Czy są konkretne dyscypliny sportowe, które szczególnie polecacie? Jakie są wasze doświadczenia z bieganiem, pływaniem czy jazdą na rowerze pod kątem korzyści zdrowotnych?
https://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?board=20.0 - przejrzyj sobie ten dział.
Jakie konkretnie korzyści zdrowotne płyną z intensywnego wysiłku trzy razy w tygodniu? Czy są jakieś badania lub dowody naukowe potwierdzające, że ćwiczenia wpływają na produkcję związków wysokoenergetycznych w mięśniach i ich znaczenie dla funkcjonowania mózgu oraz serca?
Umiesz używać wyszukiwarek? :) Bo Internet chyba masz? To wpisz sobie coś podobnego do frazy "physical exertion benefits" i czytaj, tutaj na Forum, też jest sporo. Przykładowo: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=http://sci-hub.ren/10.3390/ijerph17124474&ved=2ahUKEwiY-aqIl_WNAxUGUMMIHVDXGMMQFnoECDUQAQ&sqi=2&usg=AOvVaw1cpAhUJTPFsf3TlWj6e716
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.sci-hub.se/10.3390/sports7050127&ved=2ahUKEwiY-aqIl_WNAxUGUMMIHVDXGMMQFnoECBoQAQ&sqi=2&usg=AOvVaw28F3BDAkl-8oXM_LBSUoad
Na dole artykułu masz po kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset odnośników, powodzenia!
Cytat: GregoryQuilt w 2025-06-15, 23:31:37Czy są jakieś badania lub dowody naukowe potwierdzające
No teraz bez potwierdzenia naukowego to strach cokolwiek robic :lol:
Trzeba czekac az naukowcy potwierdza
Ja chyba wiem o co mu chodzi, o te "akumulatorki", co to po wysiłku ładują inne tkanki. Jest o tym sporo badań. Prosto, ale naukowo, chodzi o miozyny, hormony mięśniowe (miokiny), które po wysiłku wpływają na tkankę tłuszczową (wielki organ endokrynny, który potrafi nawet syntetyzować androgeny), na angiogenezę, neuroplastyczność, pracę trzustki i wątroby, o recykling substratów energetycznych (mleczan, glukoza, trójglicerydy mięśniowe, aminokwasy, ketony) którymi się "dzielą", np. glutaminianem z mózgiem czy glutaminą z jelitem. Pracujące mięśnie stają się same organami endokrynnymi, zmieniają ekspresję genów mitochondrialnych (PGC-1a), hamują stan zapalny i dopalają śmieci, jak mawiał Tomasz. Ale nie daję ryb, masz tu wędki, resztę sprawdź sam, dłużej Ci w głowie zostanie. Fajne artykuły kiedyś o tym były w "Nature Metabolism" i "Cell Metabolism".
Aha, trening kardio daje bardziej "energetyczne" efekty, a oporowy mocniej działa regeneracyjnie, hormonalnie i przeciwzapalnie.
Jakie konkretne korzyści zdrowotne można zauważyć u młodych osób, które regularnie uprawiają intensywny wysiłek fizyczny trzy razy w tygodniu? Czy są jakieś zalecenia dotyczące rodzaju ćwiczeń, które przynoszą najlepsze efekty dla mózgu i serca?
To prawdopodnie troll, albo raczej bot.
Ja pod kamieniem żyję, dałem się zrobić w jajo. :D
Tak, wraz z nowym silnikiem forum nagle pelno tego talatajstwa. Taka jest cena "nowoczesnosci", niestety.
Zawsze powtarzam, ze dobre jest wrogiem lepszego 8)
Jasne, a "wyjątek potwierdza regułę"...;)