com


Blessings all. Bud


Iodoral = Lugol's in a tablet.
P = Progesterone

After using Iodoral for several years with careful
baseline and monitoring testing I have found
Iodoral raises Progesterone but not necessarily
from large doses, unless someone considers
all Iodoral high dose (which would be the
conventional view).


Three representative examples.


1.) Woman age 40. High P and high suffering at
period on Iodoral @ 1/day. Periods had been
smooth for years after beginning low dose P cream.


Doing well at half an iodoral/day.


2.) Woman age 54. High P, extended monthly
cycle and lots of suffering on Iodoral @ 2/day.


Doing well and perfect P level on Iodoral 1/day.


3.) Woman age 84.
Improved on Iodoral @ 1/day. P normalized after
years of too low - too high yo-yo pattern.


Even better on Iodoral @ 2/day. P remained normal.


Great on Iodoral @ 3/ day. P normal. Hyper-thyroid
normalized.


Crashed on Iodoral @ 4/day. P went too high.
Thyroid went too low. Could barely function.


Resumed Iodoral @ 3/day. P and thyroid normalized
after years of trouble w/ each. All menopause
hormones normal w/o hormone supplementation -
at age 84.
____


So successful Iodoral doses were 1/2, 1 & 3 per day.


All got very severe problems exceeding these amounts.


In other words, some in trouble at dose as low
as one. Others only in trouble at dose of 4/day.


There is no easy way to predict who will respond
in what way.


So I go up slowly. Start at 1/2. Go up slowly by
1/2 or 1 per step.


Test thyroid by serum & saliva at each step.


Test male/female hormones by saliva at each step.


I will not continue with a dose that suppresses thyroid
or pushes P too high or makes a person feel worse.


With everyone there seems to be a point where it
all comes together: patient feels good and the
thyroid and hormone scores are correct.


But there is no simple Iodoral formula to find that.
Optimal Iodoral dose seems to vary considerably.


Most common problem when that optimal dose
is exceeded: low thyroid &/or high progesterone.


I note subjective responses and work to keep the
person happy & well. But I do Not conclude high P
or low P based on how they feel. I determine the P
level by objective testing.


Too many report Iodoral does this or that to their
E or P. These comments tend to be wrong and
unfounded since so many misunderstand where
their actual levels are when they feel this or that.
I confirm by saliva testing.


Hope that helps.


Hi Bud,

I have corresponded with Ray Peat via e-mail about thyroid and iodine
supplementation, and he stated that he disagrees with Dr Brownstein
concerning iodine. Ray Peat sent me scores of clinical trials that show
that for people with autoimmune thyroid disease (Hashimoto's or Grave's
disease) taking iodine is akin to throwing gasoline on a fire: it
aggravates the immune system and makes the thyroid problem worse. Be very
careful taking iodine. If you have an actual iodine deficiency then taking
*the proper dose* may help your thyroid, but otherwise you may wind up in a
worse state.

Mimi Evans, RN

Hi,

Just want to be clear that I recommended Iodoral and the skin test based on the fact that
the poster has already had a clinical thyroid test which indicated hypothyroidism. .. so, in
fact, wasn't a short hand version but a suggestion based on my own experience and quite
a bit of research with/ on hypothyroidism. I 100% appreciate input and experience sharing
on this board but my guess is it probably gets a little confusing when members go beyond
sharing their own experience and based on their doctor/ guru/ consultant whatever, refute
what the last person says. Know that we are just sharing our experiences and assume that
the poster will take each of them with a grain of salt and do their own research and apply
what works for them. Most of the people on this board, on this planet, have encountered
some sort of health challenge and have found things that work for them. One is not more
right than the other. I personally am not a big fan of western medicine but I would not
dissuade one from using it if that's what they thought was best for them. I, like you, have
relationships with highly learned doctors, nutritionists, etc. and I can tell you that many
disagree with the idea that iodine in the amounts I suggested would do harm to a thyroid
condition. The fact is, every individual is different and it is important that every individual
take personal responsibility for their health. If you disagree with something I've put out, I
can respect and appreciate that, but please in the interest of sharing knowledge with
people on this board, don't diminish it by suggesting it was a short hand version and was
somehow irresponsible just because your consultant or someone elses doctor thinks
otherwise. My experience is that the protocol I suggested works very well for
hypothyroidism. I would like to share that with people if possible and hope they can
benefit as I have. If that's not your experience, by all means share yours too. I wish I had
five different options when I was looking for an answer. What never helped me was people
discrediting one thing to promote another. We could quickly descend into politics if we
forget the reason we are on this board is to help, to share, to support.

Best,

Anthony


Moze tyle na poczatek. Co o tym myslisz? Zaieresowac sie tym wogole czy raczej nie?







Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.048 sekund z 17 zapytaniami.