forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 12:36:07

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. Życie bez ruchu nie jest życiem. Starajmy się ruszać w każdym wieku, dostosowując rodzaj i wielkość wysiłku do możliwości naszego organizmu.
658445 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  ciekawostki
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 ... 1151 1152 1153 1154 1155 [1156] 1157 1158 1159 1160 1161 ... 1256 Do dou Drukuj
Autor Wtek: ciekawostki  (Przeczytany 4378717 razy)
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25494

pindżar ryskow wyszy


Re: Odp: Re: Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23100 : 2022-07-09, 12:52:19 »

To struktura i funkcje mózgu tworzą świadomość.
A te działają mimo wymiany komórek. Very Happy
Tak jak kości i mięśnie działają i utrzymują kształt, mimo kilkunastokrotnej wymiany w ciągu życia. Wink
Fizyka klasyczna nie daje odpowiedzi na wiele pytań o świadomość, ale mechanika kwantowa radzi sobie dużo lepiej.
Poczytaj o świadomości kwantowej.
Czytam caly czas Cool Ale stwierdzenie, ze organ tworzy swiadomosc jako swoja funkcje jest dosc w tym kontekscie dziecinne Very Happy
Ksztalt to co co innego - mozna go opisac, zmierzyc, zwazyc. Wymiana komorek to wymiana budulca, ktory dalej pelni swoja funkcje. Swiadomosci jeszcze zaden naukowiec nie zmierzyl, nie zwazyl, nie zlokalizowal, ba - nawet nie zdefiniowal, o czym my w ogole mowimy. Za to te "stare" i "starpozytne" ksiegi maja na ten temat dosc jednorodne zdanie. Mozg jest jedynie odbiornikiem swiadomosci tak jak radio jest odbiornikiem fal - sama obecnosc radia nie tworzy audycji radiowej. Opisal to dawno temu lekarz Pim Van Lommel w swojej ksiazce Wieczna Swiadomosci.
Juz wielokrotnie byl przywolywany przyklad pracownika z Francji, ktory nie posiadal 80% mozgu a jednak jego swiadomosc nie byla w 80% uposledzona, mial normalne IQ, takich przypadkow oczywiscie jest wiecej, ale "normalna" materialistyczna, powiedzialbym wrecz- ateistyczna nauka nie chce, bo nie moze przyjac do...."swiadomosci" Very Happy
Zapisane

Work Buy Consume Die
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23101 : 2022-07-09, 12:54:37 »

Fakt, lepiej jednak czytaj Wedy. Wink
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23102 : 2022-07-09, 12:57:16 »

Też ci mogę zarejestrować. Rozumiemy analogię? Laughing
Kryształowo przejrzyście. Cool
Mi to możesz wiesz co... Wink
Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25494

pindżar ryskow wyszy


Re: ciekawostki
« Odpowiedz #23103 : 2022-07-09, 12:58:54 »

Ta pogarda dla tego co kiedys wiedzieli jest dosc charakterystyczna dla wspolczesnych "wszechwiedzacych", ktorzy sie kreca w kolko. Very Happy

Riposty tez Very Happy
Zapisane

Work Buy Consume Die
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25494

pindżar ryskow wyszy


Re: Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23104 : 2022-07-09, 13:03:21 »

...
W ten sposób można zaliczać całą galaktykę, nie martwiąc się o odpowiednie warunki do życia.
Nawet gdyby istniał teleport to trzeba by go najpierw ustawić w innej galaktyce. A inne galaktyki są zablokowane dla ziemian, nie zanosi się aby dostali w ogóle możliwość ich odblokowania.  Wink
Nieprawda. Cool
Teleportacja, oczywiście teoretycznie, może otworzyć korytarz przestrzenny do miejsca, gdzie nie ma żadnego odbiornika. Very Happy
Tak było parę lat temu z teleportacją około 20 kwantów z Anglii do Ameryki, odebrano je na parkingu w miasteczku akademickim.
Potwierdzam, czytalem, bylo to na parkingu przed Tesco, dowiozl je dron z Amazona Very Happy
Zapisane

Work Buy Consume Die
RafałS
Sr. Member
****
Pe: Mczyzna
wiadomoci: 16964


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23105 : 2022-07-09, 13:07:34 »

Też ci mogę zarejestrować. Rozumiemy analogię? Laughing
Kryształowo przejrzyście. Cool
Mi to możesz wiesz co... Wink
A nie nie, dziękuję. Mnie akwizytorstwo amerolskie w ogóle nie pociąga. Mało to lepszych odkryć w PL? Tu masz np. za ławką - https://www.youtube.com/watch?v=7nqGr2dwg3U
Zapisane
admin
Administrator
Hero Member
*
wiadomoci: 23629


WWW
Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23106 : 2022-07-09, 13:33:29 »

 Laughing
Extrawykop! Wink
Zapisane

admin
Administrator
Hero Member
*
wiadomoci: 23629


WWW
Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23107 : 2022-07-09, 13:35:37 »

https://www.msn.com/pl-pl/kuchnia/wiadomosci-o-zywieniu/najgorszy-rodzaj-jogurtu-dietetycy-ostrzegaj%C4%85/ar-AAZn3T2?ocid=msedgntp&cvid=324fc81f51d04a79b30c585779386eb5 - Matko boska! 30g cukru niezbędnego do życia w porcji i nieszckoliwy karagen!  Laughing
I wszystko do tego mrożone!  Normalnie trutka... Shocked
Zapisane

Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55659


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23108 : 2022-07-09, 13:39:07 »

Nawet gdyby istniał teleport to trzeba by go najpierw ustawić w innej galaktyce. A inne galaktyki są zablokowane dla ziemian, nie zanosi się aby dostali w ogóle możliwość ich odblokowania.  Wink

Jesteśmy jeszcze bardzo młodą cywilizacją, nawet nie potrafimy wykorzystać całej energii słońca.  Cool
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55659


Odp: Re: Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23109 : 2022-07-09, 13:43:06 »

Zeby jeszcze pamiec siedziala w neuronach, przypominam, ze przez cale zycie czlowiek wymienia wielokrotnie komorki i atomy w swoim ciele Wink Jezeli pamiec jest w neuronach to po calkowitej wymianie czlowiek nie powinien nic pamietac Very Happy

No przecież wszystkie neurony nie wymieniają się jednocześnie?
Tzn. tego nie wiem, ale tak sądzę.  Cool
Ludzie po wylewach mają problemy ruchowe, ale z czasem gdy mocno pracują pozostałe neurony przejmują funkcje tych uszkodzonych i znowu wszystko działa.  Cool
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23110 : 2022-07-09, 13:49:48 »

https://www.msn.com/pl-pl/kuchnia/wiadomosci-o-zywieniu/najgorszy-rodzaj-jogurtu-dietetycy-ostrzegaj%C4%85/ar-AAZn3T2?ocid=msedgntp&cvid=324fc81f51d04a79b30c585779386eb5 - Matko boska! 30g cukru niezbędnego do życia w porcji i nieszckoliwy karagen!  Laughing
I wszystko do tego mrożone!  Normalnie trutka... Shocked
Można raka dostać czytając takie artykuły...  Very Happy
Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25494

pindżar ryskow wyszy


Re: Odp: Re: Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23111 : 2022-07-09, 13:52:24 »

Zeby jeszcze pamiec siedziala w neuronach, przypominam, ze przez cale zycie czlowiek wymienia wielokrotnie komorki i atomy w swoim ciele Wink Jezeli pamiec jest w neuronach to po calkowitej wymianie czlowiek nie powinien nic pamietac Very Happy

No przecież wszystkie neurony nie wymieniają się jednocześnie?
Tzn. tego nie wiem, ale tak sądzę.  Cool
Ludzie po wylewach mają problemy ruchowe, ale z czasem gdy mocno pracują pozostałe neurony przejmują funkcje tych uszkodzonych i znowu wszystko działa.  Cool
Czyli wg tego, te "umierajace" neurony powinny przekazywac pamiec tym "nowo narodzonym" swoim nastepcom? Tylko jeszcze pytanie, czy jeden neuron dysponuje cala pamiecia czy proporcjonalnym do swojej ilosci ulamkiem pamieci? Czy kazdy umierajacy neuron ma przekazywac swoj kawalek pamieci swojemu wybranemu nastepcy? Very Happy
Tego na razie nauka tez nie ustalila czy neurony dziedzicza pamiec Very Happy I czy w ogole ja zawieraja Very Happy Bo przeciez ludzie, ktorzy nagle straca pamiec ciagle dzialaja, ich neurony dzialaja i sa tymi samymi neuronami...
To sa bardzo ciekawe kwestie ale tylko w kategoriach materializmu oczywiscie. Very Happy
Zapisane

Work Buy Consume Die
Jarek
Hero Member
*****
wiadomoci: 30301


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23112 : 2022-07-09, 13:53:09 »

Też ci mogę zarejestrować. Rozumiemy analogię? Laughing
Kryształowo przejrzyście. Cool
Mi to możesz wiesz co... Wink
A nie nie, dziękuję. Mnie akwizytorstwo amerolskie w ogóle nie pociąga. Mało to lepszych odkryć w PL? Tu masz np. za ławką - https://www.youtube.com/watch?v=7nqGr2dwg3U
Laughing Laughing
fascynujace!
Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25494

pindżar ryskow wyszy


Re: Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23113 : 2022-07-09, 13:54:20 »

https://www.msn.com/pl-pl/kuchnia/wiadomosci-o-zywieniu/najgorszy-rodzaj-jogurtu-dietetycy-ostrzegaj%C4%85/ar-AAZn3T2?ocid=msedgntp&cvid=324fc81f51d04a79b30c585779386eb5 - Matko boska! 30g cukru niezbędnego do życia w porcji i nieszckoliwy karagen!  Laughing
I wszystko do tego mrożone!  Normalnie trutka... Shocked
Kamil Sikora i wszystko jasne, z nim zawsze byly problemy na wielu platformach Very Happy
dzieki takim jak on dziennikarstwo jest dzis mniej powazane od smiecarza i szambonurka
Zapisane

Work Buy Consume Die
RafałS
Sr. Member
****
Pe: Mczyzna
wiadomoci: 16964


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23114 : 2022-07-09, 14:03:43 »

Nawet gdyby istniał teleport to trzeba by go najpierw ustawić w innej galaktyce. A inne galaktyki są zablokowane dla ziemian, nie zanosi się aby dostali w ogóle możliwość ich odblokowania.  Wink

Jesteśmy jeszcze bardzo młodą cywilizacją...
Jesteśmy na dobrej drodze żeby taką pozostać, do końca.  Wink
Chociaż jest droga do innych galaktyk... Cool
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55659


Odp: Re: Odp: Re: Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23115 : 2022-07-10, 13:41:49 »

Czyli wg tego, te "umierajace" neurony powinny przekazywac pamiec tym "nowo narodzonym" swoim nastepcom?...

Internety piszą, że wszystkie komórki się wymieniają poza neuronami, te podobno starzeją się nieodwracalnie - prawda to?  Cool
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23116 : 2022-07-10, 14:33:43 »

Jeszcze 25 lat temu tak uczyli w szkołach, dziś wiemy, że neurogeneza zachodzi w każdym wieku i jest elementem tzw. plastyczności mózgu. Very Happy
Jednak nie jest to proces samoistny, podobnie jak przerost mięśni, ale można go wymusić odpowiednimi zachowaniami, tak, jak wzrost/odbudowę mięśni - treningiem oporowym.
Klasyczne rozwiązywanie krzyżówek to jednak za mało, nawet nauka obcego języka to za mało, chyba, że jesteś w obcym kraju i masz wewnętrzne przekonanie do owej nauki.
Rozumiesz w czym rzecz, intencja musi być poparta życiową potrzebą, wówczas komórki macierzyste przekształcają się w normalne neurony, podobnie jak mięśnie nie urosną od bezmyślnego machania malutką hantelką, ale jak założysz sobie na kark 200kg, co organizm odbiera jako realną potrzebę wzrostu siły, to urosną.
Pierwszy z brzegu link:
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C33378%2Cnawet-dorosly-mozg-potrafi-wytwarzac-nowe-neurony.html
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-21c4a169-2ec6-4213-a8f4-661fc6ea2ce2/c/Latacz.pdf&ved=2ahUKEwiH0b7Oq-74AhWGhf0HHZdvAxkQFnoECAYQAQ&usg=AOvVaw2m0GtU_DawxfEdlZ8iAiY8
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55659


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23117 : 2022-07-10, 18:49:28 »

Linki ciekawe, przeczytałem.  Cool

Ja tak z czysto chłopskiego mojego obserwowania świata zauważyłem, że faktycznie krzyżówki i tym podobne ćwiczenia niewiele dają, bo są powtarzalne.
W ogóle niewiele wnosi powtarzanie tych samych czynności, czyli to co nazywam kieratem przez okres aktywności zawodowej.
Znam np. inżyniera, którego można obudzić o 3 nad ranem po mocno zakrapianej imprezie alkoholowej i rozwiąże z matmy każde zadanie maturalne.
Albo możesz zapytać tak z pały o jakiś wzór, np. na przyspieszenie i w sekundę masz odpowiedź.
Natomiast smartfon jest wyzwaniem nie do pokonania. Nie do pokonania jest nawet wytłumaczenie pojęcia operatora komórkowego.  Shocked

Jak patrzę po mojej starszej części rodziny i ich znajomych, to w najlepszej kondycji umysłowej są ci, którzy sporo podróżują, albo prowadzą biznes w który są mocno zaangażowani...
Generalnie ci, którzy mają co chwilę nowe bodźce i zmuszają mózg do rozwiązywania nowych zadań.
Nawet takie ograniczenia pandemiczne w podróży już pomagają, bo są nowe wyzwania. Wink  Laughing
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23118 : 2022-07-10, 19:43:39 »

Tam wyżej w tym PDF jest taki rozdział "Stymulacja i hamowanie" czy coś podobnego.
I tam jest użyty termin "wzbogacone środowisko".
Właśnie to wydaje mi się kluczem, że nasze organizmy najlepiej działają kiedy jesteśmy naprawdę zaangażowani w coś skomplikowanego, coś prawdziwego.
Starszy facet, ogrodnik, strzygący tuje w fikuśne kształty u bogatego pana może być znudzony i niezaangażowany, może odczuwać znużenie, zmęczenie, nawet depresję.
Ale ten sam gość momentalnie nabierze wigoru, wyleczy się z depresji i odrosną mu jaja, kiedy będzie musiał uprawiać ogród, od którego plonów będzie zależało życie jego dzieci i wnuków.
Ta sama robota, zupełnie inna motywacja. Very Happy
Myślę, że zając, któremu uda się uciec przez wilkiem, ma dużo większą neurogenezę w mózgu, niż odpoczywający po tym pościgu wilk.
Bo zając przed chwilą walczył o życie, a wilk tylko o posiłek. Wink
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55659


Odp: ciekawostki
« Odpowiedz #23119 : 2022-07-10, 20:20:08 »

No właśnie.  Cool
Ale jeżeli tworzą się nowe neurony, to skąd niechęć do nauki u osób starszych?
Przecież gdyby ludzie żyli po 1000 lat, to byliśmy obecnie na etapie sierpa, nawet nie kosy i oralibyśmy w polu.
Bo co się najczęściej słyszy (oczywiście są wyjątki), a po co, a na co, dobrze było jak było, kiedyś to było.
A przy zgromadzonym przez tyle lat kapitale, skutecznie by blokowali wszelki postęp.

Natomiast jeśli się nie tworzą nowe, to wszystko mi pasuje.
Po prostu zużywamy się jak samochód.
Jak smarujemy, to pojeździmy dłużej, ale ostatecznie i tak zardzewiejemy i zgnijemy. Wink
Zapisane
Strony: 1 ... 1151 1152 1153 1154 1155 [1156] 1157 1158 1159 1160 1161 ... 1256 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.047 sekund z 20 zapytaniami.