forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-24, 02:50:41

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
6. Pić należy tyle, na ile mamy ochotę i wtedy, kiedy mamy ochotę.
660214 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Dieta Optymalna
| | |-+  Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?  (Przeczytany 23186 razy)
coursaint
Go


Email
Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« : 2007-01-05, 20:59:52 »

Od ponad miesiąca, odczuwam bóle w przełyku, nie jest to typowa zgaga ponieważ bóle trwają cały dzien, nasilaja sie nieznacznie po posilkach, zwłaszcza popitych plynem. W ciągu dnia towarzyszą mi tzw. puste odbijania. Podraznienie zakończeń nerwowych przełyku powoduje bóle całej klatki piersiowej i pleców. Przyjmuje leki zmniejszajacy wydzielanie(bioprazol), ale skutek nie jest zgodny z oczekiwanym. Jestem na diecie optymalnej od 7 miesięcy(przeszedlem na nią w związku z zapaleniem żołądka i dwunastnicy), z reguły moj jadłospis wygląda nastepujaco

śniadanie
1 jajko
4 zółtka 50 g masła
herbata

obiad godz 17-18
ziemniaki 150-200g
smażony kotlet z karkówki 150-200 g
masło 50 g

Kolacja
najczesciej brak
ew. kawałek wedliny lub cos w tym stylu

Jednak w każdym opracowaniu dotyczącym  dolegliwosci refluksowo-przelykowych stoi napisane "posiki beztłuszczowe". Dieta optymalna lamie wszelkie stereotypy medyczne, ten również, ale czy nie jest tak przypadkiem że mi ona po prostu nie służy (będąc na diecie pojawiły się rownież dolegliwości jelitowe z objawami zespołu jelita nadwrazliwego, ale to już temat innego postu). Prosze o pomoc bo choc czuje sie ogolnie dobrze na ŻO, w chorobach układu pokarmowego po prostu mi nie pomaga.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #1 : 2007-01-05, 21:58:24 »

Za dużo białka w diecie jest przyczyną zgagi.
Zupka jarzynowa z ziemniakiem? Dietetycy wogóle zalecają częste "opłukiwanie przełyku,żołądka".
Zamiast mięsa na obiad śmietana + ziemniaki ? Ziemniaki +majonez? Brokuł/kalafior z masłem+ ziemniaki?
Co Ci bardziej smakuje mięso czy jaja?
Może poniżej podacie jakieś posiłki z tłuszczów i węglowodanów?
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #2 : 2007-01-06, 15:37:21 »

4 żółtka i porcja mięsa na obiad to nie jest za duzo białka. Nie wiemy jakie parametyry ma coursaint (po co taki trudny nick? Smile)
Ale fakt, ze z kolacji białkowej bym zrezygnowała.
Moze napełniasz za bardzo żołądek? Na obiad tego sporo wychodzi wagowo. Poza tym, moze pijesz za duzo za jednym zamachem. A moze też pijasz zbyt blisko posiłków?

Odradzam jadanie pod koniec dnia. 16 - 18, to powinno byc najpóźniej
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #3 : 2007-01-06, 16:00:20 »

A po za tym Ewa już kiedyś doradzłas coursaint'owi w watku zapalenie zoladka i dwunastnicy ,zeby zwrocil uwage na stres i to mi sie bardzo podobalo!!
Kolega za późno moim zdaniem je tego kotleta zmazonego z karkówki,no to zalezy jeszcze o ktorej chodzi spać.
Coursaint, moze to przykre, ale sama wiem po sobie ,ze oczekiwanie na konkretny jadlospis nic Ci nie da ,bo nikt nie zna Ciebie jako całosci ,Ty musisz dojsc sam ,co Ci szkodzi ,a po czym czujesz sie lepiej.
Przeszly Ci już problemy z zoladkiem?Nie potrzebnie oddzielasz te dwie dolegliwosci ,one maja ze soba zwiazek.
I moim zdaniem na poczatek powinienes zrezygnowac ze smazonych potraw na rzecz gotowanych.Mozesz jesc zoltka gotowane.Nie wiem czy przestales pic smietane.
Zwróć uwage ,czy masz te dolegliwosci nocą ,czy ten ból budzi Cię?
Mozesz napedzac błędne koło poprzez stres.Przeczytaj to ,co pisała Ewa w Twoim poprzednim wątku.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #4 : 2007-01-06, 16:44:19 »

Moze napełniasz za bardzo żołądek?

Tak może być, bo właśnie najczęstrzym powodem "zgagi" jest obżarstwo (albo zbyt duża "dawka" cukrów prostych w połączeniu z tłuszczem, albo "przebiałczenie"). Najczęściej jednak - to pierwsze. Ale Ty raczej tak nie postępujesz?.
Zresztą jest to zupełne gdybanie, bo jeśli masz 2,15 m wzrostu  Wink, to raczej jesz jak "wróbelek" Confused
Może być też przewaga czegoś tam w żołądku - jako pozostałość "zapalenia przełyku"?. Może też być "niedomykalność przełyku", a może jeszcze coś innego?. Ale o tym - lepiej rozmawiać z "lekarzem optymalnym" i to nie na Forum.
Zapisane
coursaint
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #5 : 2007-01-07, 22:47:37 »

Więc podam swoje paramerty 20 lat 182cm wzrostu 65 kg chodze spac po 1 w nocy

Jem do sytosci, nie wiecej, bole mam tez po gotowanych miesach np golonka, ale jadam ja stosunkowo rzadko. Stresuje się rzadko (choc choroba powstala w okresie stresowym). W nocy nie odczuwam dolegliwości.

do elmo:Zółtka gotowane i do tego np. masło?

Nie pije smietany, sama smietana 30% powodowala bole brzucha

do Ewa: pije po posiłku staram sie poczekac jak najdłuzej, w ciagu dnia nie odczuwam zreszta wiekszego pragnienia

Może przyczyna zgagi jest nadmiar bialka, ale jak juz napisalem nie odbija mi sie kwasna tres pokarmowa( nie mam zgagi), jest to uczucie suchosci w przelyku, niektórzy nazywaja to kluchami w przelyku (można to sobie wyobrazic)
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #6 : 2007-01-08, 01:42:45 »

W tym co wymieniles, nie widze nadmiaru bialka. Czy kiedys czules juz to?

Cytuj
nasilaja sie nieznacznie po posilkach, zwłaszcza popitych plynem
No przeciez pisales ze nie popijasz. Czy jestes pewny tego, co piszesz? Wiele osób pisze jedno, a robi co innego. Ludzie czesto zmieniają cos w diecie, robią proby, jedzą od trzech dni inaczej, a mówią, ze tak jedzą od zawsze.
Moze jesz niewystarczającą ilość tłuszczu?
Siedzisz do pierwszej, a jak wtedy wygląda jedzenie i jakis twoj problem zołądkowy?

Skoro miales kłopoty z żołądkiem i dwunastnicą, to pewnie to jest jakis ciąg dalszy. Jestes dopiero 7 mies. na ŻO. Obserwuj sie i pisz. Moze cos odkryjemy wspólnie?

Policz, ile tego jesz. Co to znaczy kawalek wedliny? Nie każ sie prosic. Chyba jestes najbardziej zainteresowany? Very Happy
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #7 : 2007-01-08, 11:26:45 »

Sokro twoje dolegliwosci powstaly w okresie stresowym to niestety ciagnie sie to dalej za Tobą .Twoj organizm dalej to czuje.Piszesz ,ze nie masz dolegliwosci w nocy ,a to tylko siadczy o tym ,ze w nocy podczas snu ,rozluzniaja sie miesnie i nie czujesz dyskomfortu ,rano gdy wstajesz znowu ,to samo -skurcz miesniowki .
Błedne kolo ,jak mozesz jesc te zoltka i maslo ,to ja bym ci radzila zaczac wlasnie tak-od gotowanych rzeczy ,nie smazonych .
Najlepsze na takie problemy jest poszukanie sobie jakiegos zajecia ,oderwac mysli od dolegliwosci .
Nie wiem co Ci jeszcze doradzic ...  Confused
Nie masz zgagi to tez wynika z obkurczu miesniowki -niedostateczne wydzielanie soku zoladkowego powoduje zaburzenia trawienia,dyskineza pecherzyka zolciowego-na tle emocjonalnym tez bedzie powodowac zle trawienie tluszczy,suchosc w przelyku - to tez zwiazane z obkurczem  Confused
Jedz te zoltka,maslo i oczywiscie jeszcze jakis tluszcz ,jaki najlepiej tolerujesz ,ale zacznij naprawde od gotowanych rzeczy!!! bo potem moze dojsc do tego ,ze nie jesz ,bo cie boli zoladek ,a zoladek moze bolec dlatego ze nie jesz ,błędne koło  Confused
To tyle ode mnie ,trzymaj się ...
I wszystko z umiarem!!!




Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #8 : 2007-01-08, 17:47:13 »

... a jak tyle napięcia i chudość, to moze mieć jakis związek z nadczynnoscią tarczycy lub inną z chorób, którym towarzyszą nerwy. Nie wiem, czy takie objawy mogą mieć cos wspólnego z pasozytami? Tak czy inaczej trzymaj się ŻO.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #9 : 2007-01-08, 17:48:48 »

Acha! Zapomniałam dodać najważnieszego Smile Zgłoś się do lekarza optymalnego!!!!!
Zapisane
coursaint
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #10 : 2007-01-13, 15:31:00 »

No z tym lekarzem to ciężko, choc mieszkam we Wrocławiu to nie ma zadnej arkadii(zamkneli mi jedna w grudniu przed nosem praktycznie) a w Zielonej Gorze, skad pochodze(miescie 6 razy mniejszym) są dwie.. Jest pewna ludzi optymalnych, ktorzy sie spotykaja raz w miesiącu i 20.01 ide na spotkanie, może mi cos doradza.

Ktos kiedys mądry napisał jeżeli któryś lekarz twierdzi ze choroba jest wywolana stresem, lub jest nieuleczalna to nalezy go zmienic, stres zwiekszyl u mnie wydzielanie kwasu zołądkowego, ale w miedzyczasie miałem prady na zołądek a potem 5 miesiecy bezstresowych zupelnie, wiec sprawe stresu można odrzucic, fakt może nasilac niektore dolegliwosci ale u mnie NA PEWNO nie jest ich przyczyną

do EWA: Boli po popitych posilkach, wiec nie pomijam. do podanego przeze mjie wczesniej jadłospisu proporcje: B:59,13   t:175,15   w:27,78 czyli B:1,00   t:2,96   w:0,47 (doliczyłem ewentualna kolacjedo wyboru  parówka serdelek ser zółty)

W nocy nie odczuwam dolegliwosci, to znaczy ze sie nie zwiekszają(jak u niektorych ludzi z refluxem, ktorzy nie moga spac), są jednostajne trwaja przez caly dzien z wieksza lub wiekszą siła, po przebudzeniu rowniez.

Jakbyscie znali jakies badania ktore moglbym wykonac to równiez bede wdzięczny. W lutym postaram sie isc na prądy, a wczesniej   jeszcze na 1. raz od maja gastroskopie, zeby skontrolowac zolądek i przelyk i ew moc jakies prądy dostosowac

Suchośc w przelyku może być wywołolana lekiem na zmniejszanie wydzielania kwasu, ale z dwojga złego kwasnośc i bole żołądka a suchośc wybieram suchosc poki co

Do lekarki: Zmniejszylem troche podaz białka do ok 30-40g, jest troche lepiej, ale to kropla w morzu, kwasnosc sie zmniejszyła, ale uczucie kluchy i suchosci w przelyku i gardle pozostaje. Moje proporcje przez ostatnie 5 dni BTW: 39,19:135,12:28,96 wiec 1,00:   3,45:0,74

Pozdrawiam wszystkich, dzieki za rady

Ps. "DOPIERO 7. miesiecy" lecze układ pokarmowy na ŻO?
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #11 : 2007-01-13, 18:24:46 »

Bierzesz leki, więc nie mozesz być pewny, co jak wpływa na twoje samopoczucie.
Zapisane
kodar
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #12 : 2007-01-14, 14:59:58 »

A dlaczego nie skusisz sie na jednodniowy lub dluzszy post?A moze chociaz jeden dzien na warzywach niskoweglowadanowych?Moze zmniejsz ilosc tluszczu,a moze bialka??.Nie boj sie, zacznij eksperymentowac,lepiej mniej zjesc i troszke inaczej.Wtedy jezeli bedziesz umial wyciagnac wnioski,organizm sam ci podpowie .A moze wolisz caly czas cierpiec,brac leki i oczekiwac pomocy od innych???
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #13 : 2007-01-14, 17:26:17 »

Cukrów prostych chyba nie jadasz...Bo byś je opisał.
Węglowodany zwiększ. Ziemniaki są super.
Na kolację białko-nie. Ziemniaki+masło? Dobrze nie jadać po 17tej. Białko najlepiej nie po 17tej.
Zgaga nie lubi postów. Lubi "opłukiwanie" wodą miedzy posiłkami.
Zamast karkówki/szynki może boczek/podgardle a' la chrupki?
I pisz, cos razem wymyślimy. Jesteś pod kontrolą lekarza rodzinnego?
Nie odpowiedziałeś jak z Twoim żolądkiem.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #14 : 2007-01-15, 07:13:13 »

A w sumie jak chce się pościć, to się nie je.
Jak ty stosowaleś tę rotację mlecznych? Jadając codziennie masło???

Zapisane
coursaint
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #15 : 2007-01-17, 13:28:11 »

Już mówilem Jak rotowalem to jadlem zamiast masla smalec. Jedak bardziej sluza mi tluszcze mleczne

Zwiekszyłem wegle jem 150 g ziemniaków na obiad i ok 50-150g na kolacje

Na sniadanie jem 3 jajka i 50g masla (1,00-3,2-0,09)


Na obiad 150g ziemniaków 100g mocno uduszonej karkowki 50 g śmietany 22% (1,00   3,75   1,24)

Kolacja: ziemniaki maslo śmietana + czasem 70g kielbasy bialej parzonej

Zaczynam odczuwać poprawę, powoli ale zawsze

do lekarki: Zgaga nie lubi postów. Lubi "opłukiwanie" wodą miedzy posiłkami. Czyli pościć i nie oplukiwac. Bo teraz np. pije melise 2 razy dziennie miedzy posilkami ale rozne mam po niej odczucia. Ale pic cos trzeba, tylko kiedy?. Żołądek dobrze, od czasu do czasu lekko poboli, ale generalnie moze byc to za sprawa leków, albo wprowadzonych poprawek w zywieniu. U lekarza bylem przed swietami, przepisal mi leki na zołądek i powiedział ze jak nie przejdzie to gastroskopia. Zreszta medycyna w tym wypadku nie jest jakas trudna, leki na zmniejszanie wydzielania kwasu i leki na motoryke przełyku, a i tak rzadko jest poprawa, wole diete i prądy. Ale w przyszłym togodniu na pewno pojdę na kosnultacje.


Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #16 : 2007-01-17, 14:08:10 »

do lekarki: Zgaga nie lubi postów. Lubi "opłukiwanie" wodą miedzy posiłkami. Czyli pościć i nie oplukiwac. Bo teraz np. pije melise 2 razy dziennie miedzy posilkami ale rozne mam po niej odczucia. Ale pic cos trzeba, tylko kiedy?. Żołądek dobrze, od czasu do czasu lekko poboli, ale generalnie moze byc to za sprawa leków, albo wprowadzonych poprawek w zywieniu. U lekarza bylem przed swietami, przepisal mi leki na zołądek i powiedział ze jak nie przejdzie to gastroskopia. Zreszta medycyna w tym wypadku nie jest jakas trudna, leki na zmniejszanie wydzielania kwasu i leki na motoryke przełyku, a i tak rzadko jest poprawa, wole diete i prądy. Ale w przyszłym togodniu na pewno pojdę na kosnultacje.
Cytuj
Masz rację , podobnie nak Hana "opłukiwanie" to poszczenie (w jakimś sensie).
A szałwia? Zioła "gorzkie" (są różne) na żołądek/zgagę. Malwa, słaby piołun, podbiał, prawoślaz, korzeń omanu, korzeń lukrecji, porost islandzki, nasienie lnu, mięta. Mięta jest super! Pacjenci lubią picie samej ciepłej wody - często. Mniszek, SAŁATA, oliwki. OLIWA Z OLIWEK CZĘSCIEJ - jak śmietana Ci nie służy.
Jakie leki bierzesz?
Co wolisz jaja czy mięsa?
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #17 : 2007-01-18, 18:51:18 »

To on ma pić, czy nie, wg ciebie, Lekarko? Może nie pic tyle, bo żołądek jest wtedy cały czas wypełniony.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #18 : 2007-01-19, 18:25:09 »

To on ma pić, czy nie, wg ciebie, Lekarko? Może nie pic tyle, bo żołądek jest wtedy cały czas wypełniony.
Całość porad dotyczy "nakierowania na wsłuchiwanie się w swój organizm". Jeden ma ochotę na 3 litry wody/dobę, drugi na 1 litr wody na dobę.
I to i to może być dobre.
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Ból w przelyku, Zapalenie przełyku?
« Odpowiedz #19 : 2013-12-29, 21:12:08 »

Moze napełniasz za bardzo żołądek?

Tak może być, bo właśnie najczęstrzym powodem "zgagi" jest obżarstwo (albo zbyt duża "dawka" cukrów prostych w połączeniu z tłuszczem, albo "przebiałczenie"). Najczęściej jednak - to pierwsze. Ale Ty raczej tak nie postępujesz?.
Zresztą jest to zupełne gdybanie, bo jeśli masz 2,15 m wzrostu  Wink, to raczej jesz jak "wróbelek" Confused
Może być też przewaga czegoś tam w żołądku - jako pozostałość "zapalenia przełyku"?. Może też być "niedomykalność przełyku", a może jeszcze coś innego?. Ale o tym - lepiej rozmawiać z "lekarzem optymalnym" i to nie na Forum.

"W zasadzie" to letni zestaw podstawowy mojej Mamy, ale w życiu nie napiszę, że miała 215cm wzrostu. Wink 182cm też. Smile
Zapisane
Strony: [1] 2 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.033 sekund z 17 zapytaniami.