forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-05-11, 06:09:42

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
4. Dieta optymalna - to dieta wysokotłuszczowa. Tłuszcz jest najważniejszym składnikiem naszego pożywienia. I jemy go najwięcej.
661314 wiadomoci w 4060 wtkach; wysane przez 30 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: Maciej PW
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  BYKI w Internecie
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 28 Do dou Drukuj
Autor Wtek: BYKI w Internecie  (Przeczytany 241573 razy)
Ryjek
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #80 : 2008-01-12, 12:50:40 »

Ni cholery  Mr. Green

Ale nie odniosłem się do tego: "Toć to by był cud"

Po przeczytaniu wypowiedzi w linku, który przytoczyłem nasuwa mi się spostrzeżenie, że to czy napiszemy "to by" łącznie lub oddzielnie zależne jest od tego, co mówimy (a być może nawet jak mówimy) w danym momencie.

1. Toć to by był cud.
2. Toć to byłby cud (zauważam teraz wyraźnie, że sens zdania identyczny, ale za cholerę tego już nie połączę)
3. Toć to by było cudem. (tutaj wyraźnie wskazuję - kładę nacisk na to - to coś - i też tego nie połączę, a sens zdania niemal identyczny z punktem 2,)
4. Toć to by był cud. (wracamy do zdania wyjściowego - i jeśli się uprę, że właśnie wskazywałem na "to coś", to będzie tak samo jak w przypadku 3.)

Sokrates mawiał, że jak coś raz jest takie, a raz owakie - to nie można temu zbytnio ufać. I mi się tutaj wydaje podobnie. Skoro istnieją niemal identyczne zdania (co do sensu wypowiedzi), to dziwne byłoby, aby w jednym z nich łączyć "to" z "by", a w drugim już nie.

Natomiast, tak sobie ryjkuję, że gdyby ktoś nie znał przysłowia z kózką, to byłoby mu obojętnie czy poprawne jest samo wyrażenie "toby nóżki", czy "to by nóżki" - bo bez kontekstu na 100% tego nie stwierdzisz.

W przysłowiu z kózką nie ma to zresztą znaczenia - a skoro nie ma, to czemu by tego nie połączyć i zaoszczędzić spacji. Poza tym, nie potrafię sobie teraz wyobrazić innej postaci przysłowia z kózką, tak jak to zrobiłem ze zdaniem "Toć to był cud".

Koniec ryjkowania Wink


Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #81 : 2008-01-12, 15:22:16 »

Ryjku - jest nadzieja na rewolucję w pisowni, ażeby "by" nie pisać zawsze zrośnięte z poprzednim wyrazem, zatemby można było legalnie napisać "zatem by" rozdzielnie.


Językoznawcy muszą jak najszybciej podjąć decyzję o zmianie obowiązującej do dziś pisowni boby, bowiemby, czyby, ponieważby, toby, więcby, zaśby, zatemby, zanimby itp., z klauzulą, że jedynie kilka spójników, które z cząstką "-by" stanowią całość: aby, ażeby, żeby, iżby, gdyby, oby, niby, pisze się łącznie.

http://www.obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=38


PS
Ale probemów kupę poruszyłem tym jednym "by" nieświadomie Smile
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #82 : 2008-01-12, 17:57:08 »

Cytuj
PS
Ale probemów kupę poruszyłem tym jednym "by" nieświadomie


No tak, ja tylko chciałam mówić o podstawowych błędach, a ty tu szukasz niuansów Wink))))
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #83 : 2008-01-12, 18:06:59 »

Cytuj
Ewa, dzieki za wskazowki. Napewno z nich skorzystam

Very Happy  Na pewno z nich skorzystasz? To naprawdę się cieszę Smile
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #84 : 2008-01-12, 18:46:29 »

No tak, ja tylko chciałam mówić o podstawowych błędach, a ty tu szukasz niuansów Wink))))

Jestem ostatni by siedzieć i szukać pisownianej dziury w całym, ale napisałem posta ze składnią:
„Gdyby coś tam to by coś tam” i zastanowiło mnie to „to by”, znalazłem w słowniku, że „toby” pisze się razem w znaczeniu „więcby” i zgłupiałem. A pamiętałem, że zajmowałaś się „by” z przodu i z tyłu wyrazu, więc się zgłosiłem.

Następnym razem poczekam, aż mnie złapiesz.


Pozdrawiam serdecznie,
Adam
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #85 : 2008-01-21, 01:26:54 »

Cytuj
To całkiem możliwe, że nie wielu jest dojrzałych ludzi do człowieczeństwa

Jacek: Wielu ludzi zasługuije na Raj. Smile
Agatka: Nie wielu, a zaledwie trzech. Neutral
Jacek: Trzech to niewielu Sad
Agatka: Na tak grzeszny świat to niemało.

Nie wielu - to zaprzeczenie temu, że duzo
niewielu - to stwierdzenie, ze mało




Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #86 : 2008-01-22, 15:23:58 »

Cytuj
Ponawiam pytanie,bo niestety nie mogę znaleść takiej odpowiedzi w innych źródłach informacyjnych.

Gdbyby mowilo się "znalasłam czy znalesiony" to pewnie i "znaleść",
ale mowi się: znalazłam, znalazca, znaleziony
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #87 : 2008-01-22, 17:30:06 »

Ja na początku nie przykładałam większej wagi do ortografii,jakoś mnie nie raziły błędy ortograficzne ,czy stylistyczne,bo i sama je popełniałam.
Jednak miesiące spędzone na forum i zwracanie mi uwagi przez niektórych forumowiczów(których już nie ma) , przyczyniły się ,do tego ,że przypomniałam sobie zasady ortografii.
No i wyszło mi to na dobre ,nawet na bardzo dobre  Very Happy
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #88 : 2008-01-22, 18:09:58 »

No i o to chodzi, zeby każdy sam decydował, co dla niego wazne. Jego sprawa czy chce sie uczyć. Jeśli decyduje sie na poprawienie pisowni, ma większe szanse byc zrozumiałym dla innych.
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #89 : 2008-01-22, 18:29:41 »

Robienie błędów ortograficznych podczas pisania,wynika równiez z niedbalstwa.
Tak było w moim przypadku.Przerwa w pisaniu,przerwa w nauce przyniosła właśnie takie skutki.
Motywem do przypomnienia sobie zasad ortografii,było wytykanie mi tych błędów i wyśmiewanie się ze mnie .
Zakasałam rękawy ,wzięłam słownik ortograficzny i dziś już piszę prawidłowo.
Nawet nie zdawałam sobie sprawy,ze te błędy mogą tak razić.
Weszłam kilka dni temu na Forum,kliknęłam na Złotą Księgę i co widzę? Post Użytkownika, a w nim "więkrzy","leprze","sopie" .

Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #90 : 2008-01-22, 22:11:15 »

Jest jeszcze coś - częstotliwość odświeżania monitora. Mnie tam wcale nie zadowala rysowanie ekranu średnio 85 razy na sekundę. Nie lubię czytać z ekranu - jeśli coś jest dłuższe - drukuję to. A co do błędów - sprawdzam posta czasem kilka razy przed wysłaniem - a po: skręcam się na widok błędów w składni (bo ortów prawie nie strzelam). I co ja na to? Ano - tak jest, bo wzrok się zwyczajnie męczy. Czasami wszystko tak się zlewa na ekranie, że nie wiadomo co i jak.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #91 : 2008-01-23, 00:05:57 »

Cytuj
A wystarczy,żeby ludzie byli  bardziej ostrożniejsi

Very Happy  W życiu trzweba podejmować decyzje. To często trudne. No, ale trzeba się zdecydować, bo edytor tego za nas nie zrobi - "bardziej" czy "ostrożniejsi?

1. Bardziej ostrożni.
2. Ostrożniejsi.
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #92 : 2008-01-23, 13:33:43 »

Faktycznie nie ma edytora  i trzeba uważać   Very Happy

[załącznik usunięty przez administratora]
Zapisane
Ursula
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #93 : 2008-01-23, 14:20:22 »

Witam serdecznie Very Happy
Mnie osobiście bardzo rażą błędy ortograficzne, stylistyczne, gramatyczne i interpunkcyjne. I to zarówno w internecie, jak i w sms-ach. A'propos - byki są nawet w tytułach wątków. "Krwi" nie pisze się przez dwa "i".
Przeraża mnie to, że szczególnie młodzi ludzie robią coraz więcej takich błędów. Dzięki informatyzacji i telefonii komórkowej mamy pokolenie, które nie czyta książek, nawet chociażby lektur, tylko ogląda filmy lub czyta strzeszczenia, nie pisze wypracowań, tylko rozwiązuje testy itp.
Zapisane
maf
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #94 : 2008-01-23, 14:58:26 »

Jest jeszcze coś - częstotliwość odświeżania monitora. Mnie tam wcale nie zadowala rysowanie ekranu średnio 85 razy na sekundę. Nie lubię czytać z ekranu - jeśli coś jest dłuższe - drukuję to. A co do błędów - sprawdzam posta czasem kilka razy przed wysłaniem - a po: skręcam się na widok błędów w składni (bo ortów prawie nie strzelam). I co ja na to? Ano - tak jest, bo wzrok się zwyczajnie męczy. Czasami wszystko tak się zlewa na ekranie, że nie wiadomo co i jak.
Nie wiem co ma rysowanie ekranu do czytania.
Byc moze masz ustawiana za duza rozdzielczosc/wtedy miga/, zmien na mniejsza lub zmien monitor i/lub karte graficzna.
Ja nie potrafie czytac z kartki, to co jest dostepne na monitorze jest najlepsze. Notatki robie sobie w notatniku windy. Wszystko z monitora. Ze slowa pisanego na papierze uznaje tylko ksiazki. Takze te ktore czegos ucza, cwiczenia itp. Ogonkom  mowie nie, dlatego nie uzywam polskich znakow.
Pozdr
maf
Zapisane
maf
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #95 : 2008-01-23, 15:09:37 »

Zapomnialem dodac.
Zadko zapisuje cokolwiek na kartce papieru. Pisze tak, ze nie potrafie tego odczytac. Zdarza sie, ale musze sie przylozyc do tego. Moje intuicyjne zapisywanie na kartce wyglada jak rysunek zebow pily, niektore sa ostre, niektore tepe/okragle/. Na szczescie mam niesamowita pamiec i pamietam co wtedy zapisywalem - szybko przenosze wszystko do kompa.
Pozdr
maf
Zapisane
slawek
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #96 : 2008-01-23, 17:00:42 »

Nie wiem co ma rysowanie ekranu do czytania.
Przy szybkim czytaniu na CRT bardzo męczy się wzrok papier jest stabilniejszy Wink na LCD występuje zjawisko "zjadania" wyrazów
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #97 : 2008-01-23, 17:41:38 »

Częstym błędem jest zbyt duża jasność monitora, mamy wtedy wrażenie, że patrzymy na żarówkę, a nie na kartkę papieru.

Proponuję oświetlić monitor żarówką 60W z odległości 30 cm i przyłożyć białą kartkę papieru do brzegu monitora. Jasność powinniśmy ustawić tak by białe tło na monitorze nie było jaśniejsze od kartki papieru świecącej światłem odbitym.

Monitory ciężkie (CRT) zawsze da się ściemnić do przyjemnej wartości, monitory płaskie(LCD) czasami mają z tym problem. Producenci monitorów LCD często nie przewidują jego pracy przy niskiej jasności ekranu gdyż źródło światła w nim stanowi świetlówka i ma ona skłonność do migotania przy minimalnej jaskrawości.

Druga sprawa to odcień bieli na jaki nastawiliśmy monitor. Gdy w porównaniu z kartką papieru wydaje się on nam niebieskawy warto przestawić balans bieli w monitorze na kolory ciepłe, tak by nasze oczy odczuwały komfort czytania Smile

[załącznik usunięty przez administratora]
Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #98 : 2008-01-23, 18:31:43 »

Nie wiem co ma rysowanie ekranu do czytania.


Patrz: post Sławka.

Byc moze masz ustawiana za duza rozdzielczosc/wtedy miga/, zmien na mniejsza lub zmien monitor i/lub karte graficzna.

To że nie dostrzegasz migotania - nie znaczy że go nie ma. Dla mojej 1024x768 monitor wyciąga max. 85. Nie ma migotania jak np. przy 60 Hz (czyli 60 rysowaniach od nowa ekranu z góry na dół w ciągu jednej sekundy)- ale to nie znaczy, że wzrok się nie męczy. Męczy się - choć mniej - ale męczy się.

Czytanie z papieru jest mniej "bolesne" - to samo z pisaniem. Wink

Zapisane
maf
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #99 : 2008-01-23, 20:29:01 »

Dobrze napisal Adam. Kalibracja monitora jest wazna. Ale znasz kogos kto nie jest grafikiem i kalibruje monitor?
Pozdr
maf
Zapisane
Strony: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 28 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.03 sekund z 17 zapytaniami.