forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 12:22:12

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. Życie bez ruchu nie jest życiem. Starajmy się ruszać w każdym wieku, dostosowując rodzaj i wielkość wysiłku do możliwości naszego organizmu.
658445 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Inny punkt widzenia
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 6 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Inny punkt widzenia  (Przeczytany 33895 razy)
Tomkiewicz
Go


Email
Inny punkt widzenia
« : 2006-10-29, 17:05:20 »

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem polecenia pewnego filmu dokumentalnego emitowanego przez brytyjską TV w styczniu 2006 roku.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5068

Te materiały znalazły się również w wydanej we wrześniu br. książce Richarda Dawkinsa pt. "God Delusion" ("Złudzenie Boga")
(nie mogę się już doczekać oryginału zamówionego na amazon.com, ech ta powolna poczta transatlantycka...)

Co do filmu, to można by rzec, że nic "nowego" nie opowiada, a jednak jest ciekawie (i bardzo LOGICZNIE!) zrobiony, przedstawia różne punkty widzenia (Dawkins rozmawia z przedstawicielami największych religii świata, wolnomyślicielami, naukowcami, nauczycielami i zwykłymi obywatelami), jest przepełniony humanizmem i szacunkiem dla Życia. Nie jest to film "nawracający" na ateizm, lecz prowokujący do myślenia, zadawania pytań i bardziej uważnej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Myślę, że zarówno osoby wierzące, niewierzące i poszukujące zyskały by na obejrzeniu tego dokumentu. Warto mieć otwarty umysł Smile

Marishka
Zapisane
Hank
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #1 : 2006-10-29, 20:47:53 »

Witam. Widziałem ten film. Jest naprawdę świetny. Polecam wszystkim. Nie sądzę, żeby jakakolwiek stacja publiczna lub prywatna w Polsce odważyła się go wyemitować. Nawet po 23.
W internecie krążą też pojedyncze wywiady, jakich Dawkins udzielił różnym stacjom radiowym i telewizyjnym.Równie ciekawe.
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #2 : 2006-10-29, 20:54:17 »

Nie sądzę, żeby jakakolwiek stacja publiczna lub prywatna w Polsce odważyła się go wyemitować.

Jestem ciekawa, czy "Złudzenie Boga" zostanie przetłumaczone i wydane w Polsce. Chętnie bym sama za to się zabrała...

Marishka
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #3 : 2006-11-12, 20:22:23 »

Świetna (aczkolwiek dość długa) recenzja najnowszej książki Ricjarda Dawkinsa, o której wspominałam w poprzednim poście:

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5107

I dodatkowy komentarz autora recenzji co do planowanego terminu wydania książki w Polsce:

W dzisiejszym (10.11.06) wydaniu "Gazety Wyboczej" jest obszerny fragment tej książki wraz z zapowiedzią, że w przyszłym roku polskie tłumaczenie ukaże się nakładem wydawnictwa CIS. Nie widzę jeszcze tego artykułu w wersji elektronciznej "Gazety", ale pewnie to włożą. Autor: Andrzej Koraszewski [abrc137.neoplus.adsl.tpnet.pl]  Dodano: 10-11-2006

Podobno CIS planuje premierę książki w Polsce na maj 2007! A myślałam już, że podobne pozycje nie mają szans ukazać się w tym kraju.

Marishka
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #4 : 2006-11-12, 20:29:28 »

I wspomniany wyżej artykuł z Wyborczej:

http://www.gazetawyborcza.pl/1,76498,3727779.html

M
Zapisane
ali
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #5 : 2006-11-13, 01:08:41 »

I wspomniany wyżej artykuł z Wyborczej:

http://www.gazetawyborcza.pl/1,76498,3727779.html

M

he he następny nawiedzony robi kase na frajerach

teorii ewolucji jeszcze nikt bezsornie nie udowodnił
a genetyka temu nawet przeczy ( genotyp człowieka jest mniejszy od pierwotniaka)
i pomięszały mu się pojęcia
religia jest tylko ludzkim wytworem, i doskonała być nie może
jego wypociny dotyczą zwalczania religii
nie obalają kreacjonizmu

wtedi
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #6 : 2006-11-13, 01:44:59 »

  Ali, nie sądzę. Naprawdę nie sądzę. W sposób bardzo powierzchowny i NATYCHMIASTOWY przekreśłiłeś cały temat.
      Zanim użyjesz terminu "wypociny" daj coś od siebie, miast miałkiej ironii. Jeżeli już jej musisz użyć, rób to inteligentnie.

T
Zapisane
ali
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #7 : 2006-11-13, 20:34:21 »

...........
T

nad czym tu się rozwodzić
ateizm opiera się na teorii ewolucji
religie na teorii kreacjonizmu
jedno i drugie to tylko TEORIE
skupianie się na religii czy ateizmie
jest tylko zbędnym biciem  piany
Zapisane
SzymonNM100
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #8 : 2006-11-13, 20:40:38 »

Cytuj
nad czym tu się rozwodzić
ateizm opiera się na teorii ewolucji
religie na teorii kreacjonizmu
jedno i drugie to tylko TEORIE
skupianie się na religii czy ateizmie
jest tylko zbędnym biciem  piany

Coz zatem pozostaje?
Zapisane
sabina
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #9 : 2006-11-13, 20:45:31 »

U wszystkich ROZUM, u niektórych MĄDROŚĆ - jako środek poznania?
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #10 : 2006-11-15, 11:30:27 »

I właśnie ukazał się kolejny artykuł na ten temat:

http://czytelnia.onet.pl/0,1371718,1,artykuly.html

M
Zapisane
Uponstar
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #11 : 2006-11-16, 17:17:34 »

"nad czym tu się rozwodzić
ateizm opiera się na teorii ewolucji
religie na teorii kreacjonizmu
jedno i drugie to tylko TEORIE
skupianie się na religii czy ateizmie
jest tylko zbędnym biciem  piany"

Właśnie niedawno ogladałem na BBC ciekawy program, o "czerwonym Deszczu" w Indiach. Słowem naukowiec badajacy ten deszcz wykazał, ze  składa on sie z istot zywych, które nie miały DNA. I nie wwiem co na to teoria - jakakolwiek.

Wychodzimy z załozenia, ze wszystko co zyje, musi miec DNA (tak po naszemu). A jezeli nie?

Ogolnie, program ten był zatytułowany, "Czy jesteśmy marsjanami" i udowadniał, ze mikroorganizmy potrafią przetrwać najcięzsz warunki. Jakoby stały się zalążkiem, lub katalizatorem zycia na ziemi mikroby z kosmosu. Fakt, ze coś w tym jest, lecz wciąż wyłania się pytanie:

Kto storzył te mikroby, lub kto stworzył twórców mikrobów, lub kto stworzył stwórców twórców mikrobów itd...

Więc to nie jest bicie piany - Kolego
Zapisane
Marek Mitruś
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #12 : 2006-11-16, 21:46:50 »

Wszyscy wariują na każdej płaszczyźnie życia w tym aspekcie. Ci co się na tym znają mówią: "nie wiemy". Ale niektórzy wiedzą dlaczego oni nie wiedzą.
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #13 : 2007-01-02, 20:35:31 »

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5185

Kolejna ciekawa debata jak najbardziej na temat Smile  Trafne spostrzeżenia autora na temat "dogadywania się" ateistów i wierzących.

Marishka
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Ciężkie czasy ateisty...
« Odpowiedz #14 : 2007-01-19, 15:13:29 »

... w Polsce (i nie tylko):

http://wiadomosci.onet.pl/1385431,240,kioskart.html

Świetny artykuł!

M
Zapisane
Halina Ch.
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #15 : 2007-01-19, 15:51:30 »

Nie ma czym się zachwycać. Robert niby dorosły i student 'pyta'  mamusi czy może być niewierzącym. Mało tego, musi to demonstrowaC (potrzebuje aprobaty i swojego wyboru?).

Prezydent tak czuje i to wyraża, i wcale nie czuję się przez to nagabywana do kościoła , uważam, że to kwestia 'dorosłości' i czucia się wolnym.
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #16 : 2007-01-19, 16:15:02 »

Prezydent tak czuje i to wyraża

Ale co wspólnego mają jego prywatne "uczucia" religijne z urzędem prezydenta RP (bo ponoć mamy Kościół oddzielony od Państwa)? Zauważ, że już jednego takiego prezydenta mamy, co prawda w Stanach, ale skutki jego wyrażania "uczuć" w tej kwestii odczuwają mieszkańcy innych krajów też. Mnie osobiście takie hasła przerażają, bo to oznacza, że taki prezio kieruje się w swpich decyzjach politycznych przede wszystkim swoimi poglądami religijnymi, często też konsultując swoje decyzje z kompetentnymi "doradcami" w postaci przedstawicieli kleru, oraz wsadza na ważne stołki urzędowe swoich kolesi wyznaniowych (tu akurat mam bardziej na myśli Busha).

Co do "demonstrowania". Myślę, że bardziej chodzi o możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia, który wciąż jest ignorowany. Chrześcijanie i przedstawicieli innych religii demonstrują swoje poglądy codziennie i to jest uznawane za coś normalnego, oczywistego i pozytywnego. Kiedy ateaista próbuje robić to samo, dostaje mu się za: 1) brak poszanowania dla uczuć religijnych, 2) wywyższanie się, 3) potrzebę aprobaty, 4) narzucanie innym swoich poglądów, 5) brak wartości moralnych, etc., etc.

M
Zapisane
Halina Ch.
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #17 : 2007-01-19, 18:43:54 »

Za 4 lata będziemy mieli innego prezia. Co on będzie wyznawał?
DO i jej wpływ na mózg człowieka uwolni od takich dylematów.
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #18 : 2007-01-19, 20:52:00 »

Czyli co? Trzymajmy się ŻO i nie zastanawiajmy się nad niczym więcej?

M

   Czy nadal utrzymuje się na tym forum niczym nieuzasadnione przekonanie o fundamentalnym wpływie ŻO na poprawność etyczną człowieka ?
        To nieco dziecinne zakładać, że ŻO uczyni z podłego człowieka szlachetnego osobnika. Wiem, wiem - zaraz powiecie, że bezecny nigdy się nie da na ŻO namówić.

Tomek
Zapisane
Hana
Go


Email
Odp: Inny punkt widzenia
« Odpowiedz #19 : 2007-01-20, 07:57:51 »

Czyli co? Trzymajmy się ŻO i nie zastanawiajmy się nad niczym więcej?

M

   Czy nadal utrzymuje się na tym forum niczym nieuzasadnione przekonanie o fundamentalnym wpływie ŻO na poprawność etyczną człowieka ?
        To nieco dziecinne zakładać, że ŻO uczyni z podłego człowieka szlachetnego osobnika. Wiem, wiem - zaraz powiecie, że bezecny nigdy się nie da na ŻO namówić.

Tomek

...z podlego szlachetnego???NIE ---ale z CHOREGO --ZDROWEGO-moze!
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 6 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.032 sekund z 18 zapytaniami.