Muszę to wkleić bo normalnie nie mogę jakie bzdurne badania się robi i na dodatek wyciąga z nich wnioski. Czas badń iście expresowy!
"Diety niskoweglowodanowe moga upośledzać pamięć"
Wyeliminowanie węglowodanów z diety może pomóc schudnąć i osiągnąć upragnioną wagę, ale może także spowodować ogólne pogorszenie pracy mózgu, pamięci i szybkości uczenia się i zapamiętywania- sugerują najnowsze badania.
Po ponownym wprowadzeniu węglowodanów do diety następuje gruntowna poprawa funkcjonowania pamięci.
Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Tufts University wykazał, że tydzień po rozpoczęciu diety odchudzającej, która w znacznej mierze ograniczała węglowodany, uczestnicy badania osiągali znacznie gorsze wyniki w testach pamięci od uczestników, którzy przestrzegali również diety- jednak bogatej w węglowodany, a ubogiej w kalorie.
Pamięć osób przestrzegających diety ubogiej w cukry poprawiała się stopniowo z czasem, gdy na nowo wprowadzano do jadłospisu niektóre węglowodany.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak potężny jest związek pomiędzy tym co jemy, a jak funkcjonują nasze ciała i umysły.
Jednak to badanie wyraźnie pokazuje, że spożywana przez nas żywność może mieć natychmiastowy wpływ na pracę i sprawność mózgu.
Węglowodany są paliwem dla mózgu.
Ciało przetwarza węglowodany na glukozę, która stanowi główny składnik odżywczy dla mózgu. Z białek powstaje glikogen, który może być również wykorzystywany jako paliwo dla mózgu, jednak nie tak skutecznie, jak glukoza.
Zatem można przyjąć, że wyeliminowanie węglowodanów z diety oznacza ograniczenie paliwa dla mózgu i w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie mózgu.
Badanie przeprowadzone w Tufts University objęło 19 kobiet w wieku od 22 do 55lat, które były przestrzegały ściśle diet niskowęglowodanowych, takich jak Atkins lub The Zone. Druga grupa przestrzegała diety zawierającej mnóstwo owoców, warzyw i pełne ziarna.
Przed rozpoczęciem diety, przeprowadzono testy pomiaru długo-i krótkoterminowej pamięci i badania poziomu koncentracji. Zostały one powtórzone kolejno tydzień, dwa i trzy tygodnie po rozpoczęciu diety.
Osoby na diecie niskowęglowodanowej nie jadły praktycznie żadnych węglowodanów w pierwszym tygodniu trwania eksperymentu.
W pierwszym tygodniu wyniki ich testów były znacznie gorsze od wyników grupy odżywiającej się węglowodanami. Reagowały znacznie wolniej i trudniej zapamiętywały. Zdolności przestrzenne zostały w znacznym stopniu upośledzone.
Jednak- co ciekawe- kobiety nie spożywając węglowodanów miały znacznie lepsze wyniki jeśli chodzi o uwagę i skupienie, a także wytrwałość w rozwiązywaniu zadań.
Wyniki testów pamięciowych poprawiły się w tygodniach, w których do jadłospisu ponownie wprowadzono węglowodany.
Choć badania śledziły efekty jedynie przez 3 tygodnie, dane sugerują, że dieta może mieć wpływ nie tylko na masę ciała.
Mózg potrzebuje glukozy jako energii, a diety o niskiej zawartości węglowodanów mogą być szkodliwe podczas uczenia się, zapamiętywania i wszelkich czynności wymagających sprawnego myślenia.
Badania opublikowano w magazynie Appetite w lutym 2009.
Potrzeba dodatkowych badań
Badania australijskich naukowców natomiast wskazują, że niskowęglowodanowe diety odchudzające nie mają wpływu na funkcjonowanie i sprawności mózgu.
W badaniu opublikowanym w 2007 r. sprawdzano możliwości poznawcze osób odchudzających się przy pomocy diet niskowęglowodanowych.
Badani przestrzegali diety przez osiem tygodni. Porównywane grupy- zarówno stosująca diety ubogie w kalorie, jak i grupa stosująca dietę ubogą w cukry- wykazały utratę zbędnych kilogramów i znaczną poprawę nastroju.
Grupa ograniczająca węglowodany wykazywała niewielkie upośledzenia funkcji poznawczych, ale nie odnotowano większych różnic między obiema grupami, jeśli chodzi o funkcjonowanie pamięci roboczej.
Wysunięto wnioski, mówiące iż wyeliminowanie węglowodanów z diety nie wpływa na upośledzenie pamięci, a jeśli nawet, efekty są tylko przejściowe i łatwe do odwrócenia.
Na podstawie: WebMD Health News
Żródło:
http://szczuplejsza.pl/diety-niskow%C4%99glowodanowe/509-diety-niskowglowodanowe-mog-upoledza-pami-.html